Nas infundat copil

03-06-2011
ramona_mio
Nu este medic/terapeut
ramona_mio
Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un sfat. Baietelul meu de 4 ani are amigdalele marite cu puroi si nas infundat. Medicul de familie i-a prescris Eritromicina, Eurespal, Panadol si Nasivin. Dupa tratamentul cu eritromicina (4 zile), nu am mai vazut puroi pe amigdale, doar ca inca sunt marite putin, dar nasul ii este infundat. Ii aspir dar nu prea iese nimic. Am decis sa ii cumparam un aparat de aerosol, dar nu stim ce tratament ar fi cel mai indicat in cazul sau. Va rog f mult sa ma ajutati. Multumesc.
7 comentarii
0
03-06-2011, ora 22:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele o sa cedeze in volum dupa 3-4 saptamani de tratament local intensiv ( inhalatii sau aerosoli)
tab de supt ( propolis cu echinaceea), aerius 1 lingurita seara
si foarte important regimul alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
Cat mai multe bautri calde..
0
06-06-2011, ora 09:09
ramona_mio
Nu este medic/terapeut
ramona_mio
Va multumesc f mult pt sfat.
0
18-07-2012, ora 12:58
simonaramona2012
Nu este medic/terapeut
simonaramona2012
Buna ziua.
Am un baietel de 2 ani si 10 luni si cam de un an ne confrunatm cu raceli cam urate. Pana acum au fost doar nas infundat si atat, dar de cateva luni racelile is cam urate, cu tuse la ultimele 2 a facut si otita, a facut si laringita si cu febra etc. Suntem pe medicamente homeopate, la un moment dat au avut efect bun, dar de cateva luni nu mai au efect nici astea, ii fac aerososli cu acc si ser dar parca nici astea nu isi mai au efectul. Am fost la ORL si i-a gasit polipi dar sfatul dr a fost sa nu il operez acum ca e prea mic. Intrebarea mea ar fi ce as putea sa ii dau de imunitate sa nu raceasca asa des, acu pe timp de vara intr-o luna are deja 2 raceli cu nas infindat fara secretii. Nu stiu ce sa ii mai fac sa fie ok. Din septembrie il duc si la gradinita si mi-e teama ca o sa fie si mai rau.
0
18-07-2012, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cu siguranta contactul cu copii.. cu multa flora patogena noua.. duce la reactii de aparare a organismului cu febra...
copilul trebuie pregatit pentru colectivitate
1. schimbati regimul alimentar.. excludeti toate dulciurile de magazin cu euri si coloranti
excludeti sucurile de magazin. salamurile si mezelurile de magazin..care contin condimente.. si adausuri nu tocmai potrivite copilului., excludeti fructele citrice.. care irita faringele si duc la o inflamatie mai usoara a mucoasei.
2. folositi ceai de maces cu miere de albini.panala 500 ml pe zi, echinacee sirop cate 3 saptamani lunar, tab de supt cu echinaceea,
3 invatati sa faceti cu copilul.. inhalatii, spalaturi nazale cu acelas ceai, aromoterapie.
4 pentru a desfunda nasul se foloseste ser.efedrinat pus in aparatul de aerosoli cate 4-5 pic la sedinta
dupa se aspira secretiile nazale si se administreza colargol.. cate 2 pic la 8 ore cate 10 zile pe luna
0
02-08-2012, ora 08:07
mitza_mimitza
Nu este medic/terapeut
mitza_mimitza
Buna ziua!
Fetita mea de 3 ani si 11 luni este infundata in nas tot timpul. Este in stuatia aceasta de pe la jumatatea lunii maI. Am fost cu ea la medicul pediatru din policlinica, aceasta i-a recomandat salbutamol, aerius si fluimucil, pentru ca la vremea respectiva tusea. Medicul ore-list i-a depisat pollipi, dar a spus ca nu este cazul sa ii extaga deocamdata. In urma tratamentului administrat fetita nu a respirat deloc normal, pe nas. Un aparat pentru aerosoli nu am avut inca posibilitatea sa ii iau. Imunitatea ei este foarte scazuta, penru ca a facut rosu in gat foarte des, iar medicul de familie i-a recomandat de fiecare data antibiotic. Dar la ultima raceala din mai nu am mai vrut sa ii mai dau antibiotic si de atunci nu s-a mai vindecat complet.
Va multumesc!
0
02-08-2012, ora 11:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gasiti aici pe forum scheme de tratament pentru copil.. cu ser. efedrinat, colargol, inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie.
0
03-08-2012, ora 18:11
mitza_mimitza
Nu este medic/terapeut
mitza_mimitza
Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  •