Insuficienta cardiaca clasa II NYHA

25-05-2010
moogio
Nu este medic/terapeut
moogio
Buna ziua,
Tatal meu are 69 ani si anl trecut in octombrie a facut un infarct. In urma acestui infarct a fost diagnosticat astfel:
INSUFICIENTA CARDIACA CLASA II NYHA
- INFARCT MIOCARDIC SEPTAL PROFUND TROMBOLIZAT EFICIENT CU TENECTEPLASE - STENOZA 70% ADA II, STENOZA 80%DG II, STENOZA 80% ADA III
-INSUFICIENTA MITRALA MODERATA - MECANISM ISCHEMIC
- DISLIPIDEMIE MIXTA
-ULCER DUODENAL CRONIC
si trebuie sa l operez pentru a inlocuire valva mitrala + 2 stent -uri. Din pacate datorita lipsei banilor din spitale operatie se amana de la luna la luna iar nu stiu ce se poate intampla cu el.
TRATAMENTUL PRESCRIS ESTE:
- BETALOC ZOK 50 MG - 2 PASTILE / DIMINEATA - SEARA
- ASPIRINA TAMPONATA 100 MG - 1 PASTILA - PRANZ
- CLOPIDOGREL 75 MG - - PASTILA - PRANZ
- SORTIS 40 MG - 1 PASTILA - SEARA
- LIPANTHYL S - 160 MG- 1 PASTILA - SEARA
- PRESTARIUM 5 MG - 1/2 PASTILA - SEARA
Intrebarea mea este: cat de grav este daca operatie se amana? Care sunt implicatiile, cum il afecteaza pe el?
Va rog astept raspuns. Va multumesc
4 comentarii
0
25-05-2010, ora 11:51
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Draga moogio, imi pare sincer rau ca tatal tau este atit de bolnav...imediat acceseaza site-ul medical-bucuresti.ro si armmdt iti va raspunde cit se poate de repede si cu siguranta te va ajuta.Dl Armmdt este un om exceptional, foarte bine pregatit si lucreaza in domeniu.
0
25-05-2010, ora 12:10
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Felicitari! Ma bucur ca nu pierzi timpul...poti trimite mesaj privat d-lui.Armmdt.sa ai putina rabdare poate fi in operatie...te pup.
0
25-05-2010, ora 12:19
moogio
Nu este medic/terapeut
moogio
ms mult ptr informatie. o zi buna
0
25-05-2010, ora 14:12
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
ai primit raspuns de la armmdt...intra pe forum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici