Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 27 28 Înainte ›
0
23-02-2011, ora 10:20
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
intre timp au aparut si rezultatele la exudat si nu are nici un streptococ.
ramane sa scapam cumva de acest sforait..
0
23-02-2011, ora 23:06
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Dl doctor, am incercat sa pun cele doua picaturi de ulei de busuioc in ceaiul de musetel, pana la dimensiunea de 5 ml a aparatului de aerosoli..este f puternic mirosul si copilul nu a rezistat decat vreo 2 - 3 minute... Mi s a parut ca i se face rau de la ulei, este prea aromat. Mi e si frica maine sa mai incerc.

Vroiam sa va intreb in ce cantitate de ceai de musetel sa pun cele doua picaturi de ulei, am facut rau ca am pus in 5 ml ? Poate pati ceva copilul ?
0
24-02-2011, ora 07:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puneti picatura la 1 pahar de ceai de musetel.. amestecati bine..si din acea cantitate puati 5 ml.
cu restul se poate face gargara si spalaturi nazale
0
24-02-2011, ora 22:33
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Multumesc mult, am incercat asa si asa e mai suportabil mirosul.
As vrea sa incerc si spalaturi nazale, cred ca ar fi si mai suportabil asa. Dar cum se fac, iau amestecul de ceai cu ulei cu o pipeta si ii pun cateva picaturi in nas, in pozitie culcat, e bine asa ?

Va multumesc f mult pt sfaturi.
0
25-02-2011, ora 08:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu pompita N.o sa.i placa
pui cu o pipeta cateva picaturi si il pui sa sufle sau aspiri nasul..si repeti de mai multe ori
0
27-02-2011, ora 23:07
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Domnule doctor, am facut si aerosolii cu uleiul volatil si ceai de musetel timp de patru zile si de doua zile si spalaturi in nas. Este mai bine, dar nu e rezolvata problema total. Adica are nopti cand sforaie mnai tare si altele mai putin. Alte simptome nu are. Acum am vazut ca nu am pus serul efedrinat in solutie. In ce cantitate de ceai+ulei busuioc sa pun cele 4 picaturi de ser ? Cat timp pot sa ii dau serul efedrinat ?
Pt spalaturi nazale am folosit ceaiul la temp camerei, nu caldut. Are vreo importanta ? Ceaiul de musetel e bine sa fie din plante ?

Multumesc de sfaturi
0
28-02-2011, ora 20:55
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Am revenit pt ca.s a schimbat situatia. Azi noapte a facut copilul febra 39 cu 6 cel mai mult.. Acuza mereu ca nu poate sa respire si vroia sa sufle nasul.nu iesea mae lucru, dar pt prima data de patru sapt au iesit ceva muci.fffffff putini. Dupa un supozitor novocalmin azi parea ca s a desfundat. La somnul de pranz chiar avea momente cand nu a mai sforait.

Am fost cu el la orl, in urechi e bine, in nas fara mucozitati si usor inflamati polipii, la amigdale a scris hipertrofie amigdaleana, predominant dreapta. Nu avem decat sa punem picaturi in nas.

Ce parere aveti, se poate sa se fi desfundat de la novocalmin ??????
0
02-03-2011, ora 10:19
silvivlad
Nu este medic/terapeut
silvivlad
domnul doctor, am si eu o problema cu copilul meu in varsta de 15ani iaproape in fiecare dimineata stranuta raceste foarte des, si tot timpul ii curge nasul. Acum cca 6 luni a avut o criza ca sa zic asa de nu mai putea sa mai respire simtea ca nu are aer am fost la medicul de fam i-am povestit cele intamplate si ne-a recomandat calciu + mag, am fost si i-am facut analize la o clinica la sange nici nu stiu exact cum i-au ioesit analizele ptr ca medicul a zis ca tot lipsa de calciu este. In continuare copilul imi spune ca simte ceva in gat nu tot timpul care nu-i da voie sa respire si uneori mai face crize sa nu poata respira. Va rog daca puteti sa-mi spuneti unde trebuie sa merg si ce analize trebuie sa-i fac ca sunt tare ingrijorata.
Va multumesc anticiap!
0
02-03-2011, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neaparat tre sa.l vada un medic ORL.. si sa faceti si interventiile chirurgicale care o sa vi le recomande
0
10-03-2011, ora 11:38
dely99
Nu este medic/terapeut
dely99
Am nevoie de un sfat de la dvs. Baietelul meu in varsta de 7 ani, care de cativa ani se chinuie cu nasul infundat mai ales noaptea, a fost diagnosticat cu sinuzita maxilara. Asta dupa ce am ajuns la urgente deoarece 3 nopti a dormit numai in fund si ii puneam Nostamine din 2 in 2 ore. Azi a fost ultima zi de antibiotice (Cexyl) si mai mergem in continuare cu Aerius, Humex - desi nu tusesste decat rar si sec, Medrol - 2 pastilute pe zi si Biorinil. Problema este ca nu incepe sa ii curga nasul iar doctorul la care am fost a spus ca trebuie neaparat sa inceapa sa ii curga. Ce inseamna asta ? Ca sunt infundate inca sinusurile ? Oare mai trebuie sa merg inainte cu antibiotic ? Ce pot sa fac sa nu ajungem internati in spital pt. ca am un copil care este speriat de groaza de spitale si se pare ca asta va urma pana la urma. As vrea sa il ajut cumva dar nu stiu cum. Ce ma sfatuiti sa mai incerc ? (De cand luam tratamentul nu i se mai infunda noaptea nasul dar tot nu este desfudat cum trebuie.) Rezultat radiologie: deviatie sept dextroconvexa, hipertrofia mucoasei cornetelor nazale inferioare, opacifierea relativ omogena a sinusului maxilar drept, ingrosarea mucoasei sinusului maxilar stang. Sinusuri frontale pneumatizate fara modificarea transparentei. Astept cu interes un raspuns din partea dvs. Multumesc
0
10-03-2011, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. A fost operat copilul de polipi ????????
daca DA.. atunci problema este in nas la rinita.. si acea sinuzita este doar catarala, cu edem de mucoasa si nu neaparat sa mai curga ceva de acolo..fiindca dupa radiografie e clar ca e edem de mucoasa si atat.
daca copilul nu a fost operat de polipi.. parerea mea este ca acum sau marit in volum..si ei au infundat nasul.
2 Trebuie sa cumparati un aparat de aerosoli( pe internet se poate de la medicarom)
sau se faceti Inhalatii cu uleiuri volatile( eucalipt, lamaie)
3 cautati o farmacie care prepara Colargol sau protargol, si folositile
0
10-03-2011, ora 12:05
dely99
Nu este medic/terapeut
dely99
Nu a fost operat de polipi dar la consult nu mi-au spus ca sunt mariti polipii. Chiar m-au luat la rost ca m-am dus degeaba... Mi-au spus doar ca amigdalele sunt usor marite de la scurgerea secretiei direct in gat. Deci nu e asa grava sinuzita asta la el, dupa ce i-a iesit la radiografie ? Mie asa mi-au spus ca daca nu ii curge nasul si inca mult de tot, sa merg pt. internare. De aceea eram speriata rau... Dar copilul meu chiar se chinuia rau, nu consider ca m-am dus degeaba. Nici culoare nu mai avea saracul, era verde la fata, cu cearcane... vai de el... Si problema o are de la 4 ani. De atunci ne chinuim aproape tot anul sa il desfundam. Probabil ca s-a si obisnuit cu picaturile si nu mai aveau efect. O sa incerc sa ii fac inhalatie cum mi-ati recomandat. De cate ori pe zi si cat timp sa fac asta ? Si pt. Colargol am aceea si intrebare: sunt picaturi pt. nas ? De cate ori pe zi am voie sa ii pun si pentru cat timp ? Va multumesc frumos.
0
10-03-2011, ora 13:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
In aparatul de aerosoli
1. 4-5 pic de ser. efedrinat + 2 pic de Xyzal + Ceai de musetel cald
2.colargolul 3 pic la 8 ore 10 zile in pozitie culcat pe spate sa ajunga picaturile in rinofaringe
0
10-03-2011, ora 13:45
dely99
Nu este medic/terapeut
dely99
Multumesc, o sa incerc !
0
10-03-2011, ora 19:10
DianaRuse
Nu este medic/terapeut
DianaRuse
Buna seara. In urma cu aprox. 3 luni am fost diagnostica cu sinuzita maxilara pe partea stanga in urma unei radiografii. Am luat timp de 5 zile injectabil ampicilina cu gentamicina, aerius, nasonex apoi alte 5 zile de azitromicina comprimate. Starea mea s-a ameliorat dar tin sa precizez ca in tot timpul acesta am folosit picaturi Olynth care imi diminuau senzatia de nas infundat si nu am mai urmat niciun tratament. Acum o saptamana am inceput sa stranut foarte des iar a doua zi am mers la medicul ORL din Deva. Mi-a facut bilet de internare, am urmat un tratament cu Cefort injectabil si aerosoli.. am facut si 3 punctii.. am mai folostit pana la ultima punctie Olynth iar acum e groaznic. Nasul meu e tot infundat, dupa ultima punctie mi-a spus ca sunt mai bine, ca am eliminat puroiul si mi-a mai prescris Zinat, Nasonex si Aerius.. Intrebarea mea e urmatoare, senzatia de nas infundat e din cauza dependentei de picaturi sau nu am eliminat tot puroiul ??
0
10-03-2011, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e din cauza dependentei la picaturi.
cauta o farmacie care prepara colargol su protargol pui cate 3 pic la 8 ore in nas si treptat renunti la vazoconstrictoare.
daca nu reusesti asa.. o sa faci reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa
0
10-03-2011, ora 20:57
DianaRuse
Nu este medic/terapeut
DianaRuse
fara colargol sau protargol nu am sa scap de nasul infundat??? pur si simplu noaptea mi se infunda amandoua si nu pot respira decat pe gura.
0
15-03-2011, ora 15:57
silvivlad
Nu este medic/terapeut
silvivlad
Va multumesc pentru rasp pe care mi -l-ati dat, referitor la copilul meu, asa cum m-ati indrumat am fost la medic orl i s- a facut endoscopie si diagnosticul a fost rinita alergica, i-a prescris reteta acum se afla sub tratament, peste 2 saptamani mergem la control sper sa fie bine.
Va multumesc, d-le doctor si va mai tin la curent cu rezultatele medicamentelor
0
16-03-2011, ora 08:55
csmunteanu2005
Nu este medic/terapeut
csmunteanu2005
buna ziua!Ma numesc munteanu cristian sunt din Slobozia jud.ialomita si avem un baietel de 4ani si 4 luni care are probleme.Anul trecut in urma unor crize repetate(insuficienta respiratorie-bronsita asmatiforma asociata cu dermatita de tip A) si a unui test cutanat efectuat la clinica novomedica bucuresti a fost diagnosticat rinita alergica(praf si mucegai).De atunci copilul ia zilnic singulair 1 pastila zilnic si aerius 2, 5ml seara, spray avamis si sterimar ocazional.De vreo 2luni de cand a fost ultima repriza de antibiotice, are secretii nazale abundente si respira f.f.greu pe nasuc ziua, ptr ca atunci cand doarme respira bine pe nasuc.Din aceasta cauza el mereu stang cu gura deschisa tuseste -rosu in gat-antibiotice.ORL-istul ne-a spus ca nu e cazul de operatie.
Se poate ca aeriusul sa nu-si mai faca efectul dupa atata timp, sau este doza prea mica si se impune folosirea altui medicament???
daca poate cineva sa ne ajute, ai multumesc anticipat!!!
0
16-03-2011, ora 13:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa nu intelegeti gresit ca din cauza Rinitel alergice copilul are toate problemele
si rinita alergica si bronsita asmatiforma si dermatita.. sunt simptome a unei singure probleme.. copilul are un fond alergic generalizat !
2. inafara de aerius, copilul trebui epus pe un regim foarte strct alimentar ca sa puteti sa controlati acele simptome
NU are voie niciodata.. ciocolata, galbenus de ou, mezxeluri, crenvusti si alte produse cu condimente din comert, Nu are voie sucuri din comert cu coloranti artificiali..s.a ( documentativa bine pe net. care sunt produsele alimentare potential alergice si le scoateti din alimentatie.
3 local pentru nas.. trebuie sa aveti aspirator nazal si aparat de aerosoli (www.mercor.ro)
0
17-03-2011, ora 08:59
csmunteanu2005
Nu este medic/terapeut
csmunteanu2005
in atentia Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani; Multumesc de sfat il aplicam aparat de aerosoli avem, si purificator salin de aer mai putin aspirator nazal nu am gasit. Mai departe cum sa procedam??singulair 4mg aerius 2, 5ml si la nevoie avamis si apa de mare??mi se pare ca nu prea rezolvam nimic cu acest tratament!!!
asta vara am fost la salina la slanic doar 5 zile, la vara vreau sa stam 2 saptamani la salina si 2 la mare este bine???
vreau sa incerc tot ce se poate ca sa nu-mi regret nimic dupa ca erau lucruri care puteam sa le fac si nu le-am facut!! va rog sa ma ajutati cu un sfat de specialitate
0
17-03-2011, ora 17:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamenul e corect
aspirator nazal se gaseste in farmacii
la nevoie sa aveti acasa Vibrocil sau ser.efedrinat pentru a desfunda nasul bine inainde sa.l aspirati
0
25-03-2011, ora 13:39
sandana1992
Nu este medic/terapeut
sandana1992
buna ziua sunt din mures si asi dori sa stiu cu ce se treataza rinita cronica o am de 3 ani va multumesc.MARIANA
0
25-03-2011, ora 18:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinupret 2 la 8 ore 10 zile
Colargol sau protargol dee 1-3% cate 3 pic la 8 ore in pozitie culcat pe spate.
totul 10 ziel
daca nu ajuta mergeti la oRL poate e cazul de reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa
0
29-03-2011, ora 20:54
sandana1992
Nu este medic/terapeut
sandana1992
Va Multumesc domnule Doctor
0
30-03-2011, ora 09:04
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Domnule doctor, despre colargol am aflat de curand ca la o folosire frecventa, aceste picaturi ajung sa fie "stocate" in piele, iar pacientii ajung sa aiba o piele cenusie-argintie si sa fie dependenti de aceste picaturi.

Asa este ? ce inseamna "folosire frecventa" si ce termen de valabilitate au aceste picaturi (pe sticluta scrie 3 luni de la data fabricatiei, este corect ?)

Si inca o rugaminte : daca in timpul celor 10 zile de colargol se constata o imbunatatire a respiratiei se poate intrerupe administrarea lor ?


Multumesc
0
30-03-2011, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. in 20 de ani de practica ORL.. nu am avut reactii adverse
2 des inseamna.lunar si multe zile ( nu e cazul)
3. termenul este de 10 zile dupa ce este deschisa sticluta
4 da se poate intrerupe tratamentul daca da rezultat bun mai repede de 10 zile
0
01-04-2011, ora 09:35
voana
Nu este medic/terapeut
voana
buna ziua.am un baietel de 11 luni si de cand avea 7 zile are probleme cu nasul, este aproape tot timpul infundat.am fost la mai multi medici toti au recomandat ser fiziologic si aspirarea secretiilor.de la 5 luni a inceput sa raceasca aproape lunar, diagnosticul a fost mereu acelasi:rinofaringita si aproape de fiecare data i s a prescris amoxicina suspensie.
la inceput lunii martie a facut bronsita a fost tratat cu salbutamol si erdomed si am inceput cura cu brohovaxom.
la o saptamina am fost la control si a fost diagnosticat cu rinoadenoidita subacuta si ni s au recomandat panadol si stodal sau eurespal si betabioptal(5 zile) desi am urmat tratamentul nu scapa de tuse si chiar mai rau azi a inceput sa tusesca foarte des si sa i curga nasul.uneori cand respira se aude un hirait in piept si transpira foarte rau atunci cand respira mai greu.
va rog ajutati ma sunt disperata, nu stiu unde sa mai merg cu el.
la 5 luni am fost si la ORL si totul a fost ok
va multumesc
0
01-04-2011, ora 10:19
silvivlad
Nu este medic/terapeut
silvivlad
Imi cer scuze ca intervin dar nu m-am putut abtine ptr. ca si eu am trecut prin acceasi problema cu baietelul meu la numai 9 luni a facut bronsita asmatiforma, am fost la medicul de fam. si i-a prescris un medicament cu biseptol dar copilul se simtea mai rau si incepuse sa haraie tare in piept apoi am plecat la spital a doua zi si acolo l-a ascultat la plamani si l-a diagnosticat cu bronsita asmatiforma, i-a dat antibiotic injectabil. Asa ca mai consultati un alt medic.
Nu intati in panica.
Ptr. d-na voana
Sanatate va doresc
0
01-04-2011, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice problema de nas, gat, urechi.., daca nu se vindeca in 3 zile de la tratamentul indicat de medicul de familie sau pediatru, trebuiie tratata neaparat numai la medicul ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •