NU e onicomicoza...Atunci CE E?

23-04-2009
saviana_rose
Nu este medic/terapeut
saviana_rose
A inceput de la varsta de 7 ani... o unghie de la mana a inceput sa capete aspect ingalbenit, ca de micoza... in urma analizelor efectuate la cam toate spitalele de profil din bucuresti...si aici mentionez Spitalul Militar, Spitalul Scarlat Longhin...mi s-a spus de fiecare data ca nu am micoza...analize efectuate an de an...de la 7 ani si pana acum, boala sau ce o fi, s-a extins la 7 unghii la maini si la degetele mari de la picioare... unghia are aspect mat, de parca s-ar macina pe interior si uneori pe margini, devien solzoasa... va rog spuneti-mi unde sa mai merg si ce sa mai incerc...am urmat tratamente cred pentru toate micozele posibile si ca femeie, e destul de neplacut.
5 comentarii
0
30-04-2009, ora 21:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Va mai ramane sa mergeti la Spitalul Colentina.
0
04-05-2009, ora 16:31
saviana_rose
Nu este medic/terapeut
saviana_rose
Am fost si la Colentina...acolo au spus acelasi lucru...ca nu este onicomicoza.in plus, mi-au recomandat tratament cu Loceryl...care nu a avut nici un efect asupra unghiilor.
0
14-05-2009, ora 20:50
problemamaini
Nu este medic/terapeut
problemamaini
Buna ziua. Am o problema asemanatoare la ambele maini la cate trei degete de la ambele cel mare aratator si mijlociu, la fel toate analizele de micoze si asa mai departe si nici o pb din pct de vedere medical, mentionez ca aceasta problema o am de la 10-15 ani. Pilea se exfoliaza in profunzime pe buricele degetelor, varful unghiei se desparte de pe pat si practic pilea care ramane sub unghie se faramiteaza. Va rog sa ma ajutati cu o sugestie cu privire la ce sa mai fac sa am mainile sanatoase.multumesc
0
15-05-2009, ora 00:28
saviana_rose
Nu este medic/terapeut
saviana_rose
La mine nu este afectata decat unghia si pielea de sub unghie...nu am probleme cu pielea de pe degete...nu stiu ce sa mai fac...am inceput acum 2 luni sa iau eurovita par si unghii...momentan se poate observa o mica imbunatatire...se recomanda tratament de 3 luni si apoi pauza...va mai tin la curent
0
17-05-2009, ora 14:08
problemamaini
Nu este medic/terapeut
problemamaini
Ce am mai uitat sa spun este ca exfolierea pielii de pe degete este mai accentuata dupa baie sau daca stau cu mainile in apa, se desparte primul strat de piele de pe degete
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •