Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 202122 ..... 27 28 Înainte ›
0
22-06-2012, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la 200 ml de ceai se pune cate 1 pic din fiecre ulei..si de acolo luati cate 2-3 ml pentru spalaturi.. de fiecere data cand este nevoie.. poat sa fie si de 10 ori pe zi
0
22-06-2012, ora 23:10
Vasilee
Nu este medic/terapeut
Vasilee
Va deranjez si eu cu o intrebare, fiind cantaret: de vreo doi ani am vocea dimineata, mai ales, si nu numai, atat de obosita, incat in loc sa scot un sunet lung, il sacadez de parca as canta dupa un cross. Nu e ragusita. Emotiile ies din socoteala fiindca am ceva vechime in aceasta calitate. Deviatie de sept am la ambele nari, am facut operatia de reducere a cornetelor prin radiofrecventa, fara vreo ameliorare notabila (respir ceva mai bine insa oboseala persista). Parca as canta in nas insa sunetul refuza sa iasa, si putere sa imping aerul nu am. E o prohlema chinuitoare fiinda trebuie sa cant cate 3 ore, aproape fara pauza, de unul singur. Nu am facut canto dar la inceput nu aveam aceasta problema si uneori ma uimesc pe mine cand ocazional nu am aceasta problema. Dimineata am nasul uscat si trebuie sa trag apa pe nas ca sa-l umezesc si sa-l curat. Acum intrebarea: toate acestea de la deviatia de sept? (am 25 ani).
0
23-06-2012, ora 12:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema cu Nasul.. DA e de la deviatia de sept si daca nu esti multumit de respiratia nazala. te internezi la ORL si rezolvi problema
mai grav e cu vocea
trebie sa intelegi ca orice aliment care trece prin faringe afecteaza indirect si laringele
daca vrei sa mai canti trebuie sa schimbi total regimul alimentar
meseria isi cere o jertfa
Renunti in totatlitate pentrui toata viata
la bauturi acidulate, fructe citrice. orice mancare acra care contine bors, otet, muraturi !!!!!
0
23-06-2012, ora 12:55
papiluta
Nu este medic/terapeut
papiluta
Inhalantia cu ceai de musetel si eucalipt si busuioc e buna si pt o forma usoara de sinuzita frontala(la adulti)? Sau ce altceva merge pe termen lung tot cu nebulizator? Banuiesc o forma usoara de sinuzita frontala la sotul meu pentru ca e usor infundat in sus, infundat nu complet, ci nu respira bine(si-a dat seama de curand dupa ce a folosit olinth intr-o seara ca de fapt el in rest e partial infundat) si chiar sanatos fiind, respiratia nu miroase in schimb stranutul este f puternic si miroase. Are cateodata si dureri de cap, dar nu persistente. Nu pare ceva grav deocamdata. Imi cer scuze ca tot intreb, dar avem nebulizator si din cate imi dau seama e o forma mai normala si naturala de a ne trata. Multumesc frumos.
0
23-06-2012, ora 14:00
Vasilee
Nu este medic/terapeut
Vasilee
Multumesc!
0
29-08-2012, ora 01:25
clr
Nu este medic/terapeut
clr
buna ziua

revin si eu cu o intrebare pentru situatia mea. am avut probleme cu nasul infundat pe o parte(stanga), Am fost la ORL, facut CT, doctorul spune ca nu am nimic altceva decat o rinita. Problema este ca nu ma simt deloc mai bine. Am facut si spalaturi nasale cu ser fiziologic, nasul infundat nu prea il mai am asa mult si daca il am, folosesc apa de mare si imi trece oarecum.

problema este ca tot simt partea stanga a fetei congestionata, nu e durere dar este o senzatie ca atunci cand sunt racit (doar ca este doar partea stanga). Ochiul stang imi lacrimeaza usor cateodata. senzatia care o simt este oarecum comparabila cu senzatia simtita cand mi s-a recoltat nazal o proba pentru cultura naso faringeana, nu chiar atat de itensa insa. in cultura nasala s-a descoperit streptococ auriu dar doctorul la care am fost zice ca e normal.

O alta chestie care mi se pare ciudata este ca de ceva vreme am observat ca at cand ma incrunt putin ( sau de ex cand misc nasul in sus - scuze de exprimare ) toata zona din jurul nasului (2 cm de o parte si alta ) narile precum si partea dintre ochi spre frunte se inroseste puternic. Asta se intampla rapid, nu tre sa ma incrunt mult si dispare in circa 1 minut complet. nu am observat sa am asa ceva intrecut. Ar putea fi un semn de ceva anume? de asemenea parca pielea/muschii de pe partea stanga a fetei sunt mai sensibili, putin inflamati. cand casc gura mare, pe partea stanga a fetei simt o usoara arsura care dureaza apoi cateva secunde

orice sfat e binevenit intrucat nu stiu ce analize sa fac - doctorii spun ca nu am nimic dar eu nu ma simt bine.

multumesc anticipat
0
29-08-2012, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepe cu investigatii la stomatolog si radiografii la radacinile dentara pe acea parte
0
29-08-2012, ora 15:06
clr
Nu este medic/terapeut
clr
multumesc pentru raspuns

am facut asta...am scos chiar si cei doi molari de minte pe acea parte. e mai bine acum in sensul ca in momentele in care simt presiune pe partea aceea, daca misc mandibula, nu mai simt cum molaru de minte imi raneste tesuturile inconjuratoare...in rest, la radiografii nu a iesit nimic...

o intrebare: poate sa fie vorba despre rinita si sa se manifeste doar pe o parte? pe partea dreapta ma simt normal si nu am probleme. nasul mi se mai infunda si acolo cateodata(rar) dar atat...se desfunda in cateva minute si asta e. nu apar toate celelalte senzatii

multumesc
0
29-08-2012, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rinita.. NU da si manifestari externe.. doar nas infundat
0
29-08-2012, ora 17:06
clr
Nu este medic/terapeut
clr
ok multumesc. atunci trebuie sa fie altceva...bacterii(streptococ) poate da asa ceva? doar pe o parte?
0
31-08-2012, ora 15:51
limihaela
Nu este medic/terapeut
limihaela
Buna ziua!!
Anul trecut cand m-am intors de la mare am facut otita la urechea stanga dupa ce m-am spalat cu un betisor, am facut tratament dar am ramas cu o senzatie de ureche infundata, mentionez ca am facut o audiograma si a ieshit ok am si nasul infundat tot timpul doar la o nara mai ales cand dorm, doar cu olynt il pot desfunda dar stiu ca da dependenta si am renuntat. Am fost la Orl si mi-a dat sa iau tetrisal, tobradex si avamys dar nimik nu a avut efect :( nu stiu daca are legatura cu urechea pe care o simt infundata sau poate fi din cauza ca am fost racita ff tare si mi-a curs nasul vreo 2 sapt, in ultimele zile mi-au curs picaturi de apa din nas.
Daca putetzi sa ma ajutazti v-as fi recunoscatoar, va multumesc anticipat.
0
03-09-2012, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. e nevie de un tratament corect pentru cornetele nazale ( cu colargol, aromoterpei..s.a)
2 daca nu da rezultate.. trebuie facuta interventia de reducere in volum a cornetelor
0
07-09-2012, ora 13:47
constantin411
Nu este medic/terapeut
constantin411
buna ziua pt dl flueraru o intrebare.am nasul de foarte multa vreme infundat mai exact de 7 luni si nu sunt racit nu am dureri de cap nu tusesc nu am febra, doar ca nu mai pot sa respir pe nas decat cu un spray ;;oximetazoline hydrochloride 0.05% care si acesta nu mai are durata de 12 ore cum spune prospectul si sa redus la cateva ore acum, acest spray il folosesc si il am adus din usa unde si lucrez de alt fel am fost la ORL dar mi sa spus sa fac o radiografie de sept cu propunerea de a fi operat in cazul in care va fi necesar Dv ce credeti ce poate fi si ce tratament sa urmez in cazul in care pe 17 sept trebue sa si plec la munca din nou pt 5 luni, , , Multumesc anticipat..
0
08-09-2012, ora 16:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca tiai creat o dependenta de medicament si deja isi face reactia jnversA. Adic medicamentul duce la infundarea nasului.
Citesti tot ce am recomandat naturist pentru nas aici pe forum. Renunti la picaturi treptat si nu folsesti picaturi de desfunda decat 3.5.. zile.
0
09-09-2012, ora 20:24
constantin411
Nu este medic/terapeut
constantin411
multumesc frumos pt sfat voi incerca dar cred ca o sa fie cam greu.
0
17-09-2012, ora 22:40
elya9
Nu este medic/terapeut
elya9
Stimate Domnule Doctor, am un baietel de 1 an de zile, de 2 saptamani tuseste(prima saptamana tuse productiva), acum este una seaca, are mucisori curgatori incolor, raguseala, nas infundat, hornaia in somn, iar in primele 2 zile febra..am fost la doi medici pediatri, primul tratament a fost de 5 zile cu panadol(4, 5 ml ) + nurofen(2, 5 ml ) alternativ 4/8 h, , cedax 2 ml la 12 h si vibrocil ! Am urmat tratamentu corect dar fara nici'un rezultat.Am mers la un al 2 medic unde ne-a recomandat aerosol de 2 ori pe zi (2 ml ser fiziologic + adernalina), fluimucil sirop de 2 ori pe zi si pivalone 2 pufuri pe zi.Diagnosticul(ICRS) a fost pus in dubi, nu stia nimic sigur dar mi'a spus sa stau linistita, nu e pneumonie, bronsita, laringita etc...dar ce poate fi, intram in a 3 saptamana fara ameliorare si sunt cu pshihicul la pamant! Va multumesc anticipat!
0
18-09-2012, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
De la distanta nu pot sa spun ce poate fi.
Exista multe posibilitati
De la factorul alimentar si refluxul gastric pans la probleme in rinofarknge.faringe sau traheo.brondic
Consultati un medic orl si continuati tratamente locale si regim alimentar cu. Am mai scris pe forum
0
22-09-2012, ora 12:16
dragosmaxx
Nu este medic/terapeut
dragosmaxx
Buna ziua,
De ceva timp aveam nasul infundat si gatul uscat. M se infunda nasul cand o nara, cand cealalta in timpul somnului. Am fost la ORL si mi-a spus ca am o rinita cronica si mi-a recomandat nasonex si picaturi vitamina A. M-am simtit mai bine sa zic, 2-3 saptamani dupa, dar vorbind acum dupa 2 luni, dimineata scuip galben si am in gat tot asa o flegma galbena, un fel de infectie sau nu stiu cum sa o denumesc. Nu am temperatura, nu tusesc, nu stranut, nu imi curg ochii si nici nasul. Doctorul mi-a spus ca aceasta secretie mi se scurge din nas in gat si ca pe timpul noptii se acumuleaza si ca din cauza asta dimineata am aceste puseuri. Insa aceasta jena din gat se tot intensifica si nu inteleg daca aceasta rinita cronica este intr-adevar cauza. Nu am dureri de stomac, mi-am controlat gingiile sa vad daca imi sangereaza si imi sangereaza putin intr-un loc doua cand ma spal pe dinti dupa care nu mai apare nimic, chiar nu inteleg de unde sa vina aceasta infectie galbena.. imi fac tot felu de griji, sa nu fie ceva de la plamani sau mai stiu eu ceva grav... Poate imi puteti recomanda ceva anume.. Multumesc anticipat.
0
22-09-2012, ora 16:46
IrisRB
Nu este medic/terapeut
IrisRB
Buna ziua! Am o fetita de 1 an si 11 luni care a racit deja de 10-11 ori ( rosu in gat). Acum, dupa o saptamana la cresa, a facut putin rosu in gat, ii curgea nasul, era infundata si cu o "haraiala in piept". Medicul ne-a recomandat Pivalone, Tantum Verde, Ibalgin si Fluimucil. In primele zile a expectorat (vomitat) ceva secretii, acum doar tuseste sec in timpul somnului, este in continuare infundata dar nu ii mai curge decat foarte putin nasul si inca are secretii pe piept pe care nu le mai elimina. Dupa 4 zile dr. a constatat ca in gat este bine si ca putem opri tratamentul, celelalte simptome urmand sa treaca si ele in cateva zile- o saptamana. Eu ii mai dau cu Sterimar si o masez pe piept cu Pulmex Baby seara. Ce sfaturi/ recomandari imi mai dati?
Precizare: am consultat si un medic ORL in luna august si a constatat polipi usor mariti, Hipertrofie de tesut limfatic, Status atopic al mucoasei nazale. La indicatiile dansului am urmat deja 2 luni de bronhovaxom, Xyzal in prima luna si acum Ketof si picaturi pt nas DNF I 10 zile pe luna, urmand ca la controlul din octombrie, daca a mai avut raceli repetate, sa vorbim de operatia de polipi.
Va multumesc anticipat pt raspuns!
0
22-09-2012, ora 23:46
mary koko
Nu este medic/terapeut
mary koko
domnul doctor, de aprox, o luna in urechea dreapta aud niste pocnituri asa cam la interval de un minut o pcnitura si la 3-4 zile din gat din partea dreapta imi apar asa ca niste bilute mici de culoare alb galbui urat mirositoare.nu ma doare nimik dar am o senzatie de ameteala pe parcursul intregii zile, am facut si un ct la gat deoarece am o adenopatie tot pe partea dreapta acolo rezultat bun fara modificari suspecte iar dimineata o flegma in gat dar fara miros ce poate fi?o forma de cancer cumva?sau o infectie ce se poate trata?medicul meu orl-ist ma internat am facut cefort injectabil dar nu imi trece adenopatia, ce este de facut?
0
23-09-2012, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. dragosmaxx
poti sa faci o radiografie saf, sa excluzi sinuzita.

pt.irisrb
rosu in gat frecvent si tusea seaca noaptea poate vorbi despre un reflyx gastri.
am postat multevsfaturi la acst subiect
poate fi vorba si de paraziti intestinali.

pt.mary koko
sper ca la acel ct... sa vazut si rinofaringele?
cred ca e cazul si pentru o endoscopie nazo-faringiana
0
24-09-2012, ora 11:18
IrisRB
Nu este medic/terapeut
IrisRB
Coprocultura i-am facut de 3 ori pana acum si nu a iesit nimic. Cat despre reflux, ea ar mai avea simptome precum varsaturi (a avut o perioada cand o data pe saptamana vomita seara dupa lapte, uneori cu alimente mancate cu mai multe ore inainte si nedigerate), sughite si se inneaca cu mancare/ apa adesea, uneori ii miroase gura si de cand a luat aceasta ultima raceala (10 zile) se trezeste in fiecare noapte plangand.
1. Ne recomandati sa incepem cu ceva investigatii sau sa incercam intai schimbarea alimentatiei?
2. Ce schimbari ar trebui sa urmarim, avand in vedere ca o sa mai raceasca daca merge la cresa? Credeti ca s-ar putea rari episoadele de boala (in ultimul timp s-a intamplat o data pe luna)?
3. Pt nasul infundat sa ii dau colargol, avand in vedere ca peste o saptamana ar trebui sa ii dau din nou DNF recomandat de dr Ursuleanu de la Budimex? Sau sa incerc doar cu colargol?
Multumesc mult pt raspuns!
0
24-09-2012, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 e suficiebt schimdare regimului almentar
copii au o putere mare de autovindecare
daca in 3 saptamani nu se rezolva pr.gastrica.. mergeti la gastrologie pediatrica
2. da, e normal sa mai reactioneze organismul la noii microbi de la alti copii...
3. colargolul are efect sigur.administrat corect la 8 ore, in pozitie culcat pe spate sa ajunga in rinofaringe
0
13-10-2012, ora 00:48
Ganditoarea
Nu este medic/terapeut
Ganditoarea
Buna seara!
Am citit diverse informatii utile de pe acest forum si am apreciat promtitudinea de a rasupunde numeroaselor solicitari si va felicit!
Am si eu nevoie de un sfat. Cand se raceste vremea, iubitului meu i se infunda nasul foarte usor si spune ca uneori il doare capul. In rest nu prezinta nici un simptom. El acum e de doua saptamani tot cu nasul infundat si a folosit pentru igiena locala spray cu apa de mare luat de la farmacie dar fara efect.
Ce se poate recomanda? Mi se pare ca si imunitatea lui e scazuta.
0
13-10-2012, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru imunitate.., echinaceea, ginseng""' in orice forma
pentru rinita initial e cazul de un consult orl...poatecsi de o radiografie saf
0
15-10-2012, ora 22:24
Ganditoarea
Nu este medic/terapeut
Ganditoarea
Va multumesc.
O sa revin cu noi informatii dupa ce vom urma sfatul d-voastra si refacerea lui.
0
11-11-2012, ora 16:31
PETRISOR ANA MARIA
Nu este medic/terapeut
PETRISOR ANA MARIA
Buna ziua!
Fetita mea are 1 an si 2 luni. De o saptamana sforaie, nu ii curge nasul, nu ii scot nici un mucusor si nu are nasul infundat. Ce pot sa ii dau pentru a scapa de secretia care ii provoaca sforaitul? Pot folosi aparatul de aerosol? Ce sa ii pun in aparat si in ce cantitati? Multumesc
0
18-11-2012, ora 12:08
mikeyM
Nu este medic/terapeut
mikeyM
Buna ziua. Penrtru dom. dr. Flueraru. Am o fetita de 3 ani si 5 luni care face de vreo 2 saptamani muci uscati, nu foarte multi dar seara ne dam seama ca o deranjeaza un pic la respiratie, cand doarme, adica sforaie putin. Daca le indepartez din inainte cu un betisor sau cu apa de mare nu mai are nimic, respira normal. Fara alte simptome, dar persista de aprox 2saptamani si un pic. Ce poate fi si cum se trateaza? Multumesc anticipat.
0
19-11-2012, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
serul fiziologic trebuie schimbat oe ceai de musetel cald
dupa care se administreaza si cate 1 pic de VIT A ulieoasa
0
03-12-2012, ora 23:51
laura2013
Nu este medic/terapeut
laura2013
Buna seara.

Am o fetita de 6 ani si 6 luni. A fost diagnosticata cu otita seroasa. Audiogramele efectuate evidentiaza o hipoacuzie usoara spre medie la urechea dreapta si usoara la stanga. In urma cu 3 saptamani a facut un tratament de 10 zile cu Augmentin. In urma tratamentului s-a observat o imbunatatire a auzului, dar de vreo 3 zile am observat din nou nas murdar (nu curge, doar are mucuti uscati) si ca aude din nou mai rau. In prezent este sub tratament cu Nasonex. Unii medici au recomandat operatia de polipi, iar medicul la care mergem acum ne-a recomandat tratamentul cu Nasonex pentru o perioada mai lunga. In cazul in care nu se va observa o imbunatatire a auzului, ne recomanda si el operatia. Ea doarme cu gurita deschisa si este clar ca nu respira foarte bine. Mentionez ca nu a facut otite repetate pana la aceasta varsta (doar de vreo 2 ori), dar aproape tot timpul are nasul infundat.

Am citit pe forum despre Protargol si recomandarile dvs. Intrebarile mele sunt:
1.Pot sa ii administrez Protargol/Colargol in paralel cu Nasonex-ul si pe ce perioada? Aceeasi schema de tratament: 2-3 picaturi la 8 ore?
2. Din ce cauza sub antibiotic aude mai bine si apoi din nou aude rau?
3. Ce alceva pot sa-i administrez: inhalatii, aerosoli, picaturi pentru urechi, produse pentru cresterea imunitatii?
4. La ultima audiograma, persoana care a efectuat-o spunea ca pentru urechea stanga e posibila o revenire a auzului completa, la dreapta nu poate fi sigura. Dvs puteti sa va faceti o parere daca nu vedeti audiogramele?

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

Cu respect,
Laura
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 202122 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •