Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 27 28 Înainte ›
1
23-05-2010, ora 19:21
invicta
Nu este medic/terapeut
invicta
buna ziua domnule doctor ! apreciind disponibilitatea Dvs. pentru raspuns si rezolvare la toate solicitarile, indraznim sa apelam si noi la amabilitatea Dvs. in problema fetitei noastre de 2 ani si 7 luni:
inca de la varsta de 2 luni a avut repetate raceli in perioadele de iarna si primavara, de fiecare data a urmat tratament clasic - antibiotic, antiinflamatoare. Ultima data a contatat de la gradinita o laringita transformata apoi in bronsita. I-am dat nurofen - panadol si aerosoli (ser fiz., ACC, Dexa), batista bebelusului, tantum verde pt gat pana i-a trecut, dar dupa vreo 3 zile s-a plans ca o doare urechea si persista cu nas infundat insa fara secretii. Pediatrul a prescris antibiotic (zinnax), eurespal si continuare cu nurofen 5 ml la 8 ore, iar pt. nas bixtonim sau olint. Din astea, noi i-am dat: un sirop naturist imunitar (ce contine si antibiotic natural), eurespal si picatri in nas numai cu ser fiziologic. De vreo 3 zile totul este in regula, insa persista problema cu NAS INFUNDAT DAR FARA SECRETII (respira mai mult pe gura, nu este total infundat insa uneori inspira cu putere, de parca s-a saturat de dificultatea cu care trage aer pe nas). Nu i-am dat altceva pt nas - Olint sau Bixtonim pt ca nu vrem s-o invatam cu asa ceva, sa-i creeze dependenta. cand i-am facut aerosoli - de 3 ori/zi cate 5-10 min. (cu Ser fiz 3 ml + ACC 1 ml + Dexa 1 ml) incepea sa-i curga nasul (si aspiram apoi cu batista bebe) insa se plangea ca ameteste, asa ca am incetat. VA RUGAM, DOMNULE DOCTOR, lamuriti-ne ce sa facem in continuare pt nasul infundat.
- e suficient daca vom continua DOAR cu picaturi de ser fiziologic ? (daca da, pt cat timp si cat pe zi? nu pot dauna in caz de utilizare indelungata ?)
- sau sa mai folosim SI aerosoli ? daca da, putem doar cu ser fiz. (si eventual Dexa, intrucat am inteles ca doar Dexa e bun pt nas infundat fara secretii, nu si ACC). Si ce aparat aerosoli e mai bun si eficient pt. insanatosirea copilului: cel cu ultrasunete sau cu compresor, deoarece am inteles ca procesul de vaporizare e diferit ? (nu conteaza pretul).
- am mai putea sa alternam serul fiz. cu pic. ceai de musetel caldut ? sau inhalant flori musetel (desi nu prea sta sub prosop, la aburi)
- de asemenea, din ce am citit pe forum, pt nas infundat fara secretii ar fi bun de pus si vitamina A uleioasa. daca e asa, sa-i dam si asta, in plus la ce am precizat mai sus (si ce e de fapt ?).
In speranta unor raspunsuri pe masura unor parinti ingrjorati (poate prea mult !), va multuim anticipat !
0
23-05-2010, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Nu.. nu este eficient serul fiziologic.. este Apa cu sare.. care poate duce la uscarea mucoasei.
2.Aerosoli.. DA.. sunt eficieti.. trebui esa faceti cu ceai de musetel cald+ 3-4 pic de ser. Efedrinat+ 2- pic de ulei de eucalipt ( dexa.. e hormonal si se poate cate 5 zile in cazuri de inflamatiii mai acute).
3.DAS.. in locuiti serul cu ceai de musetel 100 ml. la care adaugati 1 pic de ulei de eucalipt. si spalati nasul cu aceasta solutie. pus.. si aspirat.
4. Vit A are rolul ei.. contra uscaciunii mucoasei..Dar aici e vorba de marorea vegetatiilor adenoide in volum.. si o sa ajute Colargol sau Protargol( se prepara in farmacie.. cate 3 pic de 3 ori pe zi 10 ziel in pozitie culcat pe spate..sa ajunga in rinofaringe
0
20-06-2010, ora 12:21
sergiu26
Nu este medic/terapeut
sergiu26
Buna ziua domnule doctor, v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde la intrebarea pe care o adresez. Ma chinui si eu de vreun an cu nasul.Eu spun ca ar fi de la o raceala "netratata bine" care mi-a afectat mucoasa. nara infundata.deci cand nara dreapta..cand nara stanga tot timpul si se mai desfunda uneori.probabil in functie de temperatura de la rece la cald sau invers. am luat olynth si ma simteam foarte bine cu el. pana am renuntat ca am inteles ca da dependenta.si l-am intrerupt. Intrebarea mea este: De ce are si mama mea o nara infundata si prietena mea. exact aceleasi simptome ca si mine.? imi e frica sa nu fie un microb care persista :( Stau la etajul 4 am 21 de ani si cand urc scarile ma simt foarte obosit ca si cum as fi alergat toata ziua dupa 10 secunde imi revin. Va multulesc !
0
20-06-2010, ora 17:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti o secretie nazala din nas + antibiograma.. si o sa vedeti daca este microb sau NU.
oboseala la urcare tine de inima sau Ficat...
0
24-06-2010, ora 02:14
sergiu26
Nu este medic/terapeut
sergiu26
Da.am facut o antibiocrama. mi s-a descoperit foarte rare colonii de streptococ auriu.si foarte rare colonii de candida! mi s-a dat un antibiotic. cand am fost la medic de familie.din ce am citit eu. streptococul ajunge si la organe? daca nu e tratat? de asta sa simt un disconfort la plamani? mi-a dat Cifran. Ciprofaxacina 500mg. 10 comprimate filmate. Le-am luat. dar parca nu as simti nici o ameliorare.. oricum trebuie sa ma duc sa fac iar antibiograma. sa vad daca mai am. si pe baza asta presupun ca medicul de familie o sa imi mai de-a ceva.. dumneavoastra imi puteti da un sfat ce sa iau..ce sa fac?ma refer medicamente ceva...pentru ovindecare mai repede sau mai buna :D daca tot am postat aici..Multumesc pentru raspus!
0
24-06-2010, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antibioticull.. nu face minuni.. doar omoara niste microbi.. dar peste 1 saptamana 2 poti contacta altii
Trebuie sate axezi pe inbunatatirea starii de sanatate si imunitate !!!
spirulina 2 la 8 ore
Echinacee 2 la 8 ore.. impreuna 10 zile si cate 1 la 8 ore pana la 3 saptamani
hidrateazate corect cu apa plata si ceaiuri !!!
0
12-10-2010, ora 11:33
viorel35
Nu este medic/terapeut
viorel35
Buna ziua d-le dr. Flueraru, apelez la sfatul d-vs cu privire la o situatie care dureaza de ceva timp si anume nas infundat. Am fost la un consult, unde am primit o solutie AFRIN care este foarte buna, nasul se desfunda imediat si pentru o durata de aproximativ 12 ore totul este bine, apoi nasul se infunda mai rau decat am fost anterior. Am renuntat sa mai folosesc de teama dependentei, acum folosesc PINOSOL care e relativ bun dar fara mari efecte de durata. Va mai precizez ca racesc foarte repede la cap, asta in perioada rece, fara ceva pe cap nu rezist sa trec iarna, iar ca simptome am nasul uscat fara scurgeri iar in timpul noptii o nara se infunda, apoi cand ma intorc pe partea cealalta se infunda nara opusa (dorm cu fata in jos, pe perna). Uneori, inainte sa adorm am senzatia ca ma sufoc, trezindu-ma instantaneu dar fara sa am nasul infundat. Am mai folosit PARACETAMOL SINUS care este foarte bun, ma calmeaza de aceste spasme pe care le am inainte de a adormi. Senzatia este permanenta si nu s-a agravat in ultimul timp, este constanta, acum, cand afara s-a mai racit sa acutizat un pic, alte simptome nu am, nu am usturimi nici secretii doar senzatia de partial nas infundat. Multumesc
0
12-10-2010, ora 12:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca o reductie a cornetelor cu radiofrecventa ar rezolva problema difinitiv.
ca si tratament Puteti incerca Colargol ( se prepara in farmacie)
0
25-10-2010, ora 23:17
OanaEpure
Nu este medic/terapeut
OanaEpure
Stimate domnule doctor,
Sunt mamica unui baietel de 2 ani. Astazi la interval de aproape un anisor am fost la un medic ORL-ist de copii din Craiova (acelasi medic, la recomandarea unui amic). De cum l-a vazut pe cel mic, ne-a zis: ce alta problema in afara polipilor mai aveti? Aceasta este singura noastra problema. Nu i-am facut celui mic nici macar o injectie de cand s-a nascut, antibiotic i-am dat decat in cazuri in care avea febra de 3 zile (de 2-3 ori). In caz de raceala (raceste cam o data la 2 luni - vara raceste mai rar) ne tratam cu Tantum spray pt nas (rosu in gat), Spray nazal si Batistuta bebelusului, Septilin pt imunizare, Vitamina C, lichide, mergem si la salina. Noaptea cand doarme, gurita este intredeschisa insa de respirat respira pe nasuc. Ziua sta in permanenta cu gurita intredeschisa. Doctora ne-a zis ca in cazul in care nu-l operam acum, mai tarziu se poate sa fie nevoie si de operatie de amigdalita. Am incercat pe cat posibil sa-l feresc de orice interventie chirurgicala, antibiotice etc. Nu as vrea in schimb ca fugind de operatie sa-i fac copilului mai mult rau. Ce ma puteti sfatui din experienta dvs? Cunoasteti in Craiova un medic ORL-ist de copii pe care mi l-ati putea recomanda?

Va multumesc din suflet!
0
26-10-2010, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cautati o farmacie care prepara Colargol 1%
cate 3 pic pe nasucul curat.. la 8 ore 10 zile.. in pozitie culcat pe spate.. ca picaturile sa ajunga in gat
reduc polipii in volum.
0
17-11-2010, ora 09:58
taniada
Nu este medic/terapeut
taniada
Stimate domnule doctor F VALERIU, sunt mama unei fetite de 4 ani si 10 luni care a mers anul acesta pentru prima oara la gradinita. A racit puternic de 2 ori si de atunci a ramas cu nasucul infundat. Doarme cu gurita deschisa, sforaie si uneori parca nu poate respira deloc si o simt cum se agita si da din picioruse. am fost la consult ORL si Dl Doctor ne-a spus ca ar avea cornetele putin marite si polipii la fel. Ne-a recomandat NASONEX cite 1puf in fiecare nara seara la culcare timp de 30 de zile. Va rog mult si imi spuneti parerea dumneavoastra si daca ii pot administra in acest timp tratamentul cu COLRGOL despre care am citit aici. Va multumesc.
0
17-11-2010, ora 18:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul corect si complet este.. sa aveti si SEr.Efedrinat sau Vibrocil.. ca sa desfundati nasul .. cand este infundat sau sunt secretii
pasul 2. este sa suflati bine nasul sau sa aspirati secretiile..
pas 3. Colargol in pozitie culcat pe spate.
4. nazonex pe noapte
0
18-11-2010, ora 08:37
taniada
Nu este medic/terapeut
taniada
va multumesc mult Domnule DOCTOR !
0
28-11-2010, ora 01:51
andral
Nu este medic/terapeut
andral
nas infundat, respiratie pe gurita sau respiratie cu gurita inchisa cu un fornait destul de intens la un copil de 2 ani si 4 luni, insotita de tuse, rara, aproximativ de 3-4 ori in zi/noapte, in special la trezire..ar putea fi nasul de vina pentru tuse?care ar fi tratamentul de urmat?dr care la vizitat ultima data i.a recomandat ventolin spray de cate ori tuseste, am urmat aceste indicatii cam 5 zile, toate simptomele au ramas la fel, in afara tusei care uneori devine productiva..urmarindu.l cum respira noaptea, am pus aceasta tuse pe seama nasului infundat, deoarece il auzeam dupa ce statea mai mult intr.o anumita pozitie, ca si cum s.ar fi adunat secretiile, respira adanc, se auzeau secretiile apoi tusea...incercand sa il curatam cu batista bebelusului nu am obtinut nici un rezultat, nu iesea decat apa de mare...putem folosi aerosoli cu ser fiziologic sau altceva?
0
29-11-2010, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemeel sunt din rinofaringe
sau marit polipii in volum
ajuta aerosoli cu ceai de musetel+ 1 pic de ulei volatu de eucalipt + 1-2 pic de ser. Efedrinat
dupa aerosoli se aspira secretiile nazale
dupa care se pune colargol 1% care 2 pic la 8 ore in nas 10 zile
0
29-11-2010, ora 11:52
andral
Nu este medic/terapeut
andral
multumesc f mult ca mi.ati raspuns atat de repede..as mai avea o mica intrebare...aerosolii de cate ori in zi ii pot face si cat ar trebui sa dureze o sedinta ?
0
29-11-2010, ora 12:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sedinta 10 minute
se poate de 2-3 ori pe zi
0
03-12-2010, ora 00:29
just_alina19
Nu este medic/terapeut
just_alina19
buna ziua!fetita mea se plange ca o doare urechea, face febra, varsaturi, frisoane.ma gandesc, ca are otita!fetita are 3 ani si pana acum a fost racita, curgandu-i puternic nasucul!ce tratament sa folosesc?i-am pus picaturi auriculare o data in ureche!daca sa continui si cu aceste picaturi cum sa i le administrez si ce altceva sa ii dau, dar si sa nu o mai doara!va multumesc frumos!
0
03-12-2010, ora 10:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urgent astazi la ORL.. ca ajungeti in weekend la urgente..
Cauza este nasul infundat.. care trebuie aspirat fortat.. sa nu traga copilul secretiile spre gat.
in rest tre sa vada medicul ORL.. ce fel de otita este. difera tratamentul de la caz la caz
0
04-12-2010, ora 03:01
andral
Nu este medic/terapeut
andral
pentru rezistenta mai mare a organismului la raceli, intarirea imunitatii ce recomandati?(2 ani si 4 luni?)
0
04-12-2010, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
echinacea, ceaiuri cu ginseng, uleiuri volatile ca aromoterapie. regim alimentar corect faca acru, acidulate si fructe citrice
0
05-12-2010, ora 22:05
rendes_natalia
Nu este medic/terapeut
rendes_natalia
Draga domnule doctor, am o fetita de 10 ani care pana la varsta de aproximativ 3 ani a facut bronsite spastice repetate.De la 4-8 ani a fost dusa la salina primavara-toamna.In toamna anului acesta a avut bronsita, fiind suspecta de astm bronsic.Nasul foarte infundat.Medicul pneumolog ne-a trimis la radiografie plamani, probe ventilatorii, IDR si ORL.Radiografia a aratat afectiune plamanul drept, probele ventilatorii au iesit bune, IDR negativ iar la ORL vegetatii adenoide in proportie de 80% si pungulite de puroi in spatele lor.Recomandarea medicului ORL operatie de polipi.Am primit tratament de la medicul pneumolog (prima data) cu picaturi tobrex, erdomed, unasyn, teotard, biotics. Am facut testele alergologice care au iesit negative.InAINTE A LUAT ketotifen dar era pauza de 7 zile.Acum facem aerosoli cu ACC si ser fiziologic.Expectoreaza pe nas si uneori pe gura.Doamna doctor(pneumolog) ne-a dat ventolin spray si singulair tablete masticabile.Ma tem ca ventolinul sa nu de-a dependenta.Ce ne sfatuiti?
0
06-12-2010, ora 15:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Urgent scosi acei polipi.. cred ca trebuiea de facut demult acest lucru si se rezolvau si problemele pulmonare mai eficient
0
08-12-2010, ora 21:26
cosdena
Nu este medic/terapeut
cosdena
Buna seara, domnule doctor! Fetita mea de 3 ani si trei luni raceste foarte des de cand a inceput gradinita!
Tuseste foarte tare, ii curge nasul, dar fara temperatura de cand am cumparat aparat de aerosoli!
Intrebarea mea este urmatoarea: de cate ori si la ce interval de timp ii pot face aerosoli? Creeaza dependenta? Are vreun efect advers in timp?
Eu folosesc pt aerosoll ACC si ser fiziologic! Ce-mi recomandati sa mai folosesc pt acest tratament?
Am uitat sa precizez ca tusea e uscata. Ce-mi recomandati in plus fata de ceea ce ii dau eu(dseoarece incerc sa fug cat mai mult de antibiotice.a luat foarte multe pana acum...la recomandarea medicului si doresc sa scap de ele)? Pt tuse uscata ce solutie sa folosesc? Dar pt tuse ce se rupe? Iar pt imunitate folosesc sirop de catina preparat de casa.Mai am si alte solutii?
Multumesc mult si sper sa nu va fi deranjat foarte tare cu intrebarile mele, dar sunt cu psihicul la pamant din aceasta cauza!
O seara cat mai placuta si numai bine!
0
09-12-2010, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.e normal ca un copil sa faca reactii inflamatorii dupa ce contacteaza microbi noi, e reactia de aparare a organizmului
2 Aerosoli se poate de 3 ori pe zi cate 10 min. e bine cu ce faceti + 2 pic de ulei volatil de eucalipt
nu da dependenta
doar daca faceti cu dexametazona se face de 2 ori pe zi 5-7 zile..nu mai mult
3.pt tuse uscata
regim alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice care irita mucoasa
Faringo_sprei cate 2 de 3-4 oripe zi
propolis cu echinacee de supt
4. pentru tuse cu expectoratii..ACC sirop
5 pentru imunitate Echinacee sirop, polen 1 lingurita dimineata
ceaiuri si lapte cald de baut
0
09-12-2010, ora 12:21
andral
Nu este medic/terapeut
andral
ce parere aveti despre esberitox n?si prin faringo_sprei la ce anume va referiti?
0
09-12-2010, ora 12:22
andral
Nu este medic/terapeut
andral
ce parere aveti despre esberitox n?si prin faringo_sprei la ce anume va referiti?
0
09-12-2010, ora 12:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
esberitox n este bun.
faringo-spray.. este denumirea comerciala a unui sprei naturist nou aparut pe piata. asa si cereti
0
09-12-2010, ora 15:22
moldovan claudia
Nu este medic/terapeut
moldovan claudia
Am, o fetita de 2ani si 10 luni
dupa 5 zile de tratament cu cefaclor pentru bronsita, a acuzat durere de ureche, am mers la un orl-ist si am primit din nou antibiotic cedax pentru otita catarala acuta bilaterala
ar trebui sa mai fac ceva investigatii? sau sa ii dau tratamentu prescris de otita
fetita merge la gradinita si din septembrie se chinuie cu nas infundat si tuse
Va multumesc!
0
09-12-2010, ora 17:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul pentru otita include din start..
picaturi sau sprei nazale
aspiratii secretii nazale
altfel otota nu se vindeca
tote otitele medii sunt din cauza nasului
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •