Nas infundat aproape permanent

24-04-2012
Mihay
Nu este medic/terapeut
Mihay
Buna ziua,

Sper ca ati putea sa imi oferiti si mie un sfat. Am probleme cu nasul, mereu respirand cu una din nari partial infundate. Cand ma culc pe o parte mi se infunda o nara, cand ma intorc, cealalta nara. Am facut acum 2 ani o operatie de deviatie de sept. Au urmat apoi 2 operatii de shinechii (cate una pe fiecare nara). Dupa o scurta perioada in care am respirat bine situatia incet, incet s-a inrautatit. Am fost la mai multi doctori ORL care mi-au spus ca operatia la sept a fost reusita si ca acolo nu mai sunt probleme. Am facut apoi o radiografie SAF la care mi-a iesit un mic osteom (3-4 mm) la sinusul drept, am repetat dupa 1 an radiografia ca sa mi se spuna ca nu mai apare si ca nu mai e nevoie sa vin (ambele radiografii facute la Medsana Bucuresti). Mi s-a mai spus de asemenea ca se observa o ingrosare a tesuturilor nazale si ca o operatie cu laser s-ar putea face. In tot acest timp eu respir aproape numai cu o nara cand dorm, ma trezesc cu usturimi de gat care de multe ori duc la raceli. Ce as putea sa fac sa respir normal ?
50 comentarii 12 Înainte ›
0
25-04-2012, ora 07:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cred ca este vorba despre O rinita Vazomotorie
una din cauze ar fi scderea tonusului musculaturii vaselor sangvine
veriatiile tensiunii arteriale
starea generala a vaselor sangvine ( ateroscleroza.s..a)
2. ca si tratament general ajuta Rutin C, detralex cate 2 spatamani lunar
local inhalatii, aromoterapie, colargol sau protargol cate 10 zile lunar
3 daca nu este rabdare entru aceste tratamente
DA.. se poate micsora in volum cornetele cu radiofrecventa sau laser
0
25-04-2012, ora 11:01
Mihay
Nu este medic/terapeut
Mihay
Am inteles, va multumesc, voi incerca ce mi-ati recomandat si voi reveni cu rezultatele. Daca va fi nevoie sunt dispus sa fac si operatia dar as prefera sa fie ultima solutie.
0
27-06-2012, ora 22:31
Anca Elena
Nu este medic/terapeut
Anca Elena
Buna seara.Am si eu o problema cu nasul, de ceva vreme il simt infundat, si are un zgarci pe nara stanga.ce as putea sa fac?dati-mi un sfat va multumesc
0
28-06-2012, ora 06:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa arati nasul unui medic ORL.. care sa puna un diagnostic concret si atunci o sa stii ce tratezi
posibil sa fie deviatie de sept si sa necesite tratament chirurgical
0
01-09-2012, ora 11:43
razvanel83
Nu este medic/terapeut
razvanel83
buna ziua
am o mare problema care nu ma lasa sa am un somn linistit, cand ma pun in pat sa dorm, am nara stanga infundata si urechea stanga usor infundata, si peste noapte se infunda si nara dreapta, respirand numai pe gura ma trezesc noaptea cu gatul uscat si usor inflamat. doctora de familie mi-a pus diagnosticul rinita alergica, mi-a fost recomandat un tratament dar nu a avut efect, daca ma puteti ajuta sa scap si eu de problema. va multumesc
0
03-09-2012, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste aici mesajele unde este indicat tratamentul cu Colargol. aromoterapie..s.a
0
13-02-2014, ora 19:40
croco77
Nu este medic/terapeut
croco77
Buna seara,
Vorbind despre probleme cu nasul infundat, nasul meu de cand ma stiu este mai mereu infundat.
Respir greu noaptea, in speacial pe gura ca urmare mai toata viata am avut probleme cu infectii in gat.
Am mai tot timpul nasul infundat cu mucus.
care sa fie problema ?
Am observat ca si baiatul meu de 3 ani are aceeasi problema cu mucus excesiv si nas infundat de cand s-a nascut.
ce se poate face ?
Multumesc
1
13-02-2014, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate face un consult ORL.. ca sa aflati
.. daca este deviatie de sept
daca este rinita hipertrofica
daca este amigdalita hipertrofica
dacaeste o faringita iritativa de la un reflux gastric..s.a
tratamentul in fiecare caz este altul
1
26-05-2014, ora 22:25
danny61
Nu este medic/terapeut
danny61
buna seara! am o problema de ceva timp cu nasul infundat permanent. am avut ambele nari infundate, am facut inhalatii (ceai), si am folosit, pe perioade scurte xilitol si olynth.nara stanga da semne ca s-ar desfunda, sunt pozitii cand chiar respir pe ea, uneori.cea dreapta, insa, se incapataneaza sa nu aiba nici un sentiment, pur si simplu este 'blocata'.secretiile nazale sunt rare, putine si apoase. as vrea sa aflu cam ce m-ar putea astepta si daca se poate face ceva.
mentionez ca am urechile infundate, nu am miros si nici gust. multumesc !
0
28-05-2014, ora 13:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e cazul de o Internare in clinica ORL..si rezolvarea corecta, chirurgicala a problemelor din nas
altfel si auzul scade drastic
0
01-09-2015, ora 00:04
calin1212
Nu este medic/terapeut
calin1212
buna Domnule Doctor, va deranjez cu o nelamurire, de ani de zile simt ca nu respir corect pe nas sa nu mai mentionez problema cu sforaitul, am muncit intr un mediu cu mult fum si cred ca de atunci am aceasta problema.Am observat ca atunci cand fumez excesiv situatia se agreaveaza adica parca m i se inflameaza interiorul nasului nu stiu ce sunt, polipi probabil, nu am fost la medic fiindca am o retinere fata de bisturiu, va rog sa mi recomandati ceva daca se poate pe cale medicamentoasa sa pot remedia aceasta problema incomoda.Daca folosesc spray nazal imi face bine pe moment apoi m i se infunda mai rau cred ca se inflameaza de la el si devin dependent de el, astept un raspuns, multumesc.
0
02-09-2015, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu se mai opereaza demult cu bisturiul in nas
2 frica trebuie tratata separat la Psiholog
3 fara un consult la ORL..nu stii ce ai si nu stii ce tratezi
0
11-01-2016, ora 10:42
elasar
Nu este medic/terapeut
elasar
Buna ziua. Acum multi ani, am inceput sa am niste dureri de cap atroce. Cred ca am capatat o infectie in urma unei calatorii cu un autocar pana in Grecia, de la instalatia de aer conditionat. Asa banuiesc, caci atunci am avut prima oara durerile. Sunt foarte puternice, si singurul care ma "scapa" de ele pentru cateva ore este ibuprofenul de 600. Interesant e ca de fiecare data dureaza 2 zile si jumatate. Cateodata saptamanal, cateodata la cateva luni.In special in week-end, daca merg vineri seara la vreun supermarket, pe la raioanele racite, sau daca ies in frig. Durerea e si la frunte, si la ceafa. Partea proasta e ca de ceva timp am tot timpul nasul infundat, o nara fiind aproape blocata. O perioada rezolvam cu solutii nazale, dar acum nu mai au efect. Mai rezolv cu creioane nazale si cu infuzii. Acum 2 ani am luat amoxicilina. Am eliminat ceva inspaimantator din nas, un mucus (puroi)gri. Dupa ceva timp mi-au revenit simptomele, dar nici cu amoxicilina nici cu augmentin nu am mai reusit nimic. Dupa 3-4 zile de tratament pare ca "ma lasa", dar deja in a 5-a zi pare ca nu se mai intampla nimic. Am luat si timp de 17 zile, si nimic. Imi fac analize anual pentru serviciu, si singurele in neregula sunt trigliceridele (foarte mari), ficat gras, obezitate, sedentarism. Tensiunea intre 14-15. Stiu ca nu puteti da diagnostice de la departare, dar va rog mult sa-mi spuneti ce credeti ca as putea avea, si ce ar trebui sa fac. Va multumesc.
0
11-01-2016, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1/ consult stomato cui radiografii la radacina dintilor
2 consult ORL cu radiografie SAF
3 schimbati stilul de viata si alimentatie complet + hidratare + sport
altfel va asteapta multe drumuri la medici
0
24-01-2016, ora 19:30
Casian George
Nu este medic/terapeut
Casian George
Buna seara domnule doctor, va deranjez cu o problema la nas, mai concret cam de un an de zile respir numai pe o nara, mai concret cand se infunda una se desfunda cealalta si invers. Acest lucru s-a intamplat in urma unei raceli puternice netratate corect. Am fost la un medic in jud. Galati si mi-a spus ca in nara dreapta este o plaga si mi-a spus sa folosesc Aerius cmprimate si un spray nazal, insa nici o ameliorare a situatiei. Dumneavoastra mi-ati recomandat sa folosesc Colargol insa la fel si cu acesta, degeaba. Nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc ca singura posibilitate de a mai respira normal este sa se intervina chirurgical, singurul lucru de care imi este teama, este acela ca sa nu recidiveze, specific ca am 25 de ani. Ce imi puteti recomanda? Va multumesc.
0
24-01-2016, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este si o deviatie de sept .. se opereaza clasic, operatia de sept
daca este doar Rinita vasomotorie... se poate face o micsorare a cornetelor cu radiofrecventa
0
25-01-2016, ora 07:48
ciosim
Nu este medic/terapeut
ciosim
Buna ziua,
Am un baietel de 3 luni si de la nastere a avut probleme cu nasucul, medicii de acolo sustinand ca aceasta problema se va regla odata cu cresterea.
Dupa o luna a început sa respire din ce in ce mai greu si avea o secretie vascoasa alb-incolora. Am consultat 3 Orl-isti si mi s-au dat păreri diferite. Unul dintre ei a spus ca are adenofarongita si am urmat tratament cu quixx, niste picături preparate cu neomicina, aerosoli cu respisun si aspiratii. Acest tratament l-am urmat atât la 2 luni cat si la 3 luni, dar fără nicoun rezultat. Altui doi au afirmat ca secretiile sunt normale si ca trebuie sa crească pentru a se dezvolta corespunzator. Doar ca bebelusul nu respira corespunzător, are stări de agitatie si mai tuseste acea secretie pe care o mai si înghite. Mentionez ca o luna jumătate i-am dat lapte matern si nan 1 iar acum este alimentat exclusiv cu lapte formula.
Ce investigatii as putea sa mai fac?
Va multumesc!
0
25-01-2016, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la acesta varsta.. problemele sunt doar din cauza alimentatiei
Cu ce este alimentat copilul?
0
25-01-2016, ora 11:52
ciosim
Nu este medic/terapeut
ciosim
Copilul este alimentat cu lapte praf NAN 1 si mananca aproximativ 950 ml/zi.
Mentionez faptul ca secretia pe care o avea initial si pe care o elimina era foarte scazuta si odata cu cresterea aceasta s-a intensificat.
Narile sunt curate tot timpul dar stranuta foarte des si doar atunci se aude nasucul infundat (narile fiind deasemeni curate)
In camera avem 22 grade C si o umiditate de 60-70%.
0
25-01-2016, ora 12:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil sa fie un copil cu intoleranta la Lactoza..si sa fie necesar de schimbat alimentatia
nu vad alta cauza
0
04-06-2016, ora 17:51
alina 1980
Nu este medic/terapeut
alina 1980
Buna ziua dl Doctor, de un an de zile am nara stanga infundata cand introduc degetul in nara se simte marit inauntru degetul nu se duce pe canal, cateodata mi se elimina muci ca apa. Nu stiu ce poate fii, dar este foarte incomod nu pot respira normal, mai ales noaptea respir pe gura. Va multumesc!
0
06-06-2016, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rinita hipertrofica
mergi sa vada un medic ORL nasul
0
06-06-2016, ora 20:03
sophia11
Nu este medic/terapeut
sophia11
Buna seara! Fiicei mele de 3 ani si 7 luni ii curge nasul.Secretiile sunt galbui uneori , nu are febra si nici alt simptom.Uneori dimineata tuseste cand se trezeste de la secretii.Va rog frumos puteti sa-mi spuneti daca este nevoie de administrarea de antibiotic in acest caz daca secretiile sunt si galbui, sau ce sa ii administrez.Va multumesc mult.
0
06-06-2016, ora 22:54
alina 1980
Nu este medic/terapeut
alina 1980
Va multumesc!
0
07-06-2016, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt Sophia

NU.. nu e cazul de antibiotic.. pana nu vede un medic ORL nasul
poate fi un corp strain in nas
o reactie alergica.. intoleranta.. la lactoza, gluten.. care sunt producatoare de mucus
0
08-06-2016, ora 10:48
@@@
Nu este medic/terapeut
@@@
Buna ziua!Fetita mea are 10 ani si are durere de frunte de 2 luni si nasu se infunda cand o nara cand cealalta.a avut o sinuzita pe care am tratat.o cu gentamicin si ampicilina injectabil.tomografie arata ca sinusurile sunt curate, medicu neurolog zice ca nu este nimic din punct de vedere neurologic, analizele sunt bune, dar durerea de frunte nu trece sub nici o forma cu nici un fel de pastile, la orl ne.a spus ca are un pik inflamate cornetele dar nu ar trebui s.o doara fruntea.Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog
0
08-06-2016, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca tomografia arat ca NU este sinuzita.. DE CE sa facut Gentamicina injectabil?????
2 durerile de frunte pot fi de la probleme cu vederea
de la probleme cu burtica, gasstrita sau paraziti intestinali
de la probleme cu circulatia.. anemie, tensiune arteriala mica, alimentatie incorecta, hidratare insuficienta...s.m.a.
de la probleme stomatologice
0
09-06-2016, ora 15:19
@@@
Nu este medic/terapeut
@@@
Va multumesc frumos pt raspuns!Am facut toate investigatiile, ochisori, radiografie abdomen, nu are paraziti, alimentatia este ok, intrebarea mea pt dumneavoastra este:Se poate sa o doara fruntea"fiind un copil mai sensibil"de la nasucul infundat?Nasucul se infunda cand o nara cand cealalta si dimineata se trezeste cu ochisorii un pik imflamati.Medicul pediatru ia dat peritol, avem 15 zile de cand il ia dar nasucul este la fel.
0
10-06-2016, ora 09:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele de nas, gat, urechi..se trateaza corect doar la ORL.. care fac 6 ani de specializare
medicii de fam si pediatrii au doar 3 luni de specializare pe ORL... de aici si multe scheme de tratament standart.. fara logica si fara nici un rezultat
0
12-06-2016, ora 13:15
@@@
Nu este medic/terapeut
@@@
Domnu doctor, colargolul in cat timp ar trebui sa.si faca efectul pentru cornete inflamate?noi il folosim de 4 zile si nu are nici un rezultat.La copil de 10 ani care picaturi se pun si la catate ore?Eu i.am pus dimineata.pranz si seara.este bine?
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •