ce trebuie sa fac pentru zona cervicala?!

15-12-2013
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am 54 de ani, 1.78m inaltime si 84 kg

in sfarsit dupa mai mult de 2.5 ani de chin si cautari am gasit cauza tulburarilor mele in ortostatism
am facut un RMN, 'cap coada', la coloana sub directa coordonare unui medic neuro chirurg foarte bun din Bucuresti iar rezultatul este mai jos :

concluzii =RMN:

-stenoza constitutionala severa de canal spinal cervical prin pediculi scurti cu majorare degenerativa C4-C6 prin amprente discale etajate
-debut herniar C5 stanga
-stenoza constitutionala severa de canal spinal cervico-toraco-lombar
-degenarari discale L1-L5etajat cu debut herniar L1 cu conflict disco-radicular bilateral

medicul neuro-chirurg mi-a spus ca-n opinia lui la zona cervicala nu are ce opera iar zona lombara este la limita operatiei si atunci trebuiesc facute 2 interventii deoarece sunt distantate zonele intre ele.

am inteles mesajul dansului, ceea ce n-am inteles este :
ce trebuie sa fac pentru zona cervicala ?!

ca atare am inceput sa caut alternative :

dupa un alt consult specilizat, anul asta prin august timp de 3 saptamani am facut elongatii, alternativ cu Kiropractica si gimnastica la coloana, undeva in Bucuresti la o clinica particulara. Cu toate c-am platit destul de mult in speranta ca se vor ameliora simptomele, din pacate, pot afirma ca mare lucru nu s-a intamplat,..., ba mai mult tot acolo mi s-a facut si-o injectie in coloana 'sub imagistica', iar efectul aproape ca nu s-a simtit(din contra piciorul stang l-am avut amortit 2 zile) !

Simptomatologie existenta:
-dureri in zona gatului, la rotirea capului si nu numai
-dureri musculare intre omoplati
-tiuituri in urechi, mai ales stanga
-la intoarcerea brusca a capului senzatie de dezechilibru (mai mult pe stanga)
-partea stanga a capului cateodata dureri si senzatii de raceala
-dureri lombare care coboara pe picior din spate pe calcaie si pana la degetele mari de la picioare

deci ca intrebare daca cineva a mai trecut prin asa ceva si cum a procedat ?!


va multumesc frumos !
5 comentarii
0
15-12-2013, ora 14:25
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna ziua.

Puteti sa incarcati cd-ul cu imaginile RMN undeva si sa imi dati un link pe privat? Puteti folosi transfer.ro sau un alt servici care permite stocarea de documente.

Sanatate.
0
25-12-2013, ora 22:53
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Buna seara Am 38 ani.160cm/93 kg(am avut mai mult), incerc sa slabesc.Acum 4 luni a inceput cosmarul meu.Intai am avut o lipsa de Mg, rau, durere in partea stanga in zona inimii, cresterea pulsului, dureri musculare, apoi ureche infudata, simteam ca imi curge ceva in spatele nasului, am fost la ORL-ist, dureri de cap, crestere de tens.(cred ca faceam atacuri de panica)...diagnostic sinuzita, dupa tratam nu mi-a cedat. Am facut un IRM cu urmat rezultat care m-a bagat in ceata ;nu aveam sinuzita, ci o hipofiza mica si LCR in saua turcesca, sa partial vida.Au urmat alte analize metanefrine, cortizol seric, urina, tsh, t4, prolactica -au iesit ok, insa am durerea de cap ce coboara in jos pe coloana, am facut radiografii zona cervicala si lombara plus calcai, unde am ciocuri si pe laba piciorului.Acum ma doare spatele si capul, o usoara ameteala.AM LUAT ARCOXIA, THIOGAMA, MIDOCALM, ketonal gel si iau 1cps de equilibra zilnic(am luat si osteocare) si cate o vit cu min efervescenta uneori cand sunt slabita(am avut zile cand nu mancam aproape nimic, si nici nu dormeam).medicul de la Iasi mi-a zis sa iau cate o cps de concor cor (2.5 mg /zi)insa iau doar jumat pt ca tens acu o am intre 98-119/58-68)pulssul intre 54-68.Am fost la reumatolog insa mi-a zis ca nu-i reumatoida treaba la coloana(vsh18/1h si40/2h), IAU SI ARTOSTOP RAPID PLUS.In aprilie am descoperit si o pietricica la rinichiul drept.MI-A SPUS SA FAC FIZIOTERAPIE SI GIMNASTICA MED AM CERUT EU.Ma poate ajuta cineva cu un sfat competent, ce sa fac?Sunt din provincie si, nu am gasit un dr care sa-mi explice ce se intampla ;mi s-a spus ca spondiloza cervicala are mai toata lumea, insa cred ca am probleme si mai jos pe col vert.Mama a avut scleroza multipla si tata a facut un atac cerebral ischemic va dati seama ce frica am...Ajtati-ma va rog!
0
25-12-2013, ora 22:57
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Terapeut Domitian Ioan Pasca
Buna seara,
Puteti sa imi transmiteti un e-mail cu toate analizele pe care le-ati realizat pana in momentul de fata?
Multumesc.
Sanatate.
0
26-12-2013, ora 08:43
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
buna dimineata Momentan nu am rezultatele de la analize, sunt la d-na dr la Iasi, la endocrine, ma intalnesc cu dumneaei dupa 6 ian si atunci primesc toate hartiile (am asteptat rezultatele la metanefrine si cortizolul din urina).Ce tine de endocrine au val.normale, doar radiografiile de coloana (cervicala, lombara si laba piciorului stg)mi s-a spus ca sunt probleme -adica ciocuri, c5 c6 lipping, l5-s1 -din ce-mi amintesc (astea impreuna cu cd -ul de la IRM le am acasa -insa acum sunt plecata.Pot reveni cu un nou coment.zilele astea.Va multumesc
0
12-01-2014, ora 09:16
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
mai pot scrie aici?
Am mai scris sapt trecuta mi-a aratat ca 'comentariu a fost adaugat ', dar vad ca nu e nicaieri?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •