neoplasm rectal inferior stenozant

24-10-2012
eduduiala
Nu este medic/terapeut
eduduiala
Tatal meu in varsta de 57 de ani a fost diacnosticat cu asta la un control in urma unor scaune diareeice repetate pe parcursul a 3 luni, a aratat o formatiune tumorala la 5-6 cm de OAE, vegetanta, formatiune protuziva vegetanta partial stenozanta.analize de laborator in limite normale.Am recurs la o biopsie si rezultatul a fost traiecte epiteliale cu displazie severa, alte arii de adenocarcinom bine si moderat diferentiat, inflamatie cronica limfo-plasmocitara, neutrofica si eozinotrofica difuza, vase hiperemice, unele cu tromboze partiale.
Suntem disperati pt ca el are si un AVC hemoragic facut in urma cu 8 ani.Ce inseamna acest lucru, cat de grav este, exista sanse in acest caz dupa operatie?
5 comentarii
0
24-10-2012, ora 21:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie facut un CT de torace, abdomen si pelvis inainte de operatie.
0
24-10-2012, ora 22:54
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In paralel cu analizele si inainte de operatie tatal dv poate sa inceapa o serie de clisme cu solutie de bicarbonat de sodiu, o lingura plina la 1 litru de ceai de galbenele ! De asemenea poate fi de ajutor luat si intern, o lingurita de bicarbonat la un pahar de apa sau ceai, dimineata pe nemancate ! O parte din praful de bicarbonat trece nedizolvat in intestine si este de mare folos in oprirea avansarii cancerului de colon !

Multa Sanatate !
0
24-10-2012, ora 23:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur, desigur. cred ca puteti face si asta, nu cred ca ajuta la nimic, dar cel mai probabil ca nu o sa faca prea rau, atata timp cat nu exagerati cu bicarbonatul si ceaiul sau clismele sau ce mai faceti pe acolo...

ce spuneam eu mai sus insa este in standardul medical, e absolut esential sa se stie stadiul bolii INAINTE de operatie.
0
25-10-2012, ora 14:26
eduduiala
Nu este medic/terapeut
eduduiala
Multumesc mult maine facem tc.
0
25-10-2012, ora 15:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Statinele scad riscul unui nou AVC la persoanele care au suferit deja un AVC hemoragic
  •