Nas infundat si secretii care nu pot fi aspirate

28-02-2014
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Buna seara.Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns.Baietelul meu de 3 ani si 4 luni de o saptamana are nasul infundat, dar in acelasi timp se aud secretii, 'haraie', iar la aspirare nu iese nimic.Mentionez ca a avut o tuse cu expectoratie timp de 2 luni fara sa aiba nimic pulmonar, nimic in gat, iar la consultul ORL mi s-a spus ca polipii nu sunt o problema si ni s-a recomandat numai aerosoli cu betabioptal si ser fiziologic si aerius.Am mers si la alergologie si ni s-a spus ca are rinita alergica si de 2 saptamani ia Montelukast, de la care tusea a disparut.La inceput se auzea 'haraiala' in piept, iar de o saptamana acea 'haraiala' se aude in nas insa ii pun apa de mare si aspir dar nu iese nimic, copilul are nasul infundat si il deranjeaza in special noaptea, se agita, nu doarme.Momentan ia doar Montelukast si pediatrul l-a vazut in aceasta seara si a zis ca in gat e bine, la fel si pulmonar si ca sa-i pun in nas ser fiziologic cu vit.C.Trebuie sa va mai spun ca am facul urmatoarele analize:Test Phadiaton Infant care a iesit negativ si IgE a carei valoare e 62.88UI/ml, iar valoarea ar trebui sa fie pana in 60UI/ml.Va multumesc.
10 comentarii
0
28-02-2014, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 in aparatul de aerosoli se ai poate pune 5 pic de ser.Efedrinat 0.5%, , care o sa desfunde bine nasul
2 dupa aerosoli sau pe nasul curatat, se pune in nas Colargol cate 2 pic la 8 ore 10 zile... obligatoriu culact pe spate.. ca picaturile sa ajunga in rinofaringe.
3. trebuie scoase din alimentatie.. pana la vindecare
toate lactatele, fructele citrice, dulciurile...
0
28-02-2014, ora 22:00
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Va multumesc din suflet.
0
10-03-2014, ora 14:46
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Buna ziua.Va mai deranjez cu o intrebare, domnul doctor.Am urmat sfatul dvs si in urma folosirii colargolului copilul a inceput sa elimine secretiile care au fost si sunt in continuare clare, transparente.La recomandarea pediatrului am mers vineri la un control ORL si mi s-a spus ca are gatul plin de secretii, iar cele pe care medicul le-a vazut cu acea oglinjoara a spus ca nu sunt tocmai transparente.Despre polipi a spus doar ca sunt acoperiti de secretii si nu poate spune daca reprezinta o problema, fapt pt care ni s-au recomandat picaturi(Neomicina 0.500 gr, Hidroc.acetat 0.08, Ser efedrinat 1% 30 ml) timp de 7 zile urmand apoi sa mergem la control pt a putea fi observati mai bine polipii.De ieri dupa amiaza copilul este ragusit si tuseste mai rau, am fost la pediatru de dimineata si pulmonar e bine, gatul e bine.V-as ruga sa-mi spuneti daca dvs considerati ca problema tine de ORL sau de alergologie.Acea ragusala poate premedita o laringita?Medicul ORL considera ca nu e vorba de rinita alergica tinand cont de simptomele avute.Credeti ca de fapt e nevoie de antibiotic?Mentionez ca in tot acest timp copilul nu a facut febra si merge in colectivitate, insa raceste foarte repede in sensul ca nasul se infunda apar secretii urmate de tuse.Va multumesc mult si va doresc o zi frumoasa!
0
10-03-2014, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din experienta pot sa va spun ca copiii care racest des, acuza pierderea vocii sau au simptome de alergii
Toate aceste probleme sunt din cauza problemelor digestive, gastrice sau intestnale si alimentatiei incorecte
0
17-03-2014, ora 09:22
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
D-nul doctor, pentru copiii care racesc des este util tratamentul cu aerosoli de la Govora?Sau salinele naturale?Multumesc.
0
17-03-2014, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru copii care racesc des
1 se exclud din alimenttaie toate sucurile si toate citricele si tpata mancarea acra care provoaca reflux gastric si rosu in gat
2 vitaminele se asimileaza din LEGUME.. in orice forma si cat mai multe
3 echinacee sirop cate 2 saptamani lunar minim 3 luni primavara s toamna
4 toate tratamentele locale.. Inhalatii, aerosoli, salinoterapie, aromoterapie..sunt bine venite
5 se fac investigatii pentru paraziti intestinali
0
17-03-2014, ora 21:55
Flavia83
Nu este medic/terapeut
Flavia83
Va multumesc mult.
0
27-01-2015, ora 13:20
Diana si Ghena
Nu este medic/terapeut
Diana si Ghena
Buna!!!baietelu meu are 2 saptamini si se aude un fornait in nasuc Insa secretii nu are peretii nasucului sunt curati, cind se agita rasufla greu...ii dau cu ser fiziologic si ii trag cu aspiratoru!!!Din ce cauza este asta???mersy anticipat
0
27-01-2015, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde
daca este nascut natural.. ar fi o cauza
daca este alimentat cu lapte artificial ar fi alta cauza
temperatura rece sau prea calda ( mai mult de 23) din casa ar fi alta cauza
0
11-03-2022, ora 10:31
Mgc
Nu este medic/terapeut
Mgc
Buna ziua, aceeași problema o are și bebelușul meu in vârsta de 2 luni. Horcăie, la aspirare nu iese nimic. Este născut prin cezariana, alăptat exlclusiv la San. In camera sunt.22 de grade și umiditate 60%. Ce pot Sa ii fac? Noaptea horcăie și mai tare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: