Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 27 28 Înainte ›
0
18-01-2011, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu conteaya cantitatea de ser... actiunea medicamentului e aceiasi.
pentru imunitate Echinacea sirop. Tab de supt Propolis cu echinacea..
si toata gama de produse de la Vivasan
pentru ca sa nu mai faca amigdalite
1 REGIM strict strict.. faca sucuri acidulate sau acre
fara mere, si alte fructe citrice care au acidul natural dar iritant pentru amigdale
fara acru) bors, muraturi, otet.s.a
2 gargara daca se poate dupa fiecare masa* tab de supt
in acest fel amigdalele N.o sa mai fie iritate si nu o sa aiba motiv sa se mai inflameze
0
18-01-2011, ora 16:47
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
va multumesc pt raspuns, dar, stau si ma gindesc in legatura cu fructele pe care le-ati enumarat, ele contin fff multe vitamine si nu pot sa le scot din alimentatia copilului, decat sa-i dau de la chiosc tot felul de sucuri cu E-uri prefer sa-i fac natural.Atunci ce fructe pot sa-i dau sa nu-l mai irite?.In le legatura cu alimentatia, nu-i dau decit supe, ciorbe, lactate, branzeturi, salate cruditati si in general mancarea pe care o mancam si noi, fara prea multe condimente. CREDETI CA GRESESC UNDEVA? MA MULTUMESC SI APRECIEZ VITEZA DE REACTIE
0
18-01-2011, ora 18:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da gresiti.
initial tre sa va convingeti ca aceste fructe aduse de la mii de Km, de verzi, si coapte prin metode chimice in depozite.. MAI contin acele mult dorite vitamine..
nu mai zic de metoda lor de crestere fortata care diminueaza si asa cantitatea de vitamine
Merele Romanesti de la piata, de la oameni.. sunt inca acelea care mai contin ceva natural in ele
merele puteti sa le dati coapte
in rest copilul poate asimila din legume toate vitaminele si mineralele necesare
0
22-01-2011, ora 20:09
valenti
Nu este medic/terapeut
valenti
"Fiul meu de 17 ani, tuseste de aprox.3 luni, nu este o tuse cu expectoratie ci tuse o din gat, Puseele de tuse nu sunt foarte dese, mai accentuate seara..Am fost la ORL-ist si diagnosticul a fost laringotraheita catarala acuta.
Tratamentul recomandat este:ciprinol, betabioptal, tusend si ultracod.
Va rog sa-mi spuneti daca este ok sa il administram, sau este nevoie de niste analize in prealabil(exudat, etc?).Fiind vorba de antibiotic este normal sa il administram fara o antibiograma? "
Buna seara,
Multumesc frumos pentru raspunsul la problema mea de mai sus, dar desi am urmat tratamentul de mai sus, nu am rezolvat nimic.Copilul tuseste in continuare.Dvs imi recomandati infalatii, puteti sa-mi spuneti ce fel de inhalatii trebuie facute?Si deasemenea este nevoie sa facem cumva, si un consult pulmonar?Mentionez ca nu face febra, iar tusea este iritativa, seaca.
0
23-01-2011, ora 06:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
valenti
stimata doamna.. daca cititi atent mesajul de pe 7.1.11 ( au trecut 2 saptamani..si nu ati facut nimic din ce am recomandat)
acolo scrie NU numai inhalatii dar si REGIM ALIMENTAR strict. si gargar.s.a
daca copilu a folosit sucuri acidulate in acest timp, muraturi, sosuri, cipsuri, fructe citrice.. e si npormal ca faringele sa nu se vindece !!!!
cititi despre uleiuri volatile eucalipt, lamaie ( vivasan)
facti inhalatii, aerosoli, gargara, aromoterapie in camera
tab de supt Voseptol sau propolis cu Echinacee
POsibil sa trebuieasca mai degraba un consult la Gastrologie decat la pneuma( cel putin asa pare din ce povestiti) dar medicul de familie este mai in masura sa va directioneze in functie de ce depisteaza la pacient
0
23-01-2011, ora 20:21
valenti
Nu este medic/terapeut
valenti
Domnule doctor, multumesc pentru raspuns.
Dar, din pacate fiul meu nu a consumat nimic din cele enumerate de dvs mai sus(nu ii plac).Este adevarat ca nu am facut nimic din cele recomandate de dvs, dar in perioada in care dvs mi-ati raspuns fiul meu era sub tratamentul pe care vi l-am enumerat.Acum, dupa ce am mai multe detalii de la dvs, va asigur ca o sa incerc sa merg pe schema de tratament recomandata.
Ne mai "auzim" pentru a va comunica rezultatele.
Va doresc numai bine..
0
25-01-2011, ora 10:05
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
buna ziua, daca copilul meu acuzua mici dureri in gat pot sa-i fac aerosol cu 1/2 fiola dexa si ser fiziologic? dar vreau sa-mi spune-ti cit timp sa tina sedinta si cand trebuie s-o fac (seara inainte de culcare sau in cursul zilei) si ce cantitate de ser tre sa pun. VA MULTUMESC FF MULT
0
25-01-2011, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e cazul de tratament hormonal acum
0
03-02-2011, ora 10:08
andreea_bv
Nu este medic/terapeut
andreea_bv
buna ziua! am un baietel de 1 an care de o saptamana are nasucul infundat.am tot aspirat nasucul si i-am pus ser fiziologic, insa de doua zile a inceput sa ii secrete ochisorul drept.este o secretie galbuie, cu o consistenta mai groasa si lipicioasa...problema aceasta am avut-o si in decembrie, cand am fost la medic, la orl in policlinica de copii si ne-a prescris betabioptal spunand ca din cauza secretiilor nazale i-a fost obturat canalul lacrimal. in urma tratamentului a disparut acea secretie, dar acum ca a reaparut, vreau sa va intreb daca as putea sa ii aplic din nou acest tratament, avand in vedere ca in prospectul picaturilor scrie ca se adreseaza adolescentilor si adultilor si contine corticoizi...

va multumesc!
0
03-02-2011, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasul trebuie spalat cu ceai cald de musetel. si aspirat cat de des este cazul
pentru ochi zic sa mergeti la Oftalmologie
0
03-02-2011, ora 21:33
andreea_bv
Nu este medic/terapeut
andreea_bv
va multumesc pentru raspunsul prompt!
0
07-02-2011, ora 11:45
mitica20
Nu este medic/terapeut
mitica20
buna ziua!!Am nasul infundat de foarte multi ani.In urma cu 3 luni am fost la un control ORL unde mi s a spus ca am deviatie de sept dar ca nu este cazul sa ma operez deoarece o am de 30 de ani iar medicul mi a spus"Cum ai respirat pana acum poti sa o faci si de acum incolo".Mi a recomandat un consult la cardiolog.Am luat tratamentul de la cardiolog(prestarium si tertensiv) iar sensazia de nas infundat a disparut timp de 3 luni.Mentionez ca aveam cornetele foarte imflamate.De o saptamana senzatia a reaparut, sunt pe tratament in continuare de inima si nu stiu ce sa mai fac.Nu pot dormi noaptea.Nu am facut nici o radiografie SAF.Doresc cateva sfaturi si va multumesc anticipat.
0
07-02-2011, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa sau laser
0
07-02-2011, ora 21:07
mitica20
Nu este medic/terapeut
mitica20
Cornetele cred ca sunt iritate datorita utilizarii batistelor pe perioada indelungatasi va rog sa mi recomandati un tratament!.Multumesc.
0
08-02-2011, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratamentele pentru tensiune si inima.. fac vazodilatatie..si ca consecinta..Maresc cornetele in volum
2 Bixtonimul si alte picaturi de desfundat nasul.. fac vazoconstrictie si duc la pusee de tensiune
3. pana nu faceti o radiografie SAF.. nu stiti daca e simpla rinita sau si sinuzita
Tratamen de micsorarea cornetelot este Colargolul de 3% cate 2-3 pic la 8 ore 10 zile, in pozitie culcat pe spate.
aromoterapie in camera si inhalatii cu uleiuri volatile.
daca in 10 zile nu aveti rezultat. tre sa faceti radiografia SAF..si sa decideti impreuna cu medicul ORL.. ce e mai bine in cazul Dvs
0
17-02-2011, ora 14:40
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
Buna ziua,

pentru o fetita de 5, 7 ani ce ma sfatuiti sa fac: are amigdalele marite si rosii (rosu aprins) si nasul foarte infundat, dar nu pare infundat de la secretii (are polipi) si vocea s-a modificat (infundata, guturala). a facut un tratament cu Klacid si Nurofen pentru aceleasi simptome si a recidivat. ce ma ingrijoreaza foarte tare este ca pare vanata dinspre nas spre ochi.

Va multumesc
0
17-02-2011, ora 14:42
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
Buna ziua,

pentru o fetita de 5, 7 ani ce ma sfatuiti sa fac: are amigdalele marite si rosii (rosu aprins) si nasul foarte infundat, dar nu pare infundat de la secretii (are polipi) si vocea s-a modificat (infundata, guturala). a facut un tratament cu Klacid si Nurofen pentru aceleasi simptome si a recidivat. ce ma ingrijoreaza foarte tare este ca pare vanata dinspre nas spre ochi.

Va multumesc
0
18-02-2011, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul trebuie operat de polipi si amigdale
0
20-02-2011, ora 00:53
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Hhhhhh
0
20-02-2011, ora 01:10
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Buna seara, am si eu o problema cu baietelul meu de patru ani care sforaie de circa trei sapt
are nasul infundat, fara muci sau febra. A avut si o tuse usoara care i a trecut. Noaptea doarme fara probleme doar ca.sforaie
la orl i s a pus diagnostic de rinoadenoidita si a facut tratament sapte zile cu otipax pt urechea dreapta usor rosie, colargol pt nas si tantum verde pt amigdale usor rosii

este mai bine dupa acest tratament, dar nu f bine. Asa ca am facut exudate faringian si nazal si astept rezultatele. Dr pediatru deja ne a dat augmentin dar nu i l am dat inca. I a pus diagnostic de faringoamigalita.

Azi i am facut aersoli cu ceai de musetel, dupa cum ati mai scris. Pana aflu rezultatul la exudat sa i mai pun ceva in aersoli ? Scriati mai sus ca adrenalina face minuni in cazul nasululi infundat. Eu am in casa flixotide, e bun pt asa ceva ?

Si inca ceva, rinoadenoidita are legatura cu faringo amigdalita ? Ca par a fi doua diagnostice diferite... E cazul sa i dau erdomed sau eurespal cum a prescris pediatrul desi el numai tuseste ?

Multumesc si o sa revin curand si cu rezultatele la exudate
0
20-02-2011, ora 01:15
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Vroiam doar sa mai adaug dr orl ist a mentionat ca tratamentul sa l facem doua saptamani, cu exceptia otipaxului care e doar pt o sapt
dvs spuneti de maxim zece zile la colargol, ce parere aveti sa l dau doua sapt totusi ? Parca de o zi sau doua a inceput sa si faca efectul.
0
20-02-2011, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate si 14 zile colargol, dar si pauza pana repetati tratammentul trebuie sa fie mai mare
0
20-02-2011, ora 17:13
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Multumesc

colargol nu da dependenta ? Cate cure consecutive de genul 10 zile tratament 10 zile pauza se pot face ?

Despre ce aerosoli cu aparatul si ceai de musetel..dau dependenta ?
0
21-02-2011, ora 10:36
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
am revenit cu o mare rugaminte. azi se termina tratamentul cu colargol, nu am inca rezultatele la exudate. copilul tot sforaie, dar doarme totusi toata noaptea, nu este deranjat de sforait.

Parca dimineata inainte de a-i da spray cu apa de mare, era putin infundat.

Cu ce sa ii fac aerosoli ca sa ii mai treaca din sforait astea 10 zile de pauza de la colargol ?


multumesc
0
21-02-2011, ora 11:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in aparatul de aerosoli se pun 4 pic de ser.efedrinat + 2 pic de ulei volatil de busuioc + ceai de musetel
0
21-02-2011, ora 17:03
andreea stormy
Nu este medic/terapeut
andreea stormy
Buna ziua, domnule doctor.Va urmaresc de mult raspunsurile dar mai bine va intreb exact.
Baietelul meu are ani si 11 lni si acum 2 sapt a baut vantul putin mai tare, desi era caldut si de noaptea s-a infundat, a facut temperatura 38.8.In decurs de 24 de ore afacut temperatura 40 si 39.4, apoi n-a mai avut nimic.In gat nu este rosu caci l-a vazut doctora, dar este foarte infundat.Nu i-au curs mucisorii, doa este infundat.I-am facut aerosoli cu nebulizator cu musetel, apa cu sare, acc cu ser 3 zile, 3zile, apa de mareColargol ii pun de 3 zile dar inca nu se simte nici o ameliorare.Sforaie f tare naoptea si nu poate dormi cum trebuie.Dupa aerosoli, pana ieri a eliminat niste mucisori f inchegati, dar putini tare.De ieri nu mai iese decat zeama.Va multumesc din suflet
0
21-02-2011, ora 17:09
andreea stormy
Nu este medic/terapeut
andreea stormy
Am uitat sa va spun ca el de mic se infunda la primul vant mai puternic.L-am dus la un dr.orl-ist la budimex la 8luni si ne-a zis ca are nasul f mic si pana nu ii creste nasul, nu se dezvolta o sa ne mai chinuim cativa ani.El are un nas mic si carn cu narile mici.Cand se infunda, il tinea vreo zile, apoi curgea nasul si ne reveneam intr-o sapt.Antibiotic am luat mult de la6 luni la 1an, insa apoi am fost la mare cate 14 zile pe an si ne-am mai calit.Va multumesc
0
21-02-2011, ora 18:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru 3-4 zile administrati inainte de colargol.. ser efedrinat sau olinth pentru copii
0
22-02-2011, ora 13:29
andreea stormy
Nu este medic/terapeut
andreea stormy
Va multumesc frumos, o sa incercam cum ati spus
0
23-02-2011, ora 04:36
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Multumesc, am luat uleiul de busuioc si incepem inhalatiile

rezultatele la exudate nu le am inca

o intrebare : sforaitul poate avea si alte cauze decat polipi ?
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •