Nas infundat

13-07-2011
Maria_cluj
Nu este medic/terapeut
Maria_cluj
Domnule Dr. Flueraru Valeriu,
va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am nasul infundat cam de trei saptamani fara a fi racita. Respir foarte greu mai ales prin nara dreapta, care am constatat ca e si mai inflamata decat cea stanga (mai exact, se observa in interiorul acestei nari, pe peretele comun dintre nari, o inflamatie roz ca o boaba de fasole care obtureaza aproape total nara). Simt mucoasa foarte uscata, cu cruste, senzatie de urechi infundate si usoara durere de cap (frunte).
La recomandarea farmacistei al luat 3 zile Paracetamol Sinus 1tb. de 3x/zi si 5 zile spray Olynth, care m-a ajuta sa respir foarte bine, dar cu care mi-e frica sa mai continui pentru a nu dezvolta o dependenta (am patit-o cu Bixtonim).
Dupa acest tratament, simtomele nu au disparut, inflamatia e la fel, nu pot sa respir. Va rog mult, dati-mi un sfat/ tratament, caci nu pot ajunge in urmatoarele zile la ORL.
Cred ca ar trebui sa va mai spun ca in urma cu cateva luni am fost la ORL pentru nas foarte des infundat, cand o nara, cand alta, mai ales in pozitie orizontala. Dr. nu a constatat atunci alte probleme decat o mucoasa uscata (intr-adevar, nu exista inflamatia atunci), a suspectat o rinita cronica si m-a sfatuit sa folosesc doar Humex Spray nazal cu apa de mare si sa am rabdare ca o sa dureze. Am facut intocmai, dar acum situatia s-a agravat cu acea inflamatie si nasul si mai infundat.
Va rog mult sa-mi sugerati un tratamet si va multumesc pentru timpul acordat si rabdare.
Cu stima, Maria
17 comentarii
0
13-07-2011, ora 12:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o hipertrofie de cornet.. fara inflamatie.. poate fi si in cazul.. unor Pusee de tensiune arteriala.. cand fluxul sangvin dilata vasele si se infunda nasul
IN acest caz.. nici un tratament local NU ajuta.. trebuie tratate problemele de baza..
inima, rinichii, colesterolul...
Local poate sa ajute foarte bine Aromoterapia.. cu uli volatil de eucalipt ( in toate formele de tratament.. inhalatii fierbinti, reci.. spalaturi nazale..s.a
daca tratamentul local nu da rezultate se recurge la micsorarea cornetelor cu Radiofrecventa
0
13-07-2011, ora 12:57
Maria_cluj
Nu este medic/terapeut
Maria_cluj
Multumesc mult pentru raspuns, stimate domn doctor. Am sa incerc, la sfatul d-voastra, aromoterapia.
Trebuie insa sa va spun ca am 39 ani si nu am avut niciodata hipertensiune. Imi verific tensiunea regulat deoarece, dimpotriva, sunt hipotensiva.
1.Ar putea exista si alte cauze ale simptomatologiei descrise de mine in mesajul anterior?
2.Credeti ca spray-ul Humex cu apa de mare e util daca am dezvoltat o dependenta de Bixtonim, Olynth sau alte produse asemanatoare? Sau d-voastra recomandati altceva in aceste cazuri?
3.Aveti alte recomandari pentru refacerea mucoasei nazale sau recomandati uliul volatil de eucalipt si pentru aceasta?
Va apreciez mult si de aceea parerea d-voastra e importanta pentru mine.
Multumesc inca o data pentru bunavointa.
Maria
0
13-07-2011, ora 13:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. dependenta de picaturi vazoconstrictoare.. deja in sine este o problema care nu se rezolva decat prin marea vointa de a renunta la picaturi.. sau prin chirurgie
2 pentru refacerea mucoasei..se foloseste aromoterapie si Vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in ore
0
13-07-2011, ora 15:31
Maria_cluj
Nu este medic/terapeut
Maria_cluj
Multumesc mult.
O intrebare as mai avea: in hipertrofia de cornet, COLARGOL-ul poate da rezultate?
0
13-07-2011, ora 15:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. administrat 10 ziel cate 3 pic la 8 ore.. pauza 10 zile si se poate repeta tratamentul
0
13-07-2011, ora 16:08
Maria_cluj
Nu este medic/terapeut
Maria_cluj
Va multumesc penru toate sfaturile. M-ati ajutat mult.
Cu stima,
Maria
0
29-08-2011, ora 15:45
adrianabbb
Nu este medic/terapeut
adrianabbb
Maria, nu stiu daca mai citesti, dar sunt curioasa daca ai rezolvat problema si cum? Simptomele tale seamana foarte mult cu ale mele, in special nas infundat cand stau in pat si hipotensiunea. Sa fie oare o legatura intre cele doua?
0
01-09-2011, ora 22:10
Maria_cluj
Nu este medic/terapeut
Maria_cluj
Buna Adriana

1.Din pacate nu, nu am rezolvat problema si e un discomfort teribil. Cred ca diagnosticul d-lui dr. Flueraru e cat se poate de corect si intr-adevar, nici un tratament local nu pare sa ajute. Cred ca singura solutie va fi in cele din urma cea chirurgicala/ radiofrecventa de care mie mi-e destul de groaza asa ca o tot aman.
2. Sunt sigura ca nu exista nici o legatura intre aceasta problema si hipotensiunea.
Daca gasesti tu ceva tratament care functioneaza, te rog smult sa-mi scrii. Cine stie... ceva homeopat sau...
Multa sanatate,
Maria
0
24-10-2011, ora 00:16
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Am vazut comentariile tale.Am avut aceasi pb ca u si anume am fost dependent de olynth doar 2 luni m-am dat de 3 ori pe zi.Se pare k acea umflatura pe care o vezi u pe peretele comun al narilor este o deviatie de sept insa pb cu respiratul o dau cornetele nazale inflamate.Eu am facut si radiofrecventza dar pb a revenit.Nu m-am simtit bn decat vreo luna pe o nara pe cealalta unde aveam deviatie nu ma vindecasem.In urma cu 2 luni am facut deviatia de spet si rezectia cornetelor nazale.Acum nu mai mi se infunda insa uneori respir un pic greoi, bn sunt si dupa o raceala.Nasol este k la rezectia cornetelor(adik iti taie coada si ceva din burta lui)este ca u nu mai simti aerul, pur si simplu nu prea iti dai seama ca respiri deoarece cornetele nazale sunt acoperite sa spun asa cu extremitati nervoase.nu pot spune ca nu i ok acum, stiu cum era inaite k nu puteam nici manca fara sa imi curga nasul sau sa ma plimb in aer liber fara sa fiu nervos din cauza proastei respiratii.Medicamentatia pt aceasta pb nu prea are efect pt k un spray vasoconstrictor ca olynth iti mareste vasele de sange din interiorul cornetelor si prin urmare volumul lor senzatie fiind simtita seara la culcare cand sangele cilcula de pe o parte pe alta, in functie de pozitia capului.Eu am incercat absolut toate tratamentele fara efect si repet, m-am dat cu plynth doar 2 luni consecutiv.Operatia care rezolva treaba este rezectia cornetelor insa sa stii k niciodata nu o sa mai respiri k inainte si nu ma refer k mai greu insa o sa fie o diferentza!!!Daca mai ai intrebari o sa iti raspund cu cea mai mare placere.Sper sa iti rezolvi pb fara operatie pt k eu unul nu as mai sta cu tampoate in nas 2 zile.:P Succes!
0
24-10-2011, ora 10:37
adrianabbb
Nu este medic/terapeut
adrianabbb
In cazul meu, ultima ipoteza (diagnostic cu radiofrecventa) ar fi ca am o intoleranta digestiva la anumite alimente: gluten. lactoza si cred ca si altele, si asta cauzeaza inflamatia cornetelor. De cateva saptamani incerc un regim (fara gluten, lactoza si cartofi) si m-am simtit bine. Totusi nu cred ca pot sa tin regimul asta prea mult, pentru ca sunt doar cateva alimente care sunt ok pentru mine. Vreau sa incerc niste analize sa determin mai exact la ce anume sunt alergica.
0
24-10-2011, ora 12:14
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Pai fa-ti un control alergologic ca sa stii de de anume sa te feresti nsi ce anume sa tratezi.Be safe!!!!
0
24-10-2011, ora 13:37
adrianabbb
Nu este medic/terapeut
adrianabbb
Nu sunt sigura daca intoleranta e tot una cu alergia. Mi-am programat un consult la alergolog, dar am vazut pe forum ca dl. dr. recomanda si un consult gastrologic.
0
24-10-2011, ora 18:53
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Este un inceput, tb sa elimini usor usor din cauze.
0
31-10-2011, ora 19:19
Costica2010
Nu este medic/terapeut
Costica2010
Am si eu o problema. De ceva timp am probleme cu nasul.In permanenta simt faptul ca la baza nasului se depun mucoase nazale uscate fapt ce ma deranjeaza. Acest lucru se intampla de regula, cand aerul este uscat(cand e cald afara sau in casa). In schimb, daca ies din casa si afara ploua sau e rece nu mai simt problema asta. Desi ies de sub dus, simt un miros dulceag.Care este motivul ? Am mai folosit Vibrocil, "dar dupa ureche, cand si cand" si imi era mai bine o ora, doua.Va multumesc.
0
31-10-2011, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie saf sa vezi deca nu este o sinuzita cronica
0
15-02-2017, ora 18:22
brunetamonica
Nu este medic/terapeut
brunetamonica
buna ziua.am si eu o problema cu baietelul meu, care are 4 ani jum si de 5 luni ii curge nasul ziua si seara la culcare se infunda si nu poate sa respire.am fost la orelist si mi-a zis k are rinita alergica, mi-a dat sinupret si betabioptal... dar niciun rezultat.i-am mai facut si aerosol cu dexametazona 5 zile...si niciun rez...iam facut si un exudat nazal si mi-a zis ca nu are nimic. ca sa-i fac testele de alergie trb sa ma duc la bucuresti si nu am bani necesari acm...ce soluti naturiste de aerosol pot sa- i fac ?pana ma duc cu el ca sai fac testele.
0
12-12-2018, ora 19:59
DanielaIvan
Nu este medic/terapeut
DanielaIvan
Am si eu o problema cu nasul.De o luna sau mai mult este tare infundat si respir foarte greu si pe gura.Nu pot sa dorm noaptea si nu imi curge decat foarte putin. Dimineata stranut foarte mult si seara e tot timpul infundat si simt o presiune foarte mare in el.Am tot luat diverse pastile de raceala dar nimic. Precizez ca sunt hipertensiva dar cu nasul nu stiu sa am vreo problema.Nu stiu ce sa mai iau sau ce sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •