Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 27 28 Înainte ›
0
01-01-2011, ora 22:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
UN AN NOU BUN SI SANATOS LA TOTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
02-01-2011, ora 12:14
andral
Nu este medic/terapeut
andral
pentru o tuse uneori plina alteori seaca...ar avea vreun efect ambroxol si sirop natural din brad?
0
02-01-2011, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred.
trebuie sa cauti originea tusei
secretii din nas, faringe iritat, amigdale cu cazeum, l;aringita, bronsita, pneumonie
numia dupa un consult ORL, pneumoftizio.. o sa stii ce tratezi
0
02-01-2011, ora 17:37
andral
Nu este medic/terapeut
andral
dr de fam a zis ca e urmare a racelii de acum cam 10 zile, tusea a fost seaca, plina si acum in final cand mai seaca cand plina...diagnosticul initial a fost traheobronsita...antibiotic si alte siropuri de tuse...dar cum tusea inca persista se gandea ce sa mai ia...sau sa nu mai ia nimic, va trece de la sine?
0
03-01-2011, ora 18:39
remus_av
Nu este medic/terapeut
remus_av
La Multi Ani!
Dvs. Dl.Dr. Flueraru si utilizatorilor acestui forum!
Am citit toate paginile acestui subiect si cred ca am inteles in mare parte problema pe care o am si solutiile de rezolvare a acesteia.
Sufar de peste 8 ani de nas infundat, cand o parte cand alta, cateodata complet, fara secretii in nas dar cateodata cu secretii in gat, dureri de cap mai ales dimineata cu o presiune la nivelul tamplei.
Pana acum 6 luni eram aproape convins ca sufar de sinuzita, dar in urma unui consult la un cabinet ORL privat cu o sonda cu camera video, nu mai stiu cum se numeste, diagnosticul a fost o deviatie de sept nici mare nici mica in partea stanga si cornetele nazale marite, spatiul prin care respir fiind de aprox. 3 milimetri in ambele parti.
Medicul mi-a propus rezolvarea pe cale chirurgicala a deviatiei de sept si a reducerii cornetelor cu ajutorul cauterizatorului cu radiofrecventa, din cate am inteles fiind cea mai moderna solutie si mai putin daunatore pentru nas.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Pot rezolva problema cornetelor si cu tratamentul pe care am vazut ca-l recomandati in astfel de cazuri, daca am inteles eu bine, respectiv PROTARGOL?
- Care pot fi cauzele acestei probleme a cornetelor?
- Este imperios necesar sa rezolv si deviatia de sept?
- Cum poate influenta aceasta starea de sanatate in viitor? Ma refer la respiratie, starea de sanatate a sistemului respirator.
- Se poate sa fie afectate alte organe sau sa fi aparut si alte probleme colaterale acestora, data fiind durata de 8 ani de existenta a problemelor?
- Si ultima intrebare care imi vine acum pe moment in minte, daca imi este ingaduit, :), cat costa la Dvs. astfel de interventii ?! ;respectiv micsorarea cornetelor cu metoda radiofrecv. si repararea septului, nefiind nevoie de fracturi osoase sau altceva mai complicat.
In speranta ca nu va voi ocupa prea mult din timpul Dvs va rog sa ma scuzati daca am pus prea multe intrebari, multumindu-va anticipat, va doresc multa sanatate si fericire in noul an, cat mai multe impliniri profesionale si nu numai.
O seara frumoasa.
0
03-01-2011, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu Colargol sau protargol.. da rezultate in rinita hipertrofica( se micsoreaza cornetele in volum
poti sa faci acest tratament si dupa 10 zile o sa stii daca are rost sa mai insisti cu tratamentul sau trebuie sa te operezi.
O deviatie de sept majora.. trebuie operata.. fiindca ea este cauza rinitei.. si in timp poti sa ai si sinuzite si catar tubar si sforait nocturn.. din cauza ca nu respiri bien pe nas.
L acab. al Pascani se fac nimai interventii pe cornete nazale costul este de la 300 ron
pe sept, cu radiofrecventa sau cu laser.. nuse poate face nimic,.
daca este vorba de interventie pe septul nazal.. mai bine te internezi si faci interventia cu anestezie totala, atunci nu te mai intereseaza cum e scos acel os.
0
03-01-2011, ora 20:54
remus_av
Nu este medic/terapeut
remus_av
Va multumesc pentru raspunsul Dvs.
Daca tratamentul nu va ajuta, ce metoda imi recomandati pentru micsorarea volumului cornetelor?
In ceea ce priveste deviatia de sept, din cate am inteles este doar deplasat usor septul spre stanga, si nu ar fi nevoie de o operatie cu anestezie totala.. Dar daca nu este nevoie sa fie scos septul, se poate repara si poate fi facuta doar o anestezie locala? Apropo, interventia cu radiofrecventa s-a pus in discutie numai in ceea ce priveste micsorarea cornetelor nu si pentru deviatia de sept, imi cer scuze daca am dat de inteles altceva. ;)
Ca sa schimbam subiectul, va pot spune ca deloc si eu sunt din Iasi, mai exact bunicii si parintii mei sunt din comuna Tansa, sat Suhulet si mergeam des cand eram mic in Pascani, aveam o matusa acolo.
Am vagi amintiri despre oras, dar ce-mi aduc aminte sunt scarile acelea care se ridica deasupra unei piatete... mi-au placut mult, desi eu m-am nascut si locuiesc in Brasov, oras ce nu duce lipsa de dealuri si scari. Aveau un farmec aparte..
0
04-01-2011, ora 07:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. Exista scarile care leaga partea de jos a orasului( gara..s.a) cu parte de Deal a orasului 174 de trepte
La cornet.. DA.. reductia cu radiofrecventa e mai usor de suportat si nu necesita internare
0
06-01-2011, ora 22:30
andral
Nu este medic/terapeut
andral
am vazut ca ati recomandat cuiva (sper sa nu gresesc) irs19...este un vaccin?in ce cazuri se recomanda?
0
06-01-2011, ora 23:37
andral
Nu este medic/terapeut
andral
copilasul sforaia si pentru 10 zile i.am pus colargol...a fost bine, respira bine fara sforaituri...a doua zi dupa ce am incetat sa.i mai pun picaturile a reinceput sforaitul...in general respira cu gurita inchisa doar ca sforaie...ce credeti ca ar putea fi...cat de curand il vom duce la un contro; de specialitate...nu ne permitem momentan
0
07-01-2011, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, puteti folosi IRS 19
mai faceti o pauza de 5 zile si puteti relua tratamentul cu Colargol
0
07-01-2011, ora 21:02
valenti
Nu este medic/terapeut
valenti
Buna seara,
Va rog sa-ma ajutati in legatura cu urmatoarea problema.Fiul meu de 17 ani, tuseste de aprox.3 luni, nu este o tuse cu expectoratie ci tuse o din gat, Puseele de tuse nu sunt foarte dese, mai accentuate seara..Am fost la ORL-ist si diagnosticul a fost laringotraheita catarala acuta.
Tratamentul recomandat este:ciprinol, betabioptal, tusend si ultracod.
Va rog sa-mi spuneti daca este ok sa il administram, sau este nevoie de niste analize in prealabil(exudat, etc?).Fiind vorba de antibiotic este normal sa il administram fara o antibiograma?
Multumesc.
0
08-01-2011, ora 10:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca copilul are numai tuse.. fara febra, fara secretii purulente... cared ca NU e cazul de antibiotic.
insa diagnosticul mentionat.. implica si inflamatie in tractul respirator inferior ( de unde NU puteti face exudat.. asa ca se merge pe antibiotic cu spectru larg de actiune !!!!!!
aceasta tuse ar putea fi si iritativa din cauza unui mucoase uscate, iritate cu acidulate, fructe citrice sau acru..
ar fi suficient un regim alimentar, inhalatii, gargara si tratament local cu spreiuri sau pastile de supt.
0
09-01-2011, ora 04:00
CECI_RBK
Nu este medic/terapeut
CECI_RBK
LA MULTI ANI IN PRIMUL RAND...AM MAI VB CU DVS IN DECEMBRIE IN LEGATURA CU FETITA MEA DE 2 ANI JUM.CARE RACESTE FF DES(AVAND IN VEDERE CA DIN TOAMNA TRAG CU EA BA TUSE BA NAS INFUNDAT ETC) SI AM MERS LA ORL..UNI CA TRE OPERATA DE POLIPI ALTI CA NU E NECESAR..MI-ATI RECOMANDAT ATUNCI COLARGOL...IN FINE...ACUM 2 SAPT...A CONTACTAT O RACEALA(ASA CRED), DINTR-O DATA NISTE SECRETII GALBENE, FF MULTE, UMPLEAM DIN ORA IN ORA POMPITA, A LUAT UNASYN, ERDOMED(TUSEA)MULTE HOMEOPATE(FARA FEBRA), DUPA 0 SAPT SECRETIILE AU DISPARUT SI TUSEA LA FEL, , DAR TOT NU RESPIRA BINE...BA ERA INFUNDATA, BA NISTE SECRETII USCATE.IAR PE 2 IANUARIE, A INCEPUT IAR, SECRETII MULTE SI GALBENE, NAS INFUNDAT, NU PUTEA SA DOARMA DELOC NOAPTEA, TUSE, AM FOST LA MEDIC:PULMONAR BINE, TOTU E DIN NAS, I-AM FAC UN EXUDAT.ASTEPT REZULATATUL.A ZIS CA NU E CAZUL DE ANTIBIOTIC PLUS CA, CU O SAPT IN URMA IL TERMINASEM...AI DAU DE 5 ZILE...UN SIROP DE TUSE DIN SPITAL+PLANTUSIN+COLARGOL +CIPROFLOXACIN IN NAS+NASOMEX+PVALONE+VITAMINA A(IN NAS)+AEROSOLI CU SER+ULEI EUCALIPT TOATE CATE O DATA PE ZI.FRECTII CU SPIRT SEARA LA CAP.SPALATURI IN NAS CU SER.(.I-AM DAT SI 5 ZILE NUROFEN/PANADOL LA 8 ORE).+HOMEOPATE+ISOPRINOSINE+CLARITINE1/ZI+TINCTURA DE PROPOLIS 1/ZI...(NU VA SPERIATI! :) )..IN FINE SITUATIA S-A MAI IMBUNATIT..UN PIC..DaR SECRETIILE TOT GALBENE SI MULTE...CE POATE FI??. CA.NU MAI STIU CE SA -I MAI FAC, IAS DA NISTE SUMAMED DAR MI-E FRICA, CA E PREA REPEDE LA 2 SAPT, SA-I PUN ALTE PICATURI IN NAS???I-AM LUAT NISTE SINUPRET, SA-I DAU??AM CITIT DE NISTE PICATURI GENTICOL, BETABIOPTAL, GARASONE...MERGE DACA I-AM PUS 5 ZILE CIPROFLOXACIN???OARE I SE POATE INTAMPLA CEVA IN NAS, DACA DE ATATEA LUNI TOT AI PUN FEL SI FEL DE PICATURI(CU PAUZE INTRE ELE)??? SAU CE SA FAC PANA JOI CAND IAU REZ EXUDATULUI????VA MULTUMESC DIN SUFLEF SI ASTEPT CU NERABDARE RASP DVS
0
09-01-2011, ora 19:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa intelegeti.. ca Secretiile care le elimina un organizm.. uneori au un rol de Drenaj, de eliminare a toxinelor.. si nu toate secretiile care le arunca organizmul trebuie urgent stopate.
secretiile dun nas.. fara raceala, febra s.a sunt UN semn ca organizmul lupta cu infectia contactata,
si acei microbi omorati de organizm.. sunt aruncati din nas impreuna cu mucozitatile respective.
este suficient sa faceti INhalatii sau aerosoli.. sa aspirati nasul cateva zile.. sa faceti Aromoterapie cu uleiuri volatile... si atat ( fara sa va agitati si sa luati antibiotice..nici Local )
aveti mare grija si la alimentatie.. exista produse care maresc cantitatea de mucus ( laptele )
asa ca aveti grija ce fel de lapte ii dati si in ce cantitate
deasemenea ar trebui sa evitati Acru, acidulatele si fructele citrice

ca si tratament se poate eurespal, sinupret ACC
ser.efedrinat de desfundat nasul, aspirat si pe nasul curat Colargol
0
10-01-2011, ora 18:34
CECI_RBK
Nu este medic/terapeut
CECI_RBK
va multumec mult pt sfaturi.acum este mai bine.multa sanatate
0
11-01-2011, ora 19:18
Poppy
Nu este medic/terapeut
Poppy
Va salut !

In urma cu aprox. 15 ani am fost diagnosticat cu sinuzita. Am urmat un tratament in care se recomandau si aerosoli, acesta din urma, din cauza de timp neurmandu-l. Din acea perioada am ramas cu o sensibilitate nazala la modul ca am tot timpul senzatia de "nas care curge". De la aceasta neramanand decat un pas pana acolo de a "pufni" pentru a forta eliberarea continutului nazal sau de a elimina stare de infundare a nasului. Lucru neplacut pentru cei din jur cat mai ales pentru mine. De exemplu intr-un grup, la o stare ambientala umoristica cei prezenti sunt pregatiti la ras numai cand ma aud pe mine pufnind creand momente de jena celui responsabil cu buna dispozitie.

Altadata, daca sunt putin racit, simt ca invadeaza flegma de la baza nasului in gat. Deobicei, cel mai des, trag cu buna stiinta flegma in gat pentru a o putea elimina pe cale bucala sau inghitind-o, creand un alt disconfort persoanei mele cat si celor din jur. Dealtfel parcursul din nas pana in gat este atat de facil si firesc incat am senzatia unui canal colector instalat intre cele doua.
Tot timpul anului port batista la mine si asta vreme de 15 ani, aproximativ. Recunosc, de 10 ani circul cu aer conditionat 6-7 luni pe an si in general ma feresc de caldura preferand racoarea, chiar frigul.
Nu am dureri faciale sau nazale doar ca imi fac griji, la cei 43 de ani ai mei de aceasta situatie ignorata de mine atata vreme.

Imi puteti de unele coordonate va rog legate de un diagnostic ?

Va multumesc !
0
11-01-2011, ora 19:46
galiana08
Nu este medic/terapeut
galiana08
buna seara...
sunt mamica unui baiat de 2 ani si 8 luni, de cind am intrat in colectivitate avem parte de raceli si bronsiolite... fiind micut inca nu stie sa sufle nasul asa cum ar trebui, am fost la recomandarea cuiva la un doctor homeopat, mai mult pentru ca ma saturasem sa-i dau antibiotice recomandate de medicul de familie...
doamna doctor mi-a zis ca are si o alergie la mirosuri fiind mostenita de la mine... problema este ca la noi in oras nu exista medic alergolog (pentru confirmare si detaliere), cum as putea sa-mi dau seama totusi daca este sau nu alergic, un doctor orl m-ar putea ajuta ?? si 2. ce as putea folosi pentru desfundarea nasucului in special pe timpul noptii, sa poata dormi bine ?? pentru ca din aceasta cauza poate sa ajunga si la varsaturi...
0
11-01-2011, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Poppy
o radiografie SAF si un consult la ORL.. o sa elucideze misterul

galiana08
1. ser.efedrinat 0.5% 2 pic in fiecre parte.. asteptat putin dupa care se asira nasul cu batista bebelusului
2 Colargol 1 % pe nasul curat, cate 2 pic in fiecare parte, in pozitie culcat pe spate.
3 Ulei volatil de eucalipt.. de dat pe la nas cu degetul o picatura inainte de a merge in colectivitate si aromoterapie in camera care doarme copilul.
4 rinita alergica are ca simptom.. secretii multe apoase, +stranutul
0
11-01-2011, ora 19:56
Poppy
Nu este medic/terapeut
Poppy
Multumesc d-le doctor !
0
11-01-2011, ora 20:07
galiana08
Nu este medic/terapeut
galiana08
Cu scuzele de rigoare... mentionez ca doamna doctor i-a administrat plantute din muguri de coacaz negru, arin negru, calin, caprifoi si pilule homeopate antimoniu tartric si ipeca, pe linga fier, D3 si vit. C. si pentru imunizare propolis cu echinaceea. pentru bronsiolita, tratamentul a dat roade dar nasucul ii este inca infundat ; nu face febra deloc, dar transpira f puternic noaptea, nu stie sa respire pe gurita si pe nasuc din cauza secretiilor respira sacadat... din cind in cind face crize de tuse... nu are nici macar rosu in git...
0
11-01-2011, ora 20:16
galiana08
Nu este medic/terapeut
galiana08
MULTUMESC PENTRU SFATURI.

sotul meu v-a citit si pe forum si a cumparat betabioptal si pentru imunitate broncho-vaxon...
credeti ca le putem folosi...???sau e prea mic pentru ele ??
0
15-01-2011, ora 17:16
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
buna ziua, copilul meu face f des amigdalita si de fiecare data nu scapam de antibiotice sau injectii.de curind am cumparat un aerosol cu ultra sunete, dr de familie mi-a prescris o reteta pt aerosoli cu 2 fiole de ser f. si 1 1/2 dexa, dar este cam multa cantitate de solutie deoarece se uple capsula pt medicament. Intrebarea mea este daca tre sa fac toata cantitatea asta intr-o sedinta sau tre s-o impart in mai multe? VA MULTUMESC MULT
0
15-01-2011, ora 17:47
andral
Nu este medic/terapeut
andral
este bine sa asteptati un raspuns din partea unui dr.baietelul meu la aproape 2 ani facea o data in zi aerosol cu 0.5 dexa si 1 ml ser cand a avut o laringoamigdalita...facea si injectabil altceva.mie mi se pare foarte mult o fiola si jumatate de dexa pentru o sedinta...
0
15-01-2011, ora 17:53
mikeyM
Nu este medic/terapeut
mikeyM
Buna ziua. Fetita noastra de 18 luni tocmai ce a contactat o raceala usoara pe care in mare parte am rezolvato dar am ramas cu cea mai grea parte nasul infundat mai tot timpul, in special la culcare. Noaptea e cel mai groaznic cand, dupa cei punem sterimar si ii scoatem din nasuc cu batista bebelusului tot infundat ramane. In plus sforaie deoarece nu poate sufla pe gurita si in cateva seri a avut crize de tuse si parca se inneca cu ceva din nas care ii venea in gura. Va precizez ca tratamentul de cand a inceput raceala a constat in :
-Panadol 5ml dimineata si seara
-ambroxol 5 picaturi dimineata si seara
- vitamina C 5 picaturi 2ori/zi
- cedax 2.5ml 1/zi
-biotics i plic pe zi
-Aerius 1.5 ml seara
-vibrocil 1 pic/2ori/zi
-sinupred 5 picaturi 2ori/zi pe gurita
-aerosoli (flixotide+ser fiziologic) seara si dimineata
Acum cea mai mare problema e nasul care e in permanenta infundat si daca in timpul zilei merge seara in schimb e un chin pentru ea.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns din partea dlui dr. Fluerariu sau a altora care au cunostinte in domeniu
0
15-01-2011, ora 17:56
andral
Nu este medic/terapeut
andral
raceala usoara tratata cu cedax?
0
15-01-2011, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
r: iacovici
se pune jum de fioel de dexa in aparat si restul ser. pana la indicatorul de pe recipient
cu dexa se face numia 5 zile ( este un preparat hormonal)

mikeyM
pentru desfundat nasul se foloseste Ser. Efedrinat de 0.5% se aspira nasul si se adminisrtreaza Colargol de 1% 2 pic la 8 ore 10 zile
0
16-01-2011, ora 11:25
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
VA MULTUMESC MULT PT RASPUNS. SA AVETI PARTE DE NUMAI BINE SI NOI PE LANGA DVS.
0
16-01-2011, ora 12:04
andral
Nu este medic/terapeut
andral
la 15 kg cat eurespal sirop ar trebui dat?prospectul spune 2-4 linguri...dupa kg 30 ml?as putea sai dau de 3 ori pe zi?
0
18-01-2011, ora 13:06
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
buna ziua, sunt IACOVICI si vreau sa stiu ce pot sa-i dau copilului pt imunitate si in ce perioada a anului, copilul avand imunitate scazuta si-mi raceste ff des, face amigdalita.Pt aerosol a-ti spus sa pun 1/2 fiola dexa si restul ser, dar este c-am mult ser deoarece capsula de medicament are 12ml.VA ROG SA MA LAMURITI CU PRIVIRE LA AEROSOL si pt imunitate. VA MULTUMESC PT AMABILITATEA DE CARE DA-TI DOVADA. CU RESPECT IACOVICI
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •