Nas infundat dupa 3 operatii

27-06-2015
AlinOrl
Nu este medic/terapeut
AlinOrl
Buna ziua,
Ma numesc Gilca Alin si as avea mare nevoie de o parere in legatura cu nasul distrus inainte si dupa operatii.
Am suferit o operatie deviatie sept acum un an si jumatate;
Apoi o radiofrecventa dupa cateva luni;
Si o rezectie cornete cu shaverul+o crusta inlaturata din sept cu 5 luni in urma.
-Nasul este 70 % infundat mai tot timpul cu mici eliberari de scurta durata, insa EXISTA USTURIMEA PERMANENTA LA INSPIRARE.Noaptea se infunda doar pe partea pe care dorm.
-Toti medicii care m-au vazut au zis k nasul este perfect refacut si foarte larg, doar putin inflamat.
-Stafilococul auriu meticilino rezistent depistat in fiecare primavara nu mai apare la exudatele recente.
-Iar pe langa usoara durere de cap permanenta si oboseala cronica matinala, am ochii iritati in permanenta si stari de somnolenta dese cand citesc fapt care ma va face sa cad intr-o depresie in curand.
-La tomograf mi-au iesit sinusurile curate.
-Am folosit nasonex, aerius, sinupret, aerinaze, bioparox, unasin, apa de mare..
-Testele alergologice au iesit negative.
-Momentan am inceput sa folosesc Nasacort, si as mai incerca Avamis, insa dupa cateva zile apar sangerari care imi irita ochii precum samponul.
Va rog mult de tot sa-mi puneti un diagnostic si tratament pentru k nu stiu unde sa mai merg sa redevin un om normal.
Va multumesc!
1 comentarii
0
28-06-2015, ora 00:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sunt cazuri cand problema este in rinofaringe si faringe
inflamatia din acea zona.din digerse motive ( reflux gastro-esofagian sau alte probleme din rinofaringe) Duce la ingustarea spatiului in spatele nasului care da aceiasi senzatie de lipsa de aer si nas infundat. Asta ar explica de ce medicii ORL vad nasul liber.
2 pe forum gasiti cum se fac tratamntele pentru nas si faringe
cu aerosoli, inhalatii, aromoterapie.. tratamentul cu colargol pentru nas si cu spareiuri uleioase pentru faringe, schimbarea regimului alimentar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: