Nas infundat copil

20-01-2016
diana2016
Nu este medic/terapeut
diana2016
Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani, care a inceput gradinita de la 2 ani. In decursul acestui an, a racit cam lunar, o data, insa a avut si 3 luni fara nici o raceala.
Toate racelile s-au manifestat la fel: incepe cu usturime de gat, dupa care se infunda nasul. Problema mea este ca fetita acum a inceput sa respire de 1 saptamana pe gurita, in special la somn. Presupun ca i s-au marit polipii.
Acum folosesc apa de mare si Otrivin, insa nu par sa dea rezultate. Ce as putea sa fac pentru a scapa de nasul infundat si respiratia pe gura? Mentionez ca nu am avut pb majore cu ea.

PS. Pot sa folosesc apa de mare oricat? De ex, zilnic pe parcursul a 2 luni?
8 comentarii
0
20-01-2016, ora 15:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. când se intra pe un forum.. initial se citeste tot ce sa scris acolo despre acest subiect
2 o sa gasiti aici ca usturimi in gat si raceli frecvente fac doar copii cu probleme de reflux gastro-esofagian.. acvolo a fost cauza problemelor
3 acum s-au marit polipii in volum si o sa gasiti pe forum cum se face tratament cu Colargol
si ce regim alimentar trebuie tinut
0
20-01-2016, ora 16:43
diana2016
Nu este medic/terapeut
diana2016
Da, cred ca este cum spuneti d-voastra, cand era sugar, regurgita f des laptele. Iar eu si sotul amandoi avem pb cu stomacul (eu gastrita, sotu a avut ulcer).

Pai pb sa stiti ca nu este la noi acasa, unde gatim si selectam ce gatim, problema este la gradinitele care gatesc si chestii prajite: gen aripioare de pui prajite, peshte prajit (nu des, dar o data pe saptamana sigur le da ceva prajit). Mai e si faptul sa se fac multe sosuri cu rosii, etc..

O sa ii dau Colargol si voi reveni cu informatii.
0
20-01-2016, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa conteze foarte mult cat de strict o sa fie alimentat restul zilei acasa
fara citrice, sucuri acidulate
si foarte important este ce se mananca la cina si faptul sa NU se mai manance nimic dupa cina pana la culcare
refluxul se intampla cel mai frecvent in somn
0
21-01-2016, ora 14:35
diana2016
Nu este medic/terapeut
diana2016
Multumesc f frumos, o sa ne corectam alimentatia. Ati putea sa ne scrieti pe forum, cand veti avea d-voastra timp, un model de alimentatie sanatoasa (fara citrice) pe parcursul unei zile?

Inca o data multe multumiri!
0
21-01-2016, ora 14:35
diana2016
Nu este medic/terapeut
diana2016
Multumesc f frumos, o sa ne corectam alimentatia. Ati putea sa ne scrieti pe forum, cand veti avea d-voastra timp, un model de alimentatie sanatoasa (fara citrice) pe parcursul unei zile?

Inca o data multe multumiri!
0
21-01-2016, ora 17:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru faringe
dauneaza tot ce este acru, acid, citric
polipii pot sa creasca in volum de la produse alimentare alergene... le gasiti pe google
pentru regim alimentar personalizat Va adresati medicilor nutritionisti
0
21-01-2016, ora 17:56
diana2016
Nu este medic/terapeut
diana2016
Inseamna ca multe din medicamente trebuie excluse, deoarece inclusiv vitaminele sunt acide.
0
25-01-2016, ora 15:27
diana2016
Nu este medic/terapeut
diana2016
Daca folosesc ulei de susan, oare nu se reface mucoasa nazala, si implicit apoi sa se dezimflameze polipii? Pare sa fie mult mai bine fetita dupa ce am inceput sa ii pun in nas ceai de musetel + ulei de susan, si am oprit apa de mare. Practic a inceput sa respire pe nas, desi putin zgomot face si acum, insa e mult mai acceptabil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: