Nas infundat, tiuit in urechea dreapta, pocnitura la inghitire

12-07-2013
stephanied
Nu este medic/terapeut
stephanied
De o luna tot aud un tiuit in urechea dreapta, ca si zgomotul alb si am nasul foarte infundat, insa ciudat e ca nu am nasul plin cu secretii ci doar este infundat si de obicei nu ambele nari, ci mai mult dreapta.La inghitire simt un clipocit, un zgomot in urechea dreapta. Am facut audiograma, a iesit bine si am fost la consultatia orl unde medicul mi-a spus ca am rinita alergica si catar ototubar, iar ca medicamente mi-a prescris clarinase, biorinil, exberitox si xyzal. De doua saptamani iau medicamentele dar nu pot spune ca au efect pentru ca nasul inca este infundat iar tiuitul in ureche( care pot sa spun ca a devenit o obsesie pentru mine) nu a disparut. La orl mi-a pus si o pompita in nas pentru a-mi desfunda trompa lui eustache.
Pentru cateva minute tiuitul a disprut atunci cand am suflat foarte puternic nasul insa atunci cand incerc sa suflu mai puternic am impresia ca 'se intide timpanul' aud ca si 2 zgomote succesive in ureche. De cateva zile atunci cand ma ridic din pat simt ca si cum as lesina, nu ametesc, nu simt cum se invart lucrurile in jurul meu ci doar ca o slabiciunea si mentionez ca pana acum mi s-a mai intamplat sa simt ca mi se innegreste vedere.
4 comentarii
0
13-07-2013, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 probleme separat
1, nasul infundat..duce la un catar tubar cu acele pocnituri in ureche
2 tiuitul.. vorbeste despre o alta probleme separata ///legata de circulatia cerebrala
se investigheaza tensiunea, fund de ochi, consult neurologie..s.a
0
14-07-2013, ora 12:51
stephanied
Nu este medic/terapeut
stephanied
Am pus problema tensiunii insa aceasta este in limite normale, iar doctorul a spus ca oricum la varsta mea (17 ani) e imposibil sa am tensiune.
0
15-07-2013, ora 16:36
stephanied
Nu este medic/terapeut
stephanied
Pentru circulatia cerebrala pot lua Sermion ?
0
16-07-2013, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa examen fund de ochi si consult neurolog.. o sa stii ce e mai bine de luat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.