NE DORIM FOARTE MULT UN COPIL

30-03-2014
bruneta mica
Nu este medic/terapeut
bruneta mica
Buna!nu mai stim ce trebuie facut eu si sotul meu suntem impreuna de doi ani si nu ne am ferit deloc niciodata pentru ca ne dorim foarte mult un bebe.eu am 23 de ani iar el 39.eu mentionez ca primul bebe l am avortat si am facut tratament dupa, am ramas cu anexita acuta am tratat o mereu dar degeaba am crezut ca poate nu mai pot face copii din cauza ca am avortat primul copil.rh-ul il am negativ si el pozitiv.am mers la control ginecologic si mi sa spus ca am ovulatie si pot face copii.sotul meu a facut acum 3 ani test de fertilitate si e in regula.eu am luat si acid folic deoarece am auzit ca este bun pentru a ramane insarcinata.eu nu am un cm regulat si ma tine cam 4sau 5 zile am incercat sa cconcepem un copil dupa calculul zilelor cand am ovulatie si nimic.nu inteleg ce se poate intampla sa nu raman insarcinata.ma poate ajuta cineva sa ma lamureasca de ce nu pot ramne?si ce am putea face sa avem un bebe?va rog frumos ajutatine ne dorim foarte mult un copil.va multumesc!
9 comentarii
0
31-03-2014, ora 10:14
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
In primul rand ciclul regulat sau neregulat nu inseamna ca dureaza 4 sau 5 zile, ci distanta intre menstruatii care poate fi 28-29-30. Daca asta nu este interval regulat atunci e mai greu doar dupa calendar sa nimeresti exact data ovulatiei. Recomand teste de ovulatie de la farmacie. Pe ele au instructiuni, practic incepi sa le faci in fiecare dimineata cu urina dintr-o anumita zi (a 7 parca, dar scrie in instructiuni) si in ziua ovulatiei se coloreaza altfel, sau apare un plus sau cine stie prin ce alta metoda. Si atunci sigur se nimerste ovulatia sigur sigur
0
31-03-2014, ora 14:20
bruneta mica
Nu este medic/terapeut
bruneta mica
durata dintre menstre e neregulata
de exemplu acesta este calendarul din ultima jumatate de an
octombrie 2013 a venit pe 4 si ultima zi a fost 9
noiembrie 2013 a venit pe 1 si ultima zi a fost 5
decembrie 2013 a venit pe 3 si ultima zi a fost 7
ianuarie 2014 a venit pe 2 si ultima zi a fost 6
februarie 2014 a venit pe 10 si ultima zi a fost 14
martie 2014 a venit pe 11 si ultima zi a fost pe 15
deci ca sa inteleg daca calculez cum trebuie durata cm a ultimului cm se numara din prima zi a venirii cm din luna precedenta pana in ziu de dinaintea venirii ultimului cm
de exemplu durata februarie-martie=25 de zile
este bine cum calculez?
si cam cat costa un test de ovulatie?
va multumesc!
0
01-04-2014, ora 10:43
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
degeaba iti notezi cand a fost ultima zi de sangerare... nu are nicio relevanta.
deci din 4 oct pana pe 31 oct: 28 zile
din 1 noiemb pana pe 2 dec: 32 zile
din 3 dec pana pe 1 ian: 30 zile
din 2 ian pana pe 9 feb:39 zile
din 10 feb pana pe 10 martie:29 zile... nu stiu cum ti-a rezultat tie 25 de zile.
poti cauta pe net pretul unui test de ovulatie... depinde de la firma la firma.
0
01-04-2014, ora 14:41
bruneta mica
Nu este medic/terapeut
bruneta mica
mersi mult ca m ai lamurit si ca m ai ajutat!!!!
0
01-04-2014, ora 17:26
andalavi20
Nu este medic/terapeut
andalavi20
buna ziua, am o intrebare iau anticonceptionale karissa de o luna mi le-a prescris medicul ginecolog, dar nu mi-a venit menstruatia, inainte am luat logest 5 luni de zile si tot cu probleme scurgeri maronii se poate sa fiu insarcinata?va rog raspundeti-mi
0
21-04-2014, ora 20:13
bruneta mica
Nu este medic/terapeut
bruneta mica
poate ca nu sunt prescrise bine trebuie sa ti le dea dupa ce iti face analiza la sange.eu am luat tot asa anticonceptionale prescrise asa doar dupa varsta si nu am luat decat 5 zile ca imi provoca somnolenta.incearca sa le iei dupa ce faci analize la sange.
0
07-05-2014, ora 16:40
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Anticonceptionalele se prescriu după parcurgerea mai multor etape:
-consult ginecologic;
-test Babeş-Papanicolaou;
-dozari hormonale (se indica in funcţie de data menstruatiei);
-excluderea altor probleme de sanatate prin testarea:glicemiei, colesterolului total si LDL colesterol, timpul de sangerare si timpul de coagulare, CEA, teste hepatice si renale.
Medicul Dvs.curant va indica setul complet de investigatii indicate in cazul Dvs.
0
13-05-2014, ora 00:25
bruneta mica
Nu este medic/terapeut
bruneta mica
ura!!!!cred ca dumnezeu ne a implinit dorinta de a avea un bebe nu sunt inca sigura 100% ca nu am facut nici un test dar trebuia sa imi vina menstruatia pe 5 si nimic au trecut deja 7 zile si nimic dar un lucru ma face sa gandesc ca este bbebe deoarece am varsat dupa un simplu miros de varza acra.oare este posibil sa am bebe???
0
30-06-2014, ora 11:44
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
Din toti barbatii tineri din ziua de azi tu ai ales unu de 39 de ani ? Peste 10 ani cand tu inca vei fi intr-o forma buna a vietii tale el va avea 50 de ani, va fi zbarcit, cu chef minim de viata si asa mai departe. Vei alege sa-l inseli cand va aparea unu mai frumos si mai tanar, vei fi atrasa de el, vei dori sa-ti penetreze pasarica si atunci sotul tau va afla pentru ca nu e retardat sa nu constientizeze ca se va intampla asta, iar atunci copilul vostru va ramane fara un parinte. Esti tare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •