Neoplasm ovarian - Va rog parerea unui medic

03-10-2008
SANDA MARIA
Nu este medic/terapeut
SANDA MARIA
Buna ziua, este vorba de mama mea, 56 ani in sepembrie 2007 analiza CA 125 a fost 800, a urmat 6 sedinte chimio
in ianuarie a terminat tratamentul CA 125 a avut o valoare de 10.8 In luna martie a fost operata la CJ interventia chirurgicala : HISTERECTOMIE TOTALA CU ANEXECTOMIE DR, PERITONEU PARIETOCOLIC DR, STG, PERITONEU DOUGLAS, PERITONEU VEZICAL, PERITONEU DIAFRAGMATIC, EPIPLON.MACRO:Piesa de histerectomie totala bilaterala, biopsii peritoneale uter de 8/4/3cm, intramural si subseros cu nodul de 0.8cm respectiv 1.5cm, la nivel fundic un polip de 2/0.6/0.5cm.Anexa dr ovar de 3/2/2cm salpinge de 5.5cm Anexa stg ovar de 3/1.5/2cm salpinge de 6cm, epiplon de 45/20cm.MACRO -Col cu aspect polipoid la nivelil mucoasei, glande endocervicale dilatate, fibroza
Corp uterin cu polip glandular endometrial, endometrul adiacent cu atrofie, miometrul cu fibroza interstitiala.ANEXA DR. ovar cu corpi albicios, chiste de incluzie salpinge cu fibroza. ANEXA STANGA. relicvat tumoral post ct de carcinom endometrioid( o insula tumorala)focare de endometrioza chiste de incluzie, fragmentele peritumorale (parietocolic dr si stg, douglas vezical si diafragmatic sunt libere de infiltrate tumorale cu infiltrate limfo - plasmocitare si neutrofilice.
sectiuni suplimentare di anexa stanga YR1 PT1A NX MX LO VO FIGO 1A C56.9 8380/3 C44/0 Dupa operatie a primit 3 cicluri de chimio cu taxol si carboplatin, analiza CA 125-12.5 VAL. Nu stiu exact stadiul bolii.VA MULTUMESC
40 comentarii 12 Înainte ›
0
04-10-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Parerea despre ce anume? Lucrurile sunt clare, tratament eficient, evolutia foarte buna.
0
06-10-2008, ora 00:00
SANDA MARIA
Nu este medic/terapeut
SANDA MARIA
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra, nu stiu gradul bolii, stadiul la inceput ne-a spus un medic ca are gr.3c, dupa operatia de la cj cred ca s-a schimbat, dar nu am primit nici un raspuns privind gradul.Credeti ca evolutia bolii o sa fie buna si in continuare.
0
15-10-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Doamna Maria, rezultatele tratamentului sunt foarte bune, chimioterapia corecta, interventia chirurgicala corecta ca extindere si tot. DAR, CA 125 mare initial indica un stadiu mare, cred sigur ca este III, iar in viitor statistic vor fi probleme.Importante sunt controalele periodice regulate -3 luni-si sa fiti pregatita pentru or ice.Sanatate mamei si dvs!
0
16-10-2008, ora 00:00
SANDA MARIA
Nu este medic/terapeut
SANDA MARIA
Va multumesc pentru raspunsul dat, sper sa fie bine si in continuare, de curand am fost la control la cluj DR. DAN ENIU a spus ca este foarte bine si ne-a chemat la control peste 6 luni, operatia a fost in martie.
0
16-10-2008, ora 00:00
SANDA MARIA
Nu este medic/terapeut
SANDA MARIA
Credeti ca este necesar sa mergem la un consult tomograf pet/ct.Va multumesc
0
22-10-2008, ora 18:55
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
CA125 la 3 luni, ecografie abdomino-pelvina la 3 luni, ex ginecologic dupa aprecierea ginecologului( 2-3) pe an. CT este foarte bine, la un an obligatoriu si obligatoriu cand creste markerul. In urmatorii 3 ani, as propune CT la sase luni.( martie/ septembrie).Consultul clinic fara marker si ecografie/ct (cum v-am spus ritmul, ) nu depisteaza recidivele de dimensiuni mici.Succes!
0
23-10-2008, ora 07:37
SANDA MARIA
Nu este medic/terapeut
SANDA MARIA
MULTUMESC DOAMNEI LIANA GEORGESCU PENTRU RASPUNSURILE DATE
0
18-03-2011, ora 11:18
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cum te mai simti?
0
29-03-2011, ora 15:51
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
Buna ziua! Sunt disperata!!! Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns?. Am fost diagmisticata cu chist ovarian 65mm/44 (posibil endometriozic ), iar analiza CA125 mi-a iesit 53, 3.
Am cancer?
0
29-03-2011, ora 17:19
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
emma, in primul rand BUNA ZIUA, te rog sa te linistesti pentru inceput. nu se pune diagnosticul de cancer ovarian numai pentru crestrea markerului tumoral CA 125.chistul nu este f. mare, spune-mi cati ani ai si de unde esti.ce trebuie sa faci este ca trebuie sa consulti medicul care ti-a recomandat analizele, sa vezi parerea lui dupa aceea, vazand si facand.sanatate si mult curaj.
0
29-03-2011, ora 19:50
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
Buna ziua! Multumesc de incurajari! Am 29 implinesc 30, nu am copil. Asta ma doare cel mai tare. Ma sperie si operatia. Sunt din Dambovita, iar la medic ajung abia sambata. Am intrebat de laparascopie dar a zis ca nu se poate pentru ca este mare si creste riscul de a se sparge si de a infecta si celalalt ovar.
0
29-03-2011, ora 20:14
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
esti f.tanara, la ce medic ai fost, unde, ce ti-a spus ca va face.stai linistita, in ceea ce privesc copii, poti face si cu un singur ovar.ai facut si alte analize?ti-a zis ca te opereaza?spune-mi mai multe, asa te descarci de energia negativa acumulata.
0
29-03-2011, ora 20:17
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
operatia clasica nu este grea, nu simti nimic, te vei recupera repede, te ajuta tineretea ta, sunt convinsa ca totul va fi ok.Doamne ajuta, scre mi cat mai multe.
0
30-03-2011, ora 19:17
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
Dupa ce am fost diagnosticata cu chist ovarian posibil endometriozic, d-ma doctir mi-a dat trimitere in vederea efectuarii unor analize, printre care si ca125. De la restul analizelor nu am inca un rezultat.Sambata trebuie sa ajung cu toate analizele si atunci va lua o decizie.Ma sperie valoarea analizei ca125. Nu stiu daca e ridicata de la endometrioza sau chiar e cancer. Vroiam o opinie sa ma mai linistesc pana sambata cana voi ajunge la medic. Alte analize; anticlamidia, care initial imi iesise slab pozitiv si secretii vaginale pe a caror denumire nu am retinut-o. Rezultatele acestor analize nu sunt disponibile inca. Revin cu alte informatii pe masura ce care le voi afla.
0
30-03-2011, ora 19:18
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
Multumesc mult pentru incurajari, sfaturi si raspunsuri!
0
30-03-2011, ora 20:21
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
stai linistita, nu este cancer sub nici-o forma.citeste despre endometrioza.ti-am spus ca C125 nu este f.mare(pana la 37 este normal)si creste si poate avea valori crescute si in alte afectiuni.
0
03-04-2011, ora 12:53
emma29
Nu este medic/terapeut
emma29
Am fost la medic si intradevar nu e cancer.M-am mai linistit..cu toate ca este vorba despre emdometrioza. Am si o infectie cu ureaplasma pentru care mi-a dat antibiotic azitrox.M-a chemat peste 1 luna jum la ecografie sa masoare din nou chistul.Atunci va lua si decizia operatie sau nuin functie de evolutia lui. Nu stiu ce fac eu cu endometrioza 1 luna jum. Nu trebuia sa-mi dea ceva si pt ea?Sa astept atat?Daca se agraveaza?Daca imi provoaca leziuni si pe trompe?
0
03-04-2011, ora 13:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ema29, trebuie sa te calmezi! daca mergi pe calea asta sa stii ca stresurile tale nu se vor diminua niciodata pentru ca mereu vei avea intrebari, cum si vezi, intai "oare am cancer", nu ai cancer, apoi "da ce fac cu endometrioza", apoi "da cu chistul" apoi "da nu ma operez" apoi "ce fac pana la operatie" apoi "ce fac dupa operatie" etc. etc. etc.
abordarea rationala este urmatoarea: rezuma-te la ce iti provoaca stari obiective neplacute de genul dureri, sangerari, etc, apoi increde-te in medicul care se ocupa de tine, incearca sa ai o comunicare cat mai buna cu el, si lasa grijile mai in spate! altfel ii va fi oricui greu sa te ajute.
de ce crezi ca daca nu te supara nimic, trebuie neaparat sa fie ceva in neordine cu tine? sau de ce crezi ca daca ar fi ceva in neordine cu tine, medicul te-ar lasa de izbeliste ?
linisteste-te si lucrurile vor fi foarte ok!
0
21-04-2011, ora 20:08
iulia1984
Nu este medic/terapeut
iulia1984
Buna seara,
In urma analizelor mi s-a descoperit un chist pe ovarul stang de 6 cm si marker-ul CA 125 mi-a iesit 169.
De la spital mi s-a zis ca sunt suspecta de cancer si ca nu o sa mai pot avea copii niciodata pt ca daca acum ovarul stang e ok posibil cand raman gravida a recidiveze boala. Sunt ffff debusolata. M-au programat marti pentru operatie.
Mentionez ca am 27 de ani, nu am copii.
La o valoare asa mare a marker-ului poate fi vorba de cancer? Chiar nu voi mai putea avea copii niciodata?
0
21-04-2011, ora 20:13
iulia1984
Nu este medic/terapeut
iulia1984
scz...pe ovarul drept mi s-a descoperit chistul...
0
21-04-2011, ora 21:43
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
mult curaj, dar nu cred ca este cancer.te-a programat la operatie numai pentru ca 125?fara o biopsie sau alt fel de analize???
0
21-04-2011, ora 21:51
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
iulia1984, daca e din categoria "borderline" ai putea sa-ti pastrezi un ovar pentru cativa ani sa ai un copil. Chiar si asa exista cam 40-70% sansa de recidiva la cativa ani dupa operatie, depinde de stadiu. Si exista sanse sa devina mai agresiv odata cu recurenta. Nu stiu daca un medic poate risca sa-ti lase ovarul sanatos nestiind in timpul operatiei daca e borderline sau cancer agresiv. Poti doar sa discuti cu medicul chirurg daca poti opta pentru doua operatii: prima in care se scoate ovarul afectat si a doua in care se scoate restul daca examenul histopatologic confirma cancerul si infirma prezenta borderline. Dar se poate pierde timp pretios si sa-ti pui viata in pericol inutil.
La 169 nu cred ca e benign. Poate daca era sub 100. Cel mai bine ar fi borderline (nici malign, nici benign, ci intre). N-ai spus nimic daca este prezenta ascita, sau diseminari in peritoneu vizibile la ecografie, CT, etc.
Chiar si cu borderline sunt riscuri daca lasi un ovar. Poti sa castigi un copil sau sa pierzi. Sau, mai rau: sa castigi un copil si apoi sa pierzi totul. Daca e cancer nu cred ca infertilitatea ar fi principala problema.
0
21-04-2011, ora 22:20
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@radicus, eu sunt operata de cancer de ovar(histerectomie totala, anexectomie bilaterala, omentectomie si tot timpul CA 125 a fost in limite normale, acest marker poate creste si in alte afectiuni.am facut mai multe investigatii, chiuretaj biopsic, ecografie transvaginale, analize de sange..si dupa s-a hotarat interventia chirurgicala.ma surprinde cum se hotaraste asa repede interventia doar ca este un cist de 6 cm si CA 125 MARIT??? @iulia, iulia te rog sa ne ti la curent.
0
21-04-2011, ora 23:26
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
vasi61, cancerul tau n-a crescut valoarea CA-125 peste limita normala. Se intampla acest lucru desi e mai rar. E adevarat ca valoarea poate fi crescuta in afectiuni benigne. Dar cand e depasita valoarea normala (35) de peste doua ori, deja trebuie sa fie semne de intrebare. Probabil ca deja i-au facut mai multe investigatii, doar daca ne da mai multe informatii putem afla ce au descoperit.
0
22-04-2011, ora 00:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la 27 de ani fara copii cu chist si un marker nu extrem de specific moderat crescut, se impune oarecare circumspectie inainte de a actiona radical. nu de alta, dar nu cred ca se impune mutilarea unei femei fertile doar pentru a verifica o incertitudine. apeleaza si la un oncolog, nu doar la ginecologi sau chirurgi, poate e cazul si de niste investigatii suplimentare, poate chiar un RM si eventual si de o interventie laparoscopica cu un examen extemporaneu, pentru ca in mod normal intai se intreaba si apoi se trage, daca e cazul, nu invers!
mult noroc si tine-ne la curent!
repet: VEZI SI UN ONCOLOG !
0
22-04-2011, ora 01:21
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
RaulDuke, pana marti nu mai are cand sa vada un oncolog. Si ca-i vrea interventia imediat dupa sarbatori cred ca arata ceva suspect. Ar trebui sa puna aici, pe forum, investigatiile. Ecografie sigur a facut, altfel nu i se vedea chistul. Si la ecografie trebuie sa apara inca ceva suspect, pe langa un simplu chist, altfel e cam prea in graba totul.
Nu stiu ce medic o opereaza si la ce clinica. Tot ce ar mai putea face in timpul asta scurt - am zis si mai sus - e sa cada de comun acord cu medicul pentru o anexectomie unilaterala (laparoscopica sau laparotomie) si sa astepte rezultatele histopatologice, chiar cu riscul necesitatii unei alte operatii dupa venirea rezultatelor - daca acestea arata o afectiune serioasa.
Acum sper ca un chirurg stie sa interpreteze bine datele incat sa recomande o operatie atat de radicala si cu asa graba pentru o tanara sub 30 de ani. Dar ramane de vazut.
Deci, Iulia, pune-ne la dispozitie toate datele de care dispui.
0
22-04-2011, ora 01:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oricum nu dregem noi marea cu degetul pentru nimeni aici, asta ti-e clar. tot ce pot sa fac mai bine pentru o fata atat de tanara (cu mut sub varsta medie de aparitie a cancerului !!!) este sa o SFATUIESC SA VORBEASCA MUSAI SI CU UN ONCOLOG. nu va lasati niciodata 100% la judecata unui chirurg, mai ales cand e vorba de lucruri care presupun o abordare suplimentara fata de cea strict chirurgicala.
hai ca daca e hernie sau vreau sa fac un avort... parca nu am de ce sa mai ma duc si pe la cine stie ce internist sau mai stiu eu ce, dar in chestii precum cancerul...
va rog !
0
22-04-2011, ora 01:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
P.S.: foarte important! cancerul nu prea e o urgenta niciodata! nu se intampla absolut nimic, nu influenteaza cu nimic temporizarea unui gest asa radical cu cateva zile!
0
22-04-2011, ora 02:04
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Poate ca nu e asa de urgenta operatia, ci era programata de mai mult timp. Poate e un chist pe care l-au urmarit o anumita perioada. Poate sunt prezente mai multe semne de care Iulia n-a amintit. Poate deja a consultat un alt medic. Sunt multi de "poate". Ce am facut noi pana acum a fost doar sa interpretam cateva fraze. Astept date suplimentare de la Iulia.
Cu markerul 169, pana la urma, trebuie scos chistul.
0
22-04-2011, ora 11:29
iulia1984
Nu este medic/terapeut
iulia1984
In primul rand multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns. Acum sa va dau succesiunea investigatiilor care mi s-au facut:

1.Acum 2 saptamani am fost la un dermatolog deoarece imi aparusera cosuri pe fata, inexplicabil la varsta mea. Dermatologul mi-a recomandat ecografie la ovare. In urma ecografiei la o clinica particulara in Brasov, mi s-a descoperit un chist de 6 cm pe ovarul drept
2. Am facut si un marker CA-125 si mi-a iesit 168. Mi s-a recomandat sa merg la Institutul Oncologic Bucuresti (IOB), la Fundeni. Luni, 18.04 mi s-a facut ecografie si mi s-au descoperit 2 chisturi foarte apropiate, unul de 40/32 mm, bine delimitat cu fine ecouri in interior si unul de 35/26 mm, cu cateva septuri in interior, situat postero-superior de primul. Ovarul stang micropolichistic.
3. Marti, 19.04, am facut un CT cu rezultatul: ovar drept cu dimensiuni crescute (diametrul transvers de 6, 2 cm, diametrul antero-posterior de 5, 7) prin prezenta catorva formatiuni cu aspect chistic, cea mai mare cu dimensiuni axiale de 50/38 mm, cu pereti cu contur relativ net, regulat, cu iodofilie minima si cu continut parafluid (densitati cu aproximativ 32 UH). Cateva adenopatii inghinale, bilaterale, cu diametrul maxim de 1, 3 cm stanga.
4. Am efectuat testul pt markerul tumoral CA-125 in 2 locuri (IOB si Euromedic) si mi-au iesit valorile 169 din maxim 35 si la Euromedic 132 din maxim 21.

Mentionez ca toate aceste investigatii le-am efectuat sub supravegherea d-nei dr. Brandusa Aldea de la IOB. In urma acestor rezultate, m-au programat pentru internare si operatie marti, 26.04.
Deci, dupa cum vedeti totul s-a intamplat foarte repede. vA multumesc inca o data si astept alte pareri de la voi.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  • Ovarectomia bilaterală premenopauzală - un studiu evidențiază riscurile pe termen lung
  •