Nara infundata dupa Operatie Rinita

10-02-2014
Liviu95
Nu este medic/terapeut
Liviu95
Buna Ziua!

In urma cu aproximativ 2 luni am facut o operatie de Rinita, Deviatie de Sept si Sinuzita la spitalul Militar la dl Dr. Romanitan, unde am fost internat pe o perioada de 7 zile.

Precizez ca inainte de a face operatia am fost dependent de Bixtonim aproximativ 2-3 ani.

Problema este ca si acum dupa operatie inca tot nu pot respira prea bine pe nas, problema fiind urmatoarea: tot timpul am cate o nara infundata complet, si seara si ziua, dar umpic mai accentuat pe timpul noptii. Odata la cateva ore infundatul se muta de la o nara la alta, una fiind complet desfundata iar cealalta infundata complet. Ce as putea sa fac ca sa pot respira pe amandoua narile simultan?

Multumesc Anticipat!
3 comentarii
0
10-02-2014, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebui de mers la control la medicul care a operat.. pana la vindecarea completa
2 pe forum gasiti sute de postari cu sfaturi
cum se fac inhalatii, aerosoli, aromoterapie, salinoterapie, tratament local cu Colargol..s.a
0
10-02-2014, ora 23:01
Liviu95
Nu este medic/terapeut
Liviu95
Multumesc mult pentru raspuns domnule doctor!

O sa caut postarile si o sa incerc sa folosesc una dintre aceste metode.

As mai avea o intrebare, am citit pe net despre rinita vasomotorie, se poate sa am asa ceva chiar daca eu am fost operat de rinita si mi-au fost cateurizate cornetele inferioare? Sau ce ar putea fi, de ce se infunda doar cate o nara?
0
11-02-2014, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este rinita vazomotorie..si are legatura cu Circulatia sangvina si cu tonusul peretilor vaselor sangvine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  •