Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 27 28 Înainte ›
0
03-01-2010, ora 12:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial serul efedrinat.. se asteapta putin sa.si faca actiunea.. dupa care se aspira nasul.. si pe nasul curat se administreaza colargol... minim de 3 ori pe zi.. obligatoriu inainte de masa sau de somn.. ! 10 zile.
0
20-02-2010, ora 17:08
leonabucur
Nu este medic/terapeut
leonabucur
Buna ziua,
In primul rand Va multumesc pentru rabdarea de îngrijire de dati dovada si pentru sfaturile oferite.
In speranta ca ma puteti ajuta si pe mine cu Un Sfat va scriu cateva randuri.
Am ONU Băieţel de 9 ani si sunt frcvent probleme cu infundat.Acum nas doi ani ni sa spus ca sunt polipii foarte Mariti si ca ar trebui operat, dar iarna cum era am asteptat pana in primavara cand am revenit la Policlinica DE COPII Deoarece nasucu eră înfundat si tot noaptea sforaiesi in urma consultului la ORLsi o UNEI radiografii o sinusurilor Diagnosticul un fost de rinita.Dupa Tratamentul prescris de medicul domnul parea ca problema rezolvat.Dar SA Cand a revenit problema, Timpul rece o Mers revenit.Am Din nou la Medicul de familie si a zis ca sunt o infecţie la gat si ne-un antibiotic precris (zinat), Nurofen si vibrocil. Starea lui generala era buna si nu prezenta simptome de Raceala, Medicul Dar a spus ca e necesar sa ia antibioticul ca infectia netratata ar putea sa ii afecteze rinichiul. (Baiatul sunt o malformatie congenitala sa nascut cu un singur rinichi) I-am administrat antibioticul si nimic, i sa prelungit Tratamentul cu antibiotic l-am terminat si pe acesta SIII nimic.Intre timp am fost la Spitalul ORL si Medicul de servici a spus ca nu sunt polipi decat sputa si ia prescris vibrocil pentru doua saptamani.Copilul deabia doarme noartea nu poate respira, transpira foarte tare în zona capului sforaie si e foarte agitat în somn.Nu sunt secretii nazale, de cate ori o fost racit lui nu-i curgea nasu.Nu STM ce sa mai facem, Va rugam sa ne ajutati cu cateva sfaturi. Crede-ti ca l-ar ajuta daca l-am duce la o salina artificiala?
Multumesc mult.
0
21-02-2010, ora 10:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ajuta si salina.. dar cred ca UN aparat de aerosoli ar ajuta mai mult!
cred ca copilul trebue vazut la ORL la spitalul de copii.., trebue operat de vegetatii adenoide si dupa aceia de facut tratamente.. altfel NU o sa rezolvati problema !
0
21-02-2010, ora 13:11
leonabucur
Nu este medic/terapeut
leonabucur
buna ziua,
marti urmeaza sa mergem la policlinica de copii la control ORL. dar la spitalul ORL ne-a spus ca nu are vegetatii adenoide. va multumesc pentru raspuns, o sa va tin la curent.
textul anterior arata groaznic, nu era asa inainte sa-l trimit scuze
0
31-03-2010, ora 09:52
luiziana
Nu este medic/terapeut
luiziana
Buna ziua Domnule Doctor,

Am un baietel de 1 an si 10 luni care a inceput gradinita acum o luna. De atunci este permanent cu nasucul infundat si tuse. A facut febra mare in primele doua seri, fapt ce ne-a determinat sa mergem cu el la spital. Domnul doctor care l-a consulatat a spus ca are rinofaringita acuta. Ne-a prescris 7 zile antibioticul Cedax cate 4 ml in doza unica seara inainte de culcare. aerosoli cu ACC jumatate de fiola si 3 ml ser fiziologic timp de 5 zile de doua ori pe zi, spray nazal bixtonim doua pufuri in fiecare nara de 3 ori pe zi, precum si panadol si nurofen alternativ cate 7.5 ml o data la 8 ore. Pot spune ca tratamentul a dat ceva rezultate in sensul ca febra a scazut, infectia s-a dus, dar nasucul infundat nu si nu. Il aspiram dimineata si seara cu batista bebelusului dar dupa finalizare se aude ca si cand ar avea nasucul plin. La control medicul ne-a spus ca ar avea polipii mariti si daca va mai avea episoade de raceala mai mult de una pe luna sa ne gandim la operatie. Va rog sa-mi da-ti un sfat legat de ameliorarea respiratie si desfundararea nasucului si eventual pentru miscorarea polipilor. Mentionez ca pe timpul zilei e bine doar noapte apar probleme de respiratie. Are si u midificator in camera care da rezultate pentru circa 4 ore, in sensul ca doarme linistit dupa care revine problema. Va multumesc si astept un sfat sau un tratament din partea dvs.
Cu stima, Luiziana
0
31-03-2010, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a micsora vegetatiile adenoide se foloseste local Colargol sau Protargol.
in camera aromterapie cu Ulei de eucalipt
si un tratament de durata la Homeopat
0
31-03-2010, ora 10:08
luiziana
Nu este medic/terapeut
luiziana
Multumesc mult de raspuns, dar va rog sa-mi spuneti cum sa le administrez, de cate ori pe zi si cate zile? Multumesc!
0
31-03-2010, ora 10:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargol 2-3 pic de 3 ori pe zi 10 ziel
aromoterapia cate 2-3 pic in umidificator.. mereu
0
31-03-2010, ora 11:10
luiziana
Nu este medic/terapeut
luiziana
Domnule doctor,

va multumesc si cu riscul de a parea insistenta am sa va intreb daca asta e tot tratamentul ce trebuie administrat. Nu mai e nevoie de nurofen, panadol sau eurespal. Asta se prescrie in general de catre medicul de familie cand suni si comunici starea micutului.

Cu stima
0
31-03-2010, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele medicamente nu au nici o actiune asupra vegetatiilor adenoide !
0
31-03-2010, ora 11:42
luiziana
Nu este medic/terapeut
luiziana
Multumesc mult domnule doctor pentru promptitudine.

am sa incep acest tratament si va tin la curent cu evolutia copilului.

O zi buna
0
11-04-2010, ora 21:08
leonabucur
Nu este medic/terapeut
leonabucur
buna seara,
Am urmat sfatul dumneavoastra, si am mers la un spital ORL pentru copii unde i s-a facut endoscopie si a constatat ca erau polipii foarte mariti.I-am facut operatia si se pare ca am scapat de nasul infundat. Baiatul mai are tendinta sa respire pe gura dar cred ca este obisnuinta.
Multa sanatate si numai bine.Va multumesc
0
27-04-2010, ora 15:17
gaby11
Nu este medic/terapeut
gaby11
Buna ziua Domnul Doctor!la

Am un baietel de 2 ani si o luna.Acum o luna am fost cu el la medicul de familie si s-a constatat ca are rosu in gat si puroi.am primit ca tratament augmentin timp de 7 zile.doctorita ne a recomandat sa mergemcu el la un consult orl pentru ca sta cu gurita deschisa si probabil are polipi si va trebui operat.la noapte abia aputut saracul sa respire, deci dimineata l-am dus la un medic orl care ne-a spus ca are amigdalele marite si ne a spus sa continuam cu augmentinul plus ne a dat Ciplox in urechea stanga si Biotics Baby.Cand ne-a m dus la control dupa patru zile amigdalele erau deja mai retrase si ureche a era ok, dar ne a recomandat sa continuam tratamentul cu augmentin pana la 10 zile, deci inca 5 zile. Insa peste doua zile au aparut niste pete pe pielea copilului si a doua zi i-a acoperit tot corpul.ne-am dus cu el la med de fam care habar n-aveade la ce sunt petele, dar ne a prescris Ketof si Claritina pentru alergie si alt antibiotic, koblax si ne a spus ca daca a doua zi nu se retrage sa-i dam injecie intramusculara.Bineinteles ca ne-am dus la un alt pediatru care ne-a spus ca probabil a facut o alergie la o combinatie de ciocolata cu prajitura sau oua si sa nu-i dam nimic, mai ales ca nici nu-l deranjau petele, nu se scarpina si ca ii vor trece peste trei patru zile, dar nea spus sa nu-i mai dam nici antibiotic, nici nimic.upa ce i-au disparut petele a inceput copilul sa tuseasca, un fl de tuse productiva, mai ales in somn, si de vreo trei ori a ajuns la voma.i-am dat Stodal, fara nici un efect...acuma ii administrez Humex care parca areefect deoarece noapteanu mai tuseste deloc si si ziua foarte rar dar atunci se aude ca are foarte multa secretie in gat de care nu mai scapa.Insa de trei zile a inceput sa-i curga si nasul destul de mult, il mai sufla dar tot e plin si se si infunda.Mentionez ca pana acumanu a fost racit deloc, eventual i-a curs nasul, nici macar febra nu a facut, doar acuma in timpul tratamentului cu Augmntin, nu merge nici la gradinita, i-am facut si exudatfaringian care a iesit negativ.Puteti cumva sa-imi spuneti cumva ce pot sa-i dau ca sa eliminam secretia din nas si gat?Posibil sa fie polipii de vina?sau ca a fost interrupt taratmentul cu antibioic si a recidivat?daca polipii sunt maritise poateface ceva sa nu ajungem la operatie?

Stiu ca am scris prea mult dar trebuia sa explic de la inceput, sper ca nu v-am plictisitsit, si imi puteti da si mie un sfat.multumescmult
0
27-04-2010, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul la aceasta varsta NU stie sa sufle bine nasul!!!
deci trebue sa aveti un aspirator nazal.. si dupa ce ii desfundati nasul cu Ser. Efedrinat.. se aspira secretiile nazale.
deasemenea ar fi util un aparat de aerosoli.. in care punetui ser efedrinat cateva picaturi+ ACC fiole + cateva pic de ulei volatil de eucalipt
pentru micsorat polipii se foloseste Colargol.. preparat in farmacie.
0
27-04-2010, ora 22:35
gaby11
Nu este medic/terapeut
gaby11
multumesc pentru raspuns...am uitat sa scriu ca la recomandarea medicului orl i-am spalat nasul cu ser fiziologic introdus cu seringa de 20 ml cu jet si asa am reusit sa-i curatam nasul si n-am avut probleme cam doua saptamani, dar a revenit iar.cu aspirator nazal nu am obtinut nimic.cum se administreaza Colargolul?multumesc
0
27-04-2010, ora 23:52
dana morosan
Nu este medic/terapeut
dana morosan
buna seara, am si eu o problema: nu am fost niciodata la orl dar sunt sigura ca este vorba de o sinuzita cronica frontala(din cele ce am citit). De fiecare data cand apar dureri de cap si nas infundat bilateral sau unilateral, durerea de cap este cel mai frecvent unilaterala deasupra unei sprancene in special dreapta.
mai am si o sensibilitate a urechii drepte, astfel incat cum ma trage putin curentul, sau e vant afara, ma apuca durerea de cap sau fac nevralgie.Acum am facut o nevralgie pe partea dreapta, mi s-a umflat partea dreapta(a inceput de langa nas, apoi s-a umflat obrazul si sun ochi).Am fost azi la md de familie, ca era mai aproape si nu mi-a cerut programare cu cel putin 24 ore inainte, si m-a diagnosticat cu abces dentar si nu stiu de sindrom, ca nu am mai facut copie dupa reteta. Mi-a recomandat Claritromicina, nimesulide si 3fiole de dexametazona. Am luat din fiecare cate una pana acum. Acum am varful nasului putin amortit. Eu totusi cred ca este si o sinuzita maxilara acuta, pentru ca am o sensibilitate la toti dintii de pe partea dreapta, iar cerul palatin nu este umflat deloc. Plus ca de multe ori simt o greutate in urechea dreapta si cand misc mai repede capul parca mi se misca ceva acolo.La consultul de azi doctorita mi-a spus ca nu am nimic la ureche. Uneori am si niste dureri intepatoare in spatele urechii drepte. Care este parerea dumneavoastra?
0
28-04-2010, ora 01:23
Ciocan Adrian
Nu este medic/terapeut
Ciocan Adrian
Buna seara am si eu o problema:
De cand ma stiu respir bine doar pe o nara, cealalta functionand la ~10 % majoritatea timpului.
Acu respir bine pe nara dreapta, mai tarziu respir bine pe nara stanga. M-am dus la ORL, s-a uitat putin in nasul meu si mi-a zis ca am deviatie de sept nazal si ca trebuie sa ma operez.
Acu stau eu si ma intreb: deviatia de sept se muta cand pe o parte, cand pe cealalalta ?
Multumesc frumos.
0
28-04-2010, ora 08:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gaby
colargol 3 pic la 8 ore.. inpozitie culcat pe spate 10 zile

Dana
Parerea mea este Ca te joci cu sanatatea !!
un abces dentar.. NU se trateaza la meedicul de familie.. Urgent mergi la stomatolog si rezolvi Toate problemele.. asa o sa scapi de neuralgii si dureri
faci O radiografie SAF.. si mergi la ORL.. sa vezi ce fel de sinuzita este.
Urechea sufera din cauza nasului.

Ciocan
NU.. deviatia NU se muta.
dar o deviatie favorizeaza si o rinita cronica !!!!
0
28-04-2010, ora 10:43
gaby11
Nu este medic/terapeut
gaby11
Multumesc mult pentru raspuns
0
28-04-2010, ora 15:22
Ciocan Adrian
Nu este medic/terapeut
Ciocan Adrian
Deci daca deviatia nu se muta inseamna ca eu nu am deviatie de sept pentru ca eu respir bine pe amandoua nari dar nu in acelasi timp, foarte rar cand repir bine pe amandoua.
Rinita cronica nu cred ca am deoarece am citit simptomele caracteristici acestei boli si nu am nici unu dintre ele.
Ce mai este posibil sa am ?
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
0
28-04-2010, ora 15:24
dana morosan
Nu este medic/terapeut
dana morosan
Multumesc mult pentru raspuns si indrumari. Eu am apelat la doctori numai in cazuri pe care nu am stiut sa le rezolv singura. O zi buna!
0
28-04-2010, ora 16:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ciocan
Ai o rinita cronica Vazomotorie !!! care insoteste deviatiea de sept.
0
28-04-2010, ora 21:05
Ciocan Adrian
Nu este medic/terapeut
Ciocan Adrian
Deci ca sa pot sa respir din nou pe ambele nari deodata trebuie sa ma operez de deviatia de sept nu ?
Cand m-am dus la ORL mi-a zis ca am deviatie de sept si ca trebuie sa ma operez.
Mi-am facut analizele si mi-au iesit eozinofilele crescute, acu m-a trimis la alergolog. E in regula ?
Multumesc
0
28-04-2010, ora 23:30
ecris13
Nu este medic/terapeut
ecris13
Buna seara. Dl doctor, va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. De aproape 2 saptamani copilului meu de 4, 5 ani ii curge nasul intr-una. E in comunitate, la gradinita, am incercat si vibrocil, si nazomer, si pivalone, dar nimic. Secretiile nazale sunt destul de subtiri, iar culoarea lor este albicioasa. Multumesc
0
29-04-2010, ora 07:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nazomerul il puteti utiliz sau Ser efedrinat. pentru a desfunda nasul.. dupa care ii aspirati nasul si pe nasul curat ii puneti Colargol sau Protargol.
faceti seara inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt si busuioc.
0
05-05-2010, ora 22:48
Piorescu.Iulian
Nu este medic/terapeut
Piorescu.Iulian
Buna ziua, am si io o intrebare.Am o tuse cu expectoratie din noiembrie.
0
05-05-2010, ora 22:54
Piorescu.Iulian
Nu este medic/terapeut
Piorescu.Iulian
adika de 5 luni si nu pot scapa de ea.Am fost la orl si mi sa zis ca am sinuzita cronica maxilara dreapta.Am fost si la pamani, am facut3 radografii in 2 luni si mi sa zis ca nu am nimic la plamani, o usoara viroza respiratorie.Pama acum 2 luni am avut nasu infundat si expectoram dimineata galben spre maro cu firicele de sange.Acum expectorez mai rar si alb cateodata cu firicele de sange.Un prieten mia zis ca sinupretul si aerosolul cu eucalipt este foarte bun.Intrebarea mea este daca pot sa iau sinupret fara sa ma mai duc la medic sami recomande si daca tusa este normala si simt ceva in gat, acolo mi se strange expectoratia.Deci in concluzie mai este vorba de alceva inafara de aceasta sinuzita ?Astept raspuns, multumesc
0
06-05-2010, ora 07:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sinupretul este un antiinflamator bun pentru mucoasa naso_sinusala.
Inhaltiile sau Aerosoli cu uleiuri volatile.. sunt si ele eficiente..
DAR.. trebue sa repeti Radiografia SAF. sa vezi cat de grava este sinuzita.. daca sa vindecat sau sa agravat si necesita punctii sau interventie chirurgicala.
0
13-05-2010, ora 09:56
claudia-o
Nu este medic/terapeut
claudia-o
buna ziua
am o problema cu nasul si tusa, de 2 saptamani dupa dupa o durere tare in gat a inceput sa-mi curga nasul si sa mi se infunde de tot, si sa tusesc, durerea de gatul mi-a trecut cu ajutorul pastilelor dar nasul infundat si tusea nu...pe langa faptul k am luat tot felu de pastile pt raceala si picaturi olynth...e a patra oara cand is racita anul asta si am luat culmea si pastile de imunitate 1 luna si de fiecare data la cate o raceala care incepe cu durerea de gat, raman cu nasul infundat vreo 2 sapatamani. Am facut tot felu de inhalatii cu musetel cu ulei de levantica, menta, eucalipt, dar degeaba tot infundata raman, am momente cand is infundata doar la cate o nara sau deloc da respir foarte greu pe nas. Vreau sa precizez k polipi mi-au fost scosi la varsta de 3 ani, iar acum am 20 de ani. Imi puteti raspunde va rog frumos sa imi spune-ti cam ce as avea si ce e de facut.
Va multumesc!
0
13-05-2010, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faci un exudat faringian si o secretie nazala.. ca sa vezi daca nu esti puratoare de stafilococ sau streptococ.
trebue sa tii regim alimentar fara acru, acidulat, rece si fructe citrice.. care irita faringele scad imunitatea locala si il fac mai semsibil la infectie.
Echinacee 2 la 8 ore 10 zile..si 1 la 8 ore pana la 3 saptamani.
continui sa faci inhalatii, gargara si aromoterapie..( uleiuri volatile ei de calitate buna( nu trebuie sa lese pata uleioasa daca este picurat pe o hartie., deobicei is mai scumpe ))
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •