Nas infundat

26-06-2015
Madalina84
Nu este medic/terapeut
Madalina84
Buna ziua
Am un copil de 2 ani si 6 luni.La inceputul lunii iunie a facut otita la urechea dreapta insotita cu febra.Tratamentul :augmentin, betabioptal, tantum verde, eurobiotic.Dupa terminarea tratamentului, la o saptamana, otita a aparut si la urechea stanga fara febra.Tratament:vibrocil, nurofen(daca apare febra), tantum verde.Am fost la un consult ORL, iar dl doctor a recomandat operatie polipi si amigdale la varsta de 3 ani.A mai recomandat sa-i mai pun cate 2 picaturi in fiecare nara, vibrocil timp de o saptamana.Doarme si respira, doar pe gura, sforaie, dar de o saptamana se ineaca si tuseste.
Am citit ca ati recomandat colgarol pentru micsorarea polipilor.
As putea sa-i dau seara ca sa poata sa respire mai bine ?
Multumesc
7 comentarii
0
26-06-2015, ora 18:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce ati citit...sau o sa mai cititi este indicat. pentru a evita operatia la acasta varsta
0
26-06-2015, ora 19:11
Madalina84
Nu este medic/terapeut
Madalina84
Va multumesc pentru raspuns.
Va mai deranjez cu o intrebare.picaturile de colargol isi fac efectul daca se pun doar dimineata si seara?copilul merge la cresa si nu pot sa le pun la 8 ore.
Va multumesc inca o data.
0
26-06-2015, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este bine si la 12 ore
0
26-06-2015, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este bine si la 12 ore
0
01-03-2016, ora 16:09
Madalina84
Nu este medic/terapeut
Madalina84
buna ziua
revin la dvs cu o problema legata de mine.am 32 de ani si de duminica seara am avut o durere foarte puternica in gat.nu puteam inghiti.luni dupa-masa m-am prezentat la ORL si mi s-a dat raspunsul: flegmon periamigdalita pe partea dreapta.amigdalele le am scoase de 10-15 ani.mi s-a dat tratament zinnat, nurofen, tantum verde spray+capsule si gargara cu bicarbonat de sodiu.mi s-a spus ca daca durerea nu trece in 2-3 zile sa revin pentru incizie. intrebarea mea este...este posibil sa mi se mai scoata inca o data amigdalele?se refac in timp?multumesc frumos
0
01-03-2016, ora 22:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se refac
daca a ramas un rest de amigdala este posibil ca de la alimente acre, acide si reflux gastro-esofagian
acel rest de amigdala sa se inflameze, sa se mareasca in volum si sa faca flegmon
dupa vindecare.., dupa 3 saptamani este bine de facut reducerea acelui rest amigdalian in volum cu radiofrecventa...
altfel se repeta problema
0
02-03-2016, ora 11:58
Madalina84
Nu este medic/terapeut
Madalina84
va multumesc pt raspuns.problema cu durera in gat o am de fiecare data cand racesc.exista remedii naturiste pt aceasta problema?gargare, ceaiuri, propolis.si va rog sa ma indrumati unde se fac aceste radiofrecvente in brasov.
va multumesc inca odata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: