Nas distrus.

17-04-2013
DarkStar
Nu este medic/terapeut
DarkStar
Buna ziua!

Am nevoie de ajutor in privinta problemei mele cu nasul. Aproximativ acum o luna am suferit o operatie de apendicita acuta (peritonita). Acasa, in perioada de recuperare, intr-o zi am umblat din greseala prea tare cu degetul in nara dreapta, declansand ceva inauntru. Stranut des in fiecare dimineata, de cate 10-20 de ori, nasul plin de mucozitati si curgand. Uneori acest lucru se intampla si seara. Dupa un timp a inceput sa se calmeze dar tot mai am momente dimineata cand nasul o ia razna, imediat cum ma scol din pat. In afara de aceasta problema,
mai este si faptul ca imi pierd gustul la alimente. Problema aceasta cu gustul o am de aprox 5-6 ani. Sunt foarte sensibil la frig, simt usor curentul, provocandu-mi stranuturi. La inceput nu am dat atentie faptul ca nu simt
gustul deoarece mai mereu eram in situatii in care eram racit, dar mai nou am observat ca si atunci cand nu sunt racit gustul la alimente il simt foarte greu, la mancaruri incalzite si anumite legume simt gustul dar slab,
la alte alimente mai reci nu simt gustul aproape deloc. E posibil cu timpul sa fi patit ceva la papilele gustative? Stiti cumva vreun test medical in care pot vedea daca sunt deteriorate papilele? Exista tratament pentru asa ceva?
Alte detalii medicale: Mai demult am fost la un control medical pentru urechi, medicul controlandu-mi nasul, mi-a spus ca am deviatie de sept si ca ar fi bine o operatie sa fie facuta. Poate asta sa fie de vina pentru problemele mele cu nasul si gustul?
Am astm persistent si momentan iau tratament cu Seretide. Cand eram in spital,
nu prea aveam nevoie de disc, dar de cand sunt acasa folosesc discul aproape
zilnic( inainte de operatie foloseam 2 de ori pe saptamana discul). E posibil ca sistemul meu imunitar sa fi slabit ingrozitor dupa operatie, sau astmul e legat de nas si de stranuturi?
Imi cer scuze de atatea intrebari stupide. Nu ma pricep in domeniul medicinii.
Multumesc celor care ma pot ajuta cu problema mea.

O zi frumoasa!
1 comentarii
0
17-04-2013, ora 17:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se vede ca nu ati citit nimic de pe forum
aici gaditi raspuns la toate intrebarile Dvs
1. problemele gastrice, intestinale sunt raspunzatoare de starea alergica a organismului
2. deviatia de sept trebuie operata. numai un med.orl..dupa ce vede nasul o sa.ti spuna ce e de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •