Nas infundat tot timpul anului.

03-03-2012
bogbog
Nu este medic/terapeut
bogbog
Buna seara! Am 27 ani si am mai tot timpul nasul infundat, indiferent de sezon. Cand folosesc tratamente precum Olynt sau Bixtonim in scurt timp pot respira satisfacator.
Am si deviatie de sept, care nu a fost operata prea bine acum 5 ani dar nu cred ca are o vina prea mare in aceasta problema si cred ca cu un tratament favorabil as putea ameliora mult situatia nasului infundat, tinand cont ca daca folosesc Olynth sau Bixtonim pot respira destul de bine.
Am fost in trecut si la medic dar nu m-a rezolvat mai cu nimic.
Am luat si antialergice precum Aerus sau Claritine dar degeaba.
Am incercat si cu Sinupret, m-am gandit ca poate am ceva sinuzita.
Nu am animal de casa si nu fumez.
Sunt mai infundat cand aerul este prea uscat.
Nu am exagerat cu Olynth sa alte picaturi de nas folosind acestea destul de rar, mai putin decat scrie pe prospect.
Ce anume m-ati sfatui sa fac sau ce tratament credeti ca ar fi indicat?
64 comentarii 12 3 Înainte ›
0
03-03-2012, ora 15:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect este de inceput cu o investigatie
radiografie SAF
daca este vorba de o sinuzita.. este un tratament
daca NU este sinuzita.. este suficient tratamentul local cu Inhalatii sau aerosoli, spalaturi nazale, aromoterpaie.
cauta o farmacie care prepara colargol sau protargol... tratamentul de 10 ziel. micsoreaza mult cornetele in volum
0
21-03-2012, ora 16:02
romicutica
Nu este medic/terapeut
romicutica
Buna ziua! Tot cu nasul am si eu o problema.Identica cu cea a domnului de mai sus.Am vazut ca ati scris ceva de colargol sau protargol.Am facut si investigatii nu este sinuzita ca nu am dureri...problema e ca nici de suflat nasul nu il suflu ca nu am ce...daca nu pun bixtonim nu pot respira.Ce ma sfatuiti? Va multumesc!!!
0
21-03-2012, ora 16:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebuei sa faci tratamentul ci colargol
sa renunti la Bixtonim.. fiindca da depententa si nasul se infunda ca reactie adversa la administarea bixtonimului
0
21-03-2012, ora 16:53
romicutica
Nu este medic/terapeut
romicutica
Va multumesc, sanatate!!
0
28-09-2012, ora 17:49
Dorinhd
Nu este medic/terapeut
Dorinhd
Buna ziua ! Acum 3 4 ani am facut o pneumonie intercostala urata(ceva de gen).. de atunci am nasul infundat..indiferent de sezon, cald..frig, nu sunt racit, nu am nimic, nici un alt simtom decat acest nas infundat.. am incercat bixtonim'ul dar efectul este de scurta durata.. Ceva idei ?! Sfat ceva..?
0
28-09-2012, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e plin forumul de sfaturi la acst subiect
0
03-10-2012, ora 20:23
MariusI
Nu este medic/terapeut
MariusI
Buna ziua! Am si eu o problema asemanatoare.In tot timpul anului am nasul infundat si respir foarte greu.Am facut un control la ORL si mi sa spus ca am rinita alergica si deviatie de sept.Am inceput un tratament cu Aerius si aerosol.Am simtit o f mica ameliorare, dar dupa ce am incetat tratamentul, aceleasi probleme.Tin sa mentionez ca obosesc foarte repede si ma inrosesc la fata f tare.
Puteti sa ma ajutati cu, cateva sfaturi!
Multumesc anticipat.
0
04-10-2012, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. deviatia de sept cred ca trebuie operata.. dar mai sigur o sa va spuna un med ORL care vede nasul
2 rinita alergica este strans legata de eurile, condimentele, subst chimice din alimente la care tractul digestiv NU face fata
am mai scri sp eforum ce regim aliemntar tre sa tii sicum se fac curele de dezintoxicare
0
04-10-2012, ora 19:31
MariusI
Nu este medic/terapeut
MariusI
Sunt atatea subiecte deschise, v-as fi recunoscator daca mi--ati scrie un regim alimentar si o cura de dezintoxicare.Multumesc !!!!
In ceea ce priveste simptomele, le am putin diferite : am nasul in fundat permanent, uscat si am secretii care nu le pot elimina pe cale nazale, doar prin flegma.Credeti ca e rinita alergica ? Medicul ORL-ist asa mi-a spus dar am indoielii.Nu am mancarimi, ochii nu ii am injectati, nu stranut...
0
05-10-2012, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu ai timp sa citesti
exista posibilitatae unui consult si unui tratament personalizat Contracost !!!
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
0
13-04-2013, ora 21:28
laura173
Nu este medic/terapeut
laura173
Buna seara!
am avut anul trecut pneumonie interstitiala si am tusit in continuu aproape 2 luni de zile. M-am vindecat, insa de atunci am mereu nasul infundat, expectorez des si am inceput sa racesc foarte usor si sa ma doara gatul. Am auzit de cazuri in care au existat complicatii de la o simpla raceeala. Este grav ce am eu?
Multumesc anticipat!
0
13-04-2013, ora 23:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie SAF, consulr orl..si o sa ai un raspuns
0
17-04-2013, ora 00:08
Catalinsmc
Nu este medic/terapeut
Catalinsmc
Buna seara! De cateva luni ma confrut cu o problema.Am o nara infundata tot timpul si cateodata cand fumez prea mult seara inainte de a ma pune in pat deabia respir.Care este sfatul dumneavoastra?
0
17-04-2013, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa lasi fumatul
sa citesti tot ce sa scris pe forum despre rinita
0
05-07-2013, ora 20:07
biancaparvu
Nu este medic/terapeut
biancaparvu
buna ziua.am si eu o problema.am tot timpul nasul infundat si nu am miros si gust.in septembrie 2012 m-am operat de deviatie de sept si polipoza...dar de 2 luni iar mi s-a infundat nasul...sunt ca innainte de operatie

Ce pot face? care e problema ?
Mi-am facut si teste la alergolog si sunt alergica doar la praf (dar cine nu e la praf?)
0
05-07-2013, ora 22:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investigati tractul digestiv, intestinele
acolo pot fi cauzele de baza care duc la intoxicare, si implicit la reacatii deosebite, 'alergice, " a organismului
0
05-07-2013, ora 23:10
biancaparvu
Nu este medic/terapeut
biancaparvu
multumesc de sfat
mai am o nelamurire.de ce cand ma uit in nas intr-o oglinda, cand am nasul infundat, eu vad umflat ceva acolo (arata ca o boaba de fasole), ce ar putea fi ???
o seara buna
0
07-07-2013, ora 11:55
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna ziua.am o mare problema. in urma cu un an am fost operat de deriatie de sept deoarece respiram foarte greu.dupa operatie doctorul mi-a spus ca perioada de recuperare este de aproximativ 2 luni. dupa cele 2 luni nu am simtit nici o ameliorare.si chiar si astazi dupa un an si doua luni nasul tot infundat este nush ce sa mai fac. Ce ma sfatuiti? Va multumesc!
0
08-07-2013, ora 00:29
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Bianca, acea boaba de fasole este cornetul inferior. Sa nu te gandesti niciodata sa-l tai sau sa-l micsorezi prin nici o metoda. Daca-l tai, nasul se va, , revolta, , si se va infunda mai rau, contrar asteptarilor.Cornetele nasului, prin trecerea aerului, iti dau senzatia de racoare, au foarte multe roluri.Citeste pe google despre ele.
0
08-07-2013, ora 01:18
biancaparvu
Nu este medic/terapeut
biancaparvu
buna.multumesc de raspunsuri.dar nu inteleg de ce se umfla??? si ce pot face ca atrunci cand se umfla nu pot respira???

o seara placuta
0
08-07-2013, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
andrey

dupa deviatia de sept.. in nas se pot forma aderente ( sinechii)
este obligatoriu conbsultul repetat la ORL..dupa interventii

Bianca
pe forum gasesti zeci de metode de tratamen a rinitei cronice hipertrofice
0
08-07-2013, ora 12:03
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
am uitat sa mentionez ca dupa 2 luni de la operatie am fost la control la medicul care ma operat. acesta mi-a spus ca operatie sa vindecat foarte bine insa i-am spus ca respir foarte greu chiar si dupa operatie. acesta mi-a prescris niste medicamente de alergie si ceva picaturi(allergodil).timp de 10 zile am luat aceste medicamente si picaturi dar nici o imbunatatire.dupa catva timp am fost din nou la control si mi-a spus ca nu are ce sa imi mai faca in afara de o operatie pe mucoasa din cate am inteles.Ce sfaturi imi dati?
0
09-07-2013, ora 10:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi cazul de Micsorarea cornetelor in volum.
0
10-07-2013, ora 14:17
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna ziua.mai am o nelamurire.de cand am probleme cu nasul si nu respir normal simt ca plutesc adica, totul se invarte in jurul meu. este o stare groaznica care o simt tot timpul de 5 ani de zile.eu cred ca este de la neoxigenarea creierului pentru ca mi-am facut analizele si sunt perfecte.Va rog ajutati-ma.Multumesc!
0
11-07-2013, ora 00:53
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Andrey, nu micsora cornetele, acolo este mai mult sange, nu va mai ramane nimic din ele. Nu vei mai simtii aerul, nu ti se va mai racorii, , hardul calculatorului, , vei simtii ca innebunesti, vei vrea sa mori. Nu te lua dupa medici. Am facut asa ceva si stiu. Eu am fost operat cu foarfeca si sabarul( microdebrider).Cred ca tot al drac este si radiofregventa. Cand le-am spus la medici care m-au operat mi-au intors spatele, mi-au spus ca sunt prea preocupat( adica usor obsedat sau mai bine zis nebun).Este o mare pacaleala aceasta diminuare a cornetelor. CITITI ROLUL ACESTORA. Totul este numai interes financiar, bani multi rulati prin operatii marunte. Adevaratii medici nu recomanda asa ceva.

Bianca, poate fi reactia unei alergii la diferite alimente, eu o pateam cu carnea de porc in exces, frigul, aerul cu impuritati, diferiti alergeni. Incearca sa nu mananci mult seara tarziu si alimente care nu-ti fac bine in sensul acesta. Scrie pe google, , Pr.dr. Siviu Albu orl, , si vei da de un clip, dintr-o emisiune televizata, de unde vei intelege foarte multe. Nu sunt medic si daca am vorbit prea mult va rog sa ma scuzati.
0
11-07-2013, ora 13:10
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna ziua.mai am o nelamurire.de cand am probleme cu nasul si nu respir normal simt ca plutesc adica, totul se invarte in jurul meu. este o stare groaznica care o simt tot timpul de 5 ani de zile.eu cred ca este de la neoxigenarea creierului pentru ca mi-am facut analizele si sunt perfecte.Va rog ajutati-ma domnule doctor.Multumesc!
0
15-07-2013, ora 09:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi si exact invers
probelmele de circulatie cerebrala..duc la dereglarea circulatiei in cornete, staza venoasa si implicit marirea cornetelor in volum
trebuie reevaluata starea organismului integral
de la digestie, tensiune arteriala..s.a
0
15-07-2013, ora 19:27
andreey
Nu este medic/terapeut
andreey
buna ziua. ma scuzati ca va deranjez din nou.un rmn arata daca am probleme la circulatia cerebrala? pentru ca acum 3 ani am facut un rmn si mi sa spus ca nu am nici o problema.
0
16-07-2013, ora 08:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
RMN arata prezenta unor formatiuni tumorale
stareavasel;or sangvine se vede la Angiografie
dar se poate avalua si indirect.. prin monitorizarea tensiunii, vascozitatea sangelui, analize la anemie.s.a
0
21-07-2013, ora 02:01
livemuzica2012
Nu este medic/terapeut
livemuzica2012
Buna
Am si eu o problema cu o rinita alergica. Sunt lautar iar problema cu nasul infundat care curge cand nu te astepti mi-a aparut de cativa ani. Am precizat ca sunt lautar, acest fapt insemnand ca stau deseori in fum si praf fara sa pot face ceva.Ma simteam infundat vreo doua zile dupa evenimentul la care cantam, dar de curand sunt infundat tot timpul, mai ales in partea dreapta unde si urechea a-mi pocneste sau ma doare cand suflu nasul. Am facut si vreo trei otite in tot acest timp, ultima chiar la urechea dreapta in luna iunie. Adevarul este ca nu am luat tratament (medicamente) doar cand am fost pentru otita(antibiotice, aflamil parca, vibrocil picaturi si aerius ultima data).
Cum dau de putin praf, sau chiar mirosul de antiperspirant, fum, sau cand beau o bere ma infund instantaneu, stranut de-mi ies plamanii afara si incepe sa-mi curga nasul. Dupa un timp partea stanga se amelioreaza in timp ce dreapta ramane infundata.
Nu va mai povestesc noaptea.Folosesc o rola de servetele pe noapte, a devenit insuportabil.
M-a invatat cineva inainte de culcare cu un betisor de urechi bag in interiorul nasulul crema de galbenele cu propolis si pot dormi mai linistit acum, parca nu ma mai infund asa, dar dimineata de la capat...stranut, nas infundat care curge, etc.
Nu fumez, nu am animale in casa, alcool ocazilnal dar am renuntat de tot...
Ce pot face, asi dori un tratament naturist daca se poate...
Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: