Nas infundat!

23-08-2009
alex9203
Nu este medic/terapeut
alex9203
Buna ziua, din iarna anului 2008 am nasul infundat foarte des, nara stanga sau nara dreapta...De regula mi se infunda cand sunt in spatii inchise unde aerul este uscat si cald, mai ales la scoala, unde aerul este foarte uscat de la creta si de la faptul ca colegii mei nu ma lasa sa aerisesc clasa si mi se desfunda cand is afara in curenti, aer rece, si umed.Cand fac efort fizic mi se usuca gatul, destul de tare incat sa ma deranjeze si pot sa zic ca am secretii in gat destul de des.Important e ca atunci cand mi se infunda, nasul nu curge, oricat as sufla nam sa scot nimic, iar cand stau culcat mi se cate infunda o nara in functie de partea pe care stau(orientarea capului).Fumul de tigara si praful ma irita rau...ba mai mult de foarte multe ori mi se infunda imediat dupa ce am inhalat pasiv fum de tigara(adica de la alti oameni care fumeaza).Daca fac dus seara, acesta ma va infoca si imi va infunda nasul, care va tine asa pana cand ma voi trezi dimineata.
Diferenta cel mai mult am simit-o cand am fost pe Transfagarasan unde era aerul umed si rece(unde m-am simtit foarte bine) si zona Bucurestiului in masina.(unde m-am simtit foarte rau).
Unul dintre ORL-isti la care am fost a spus ca nu am deviatie de sept asa mare incat sa-mi afecteze rinita, desi pot sa spun ca am practicat sporturi de contact unde mi-am ranit nasul, dar niciodata nu mi-a curs sange.Mai mult, la sala la care am practicat unul dintre sporturile de contact, un coleg spunea ca si el in fiecare dimineata i se infunda nasul.Dar in timpul antrenamentului rar mi se infunda nasul(niciodata vreo nara 100%, poate doar 30%).
Am fost la trei ORL-isti din iarna anului 2008 si pana acuma.Primul mi-a dat medicamente care (presupun eu) ca mi-au afectat ficatul crescandu-mi amandoau dintre transaminaze(de ce cred?pentru ca scria pe prospect ca afecteaza ficatul, nu mai tin minte numele medicamentului).Am intrerupt tratamentul indreptan-du-mi atentia aspura transaminazelor ridicate.
Dupa aceea am facut un test alergologic si un test exsudat faringian.A iesit negativ la alergie si la testul exsudat faringian nu am avut nici o problema.
Dupa un timp m-am dus la al doilea ORL-ist care mi-a spus ca am rinita cronica hipertrofica(rinita de mosi ii zicea ea) si mi-a dat aerius si nasonex, pe care nu le-am luat crezand ca sunt pentru alergie.
Din nou dupa ceva vreme, am mers la al treilea ORL-ist care prima data mi-a dat picaturi de apa de mare, pe care sa le administrez timp de 2 saptamani.Dupa ce am revenit, ORL-istul a uitat complet de mine si mi-a raspuns usor sa folosesc nasonexul pe care l-am luat de la a 2-a ORL-ista vizitata(atata a fost toata sedinta).Am incercat cu nasonex dar n-am simtit nicio diferenta si nemultumit de atitudinea doctorului am renuntat la el.
Deci in afara de nasonex, niste aburi cu ceai de musetel si Rhinocort aqua nu am folosti nimic.Cand faceam aburi mi se infunda mai rau, era aproape chinuitor.
Daca poate cineva sa ma ajute as fi foarte recunoscator.Multumesc.
2 comentarii
0
24-08-2009, ora 09:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat cu experienta care va poate ajuta cu siguranta la problemele pe care le aveti. In homeopatie sunt cunoscute problemele dvoastra cat si remedii fara efecte adverse care sa le vindece. Orice nou tratament la ORList vor agrava problemele caci cu medicamente chimice astfel de afectiuni sunt de nevindecat asa cum ati putut remarca singur si pana la momentul prezent.
0
24-08-2009, ora 16:57
alex9203
Nu este medic/terapeut
alex9203
Va multumesc pentru sfat.Eu sunt din Satu Mare, si pe aici din cate stiu eu nu sunt medici homeopati dar am sa caut intr-un oras vecin...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.