NECROZA DE CAP FEMURAL, ATINGEREA UNUI DISC INTERVERTREBRALSAU ARTROZA

01-08-2012
loredanasilvia
Nu este medic/terapeut
loredanasilvia
Am dureri pe piciorul stang, sub tratament cu midocalm-150mg si diclotard, durereea este putin mai redusa, dimineata ma trezesc cu dureri puternice, dupa mers 15 min incep sa scada in intensitate, pe tratament durerea pare a raspunde intre genuchi si gamba, plecand din zona sacroiliaca sau coloana, fara tratament durereea este puternica, nu cedeaza, este pe tot piciorul si f tare in articulatiile soldului si genuchiului.
La radiografii nu se vede nimic nici la bazin, nici la coloana, RMN nu am voie sa fac deoarece am proteza la soldul drept din 2006 dupa cortizon(luat timp de 6 luni, cantitati f mari).
Mentionez ca acum 2 ani am mai primit cortizon in doze f mici pe o perioada de maxim o luna.Am un psoriazis inversat, care este aproape disparut, diagnosticat in 2004-2005, si un lupus ertematos cutanat, diagnosticat in 2010 dupa anticorpi, in biopsie si celulele lupice nu a iesit lupus, vad ca acum nu mai am nici o leziune pe piele fiind fara tratament de o luna.
Astept informatii, sfaturi, sugestii, idei, posibil diagnostic si tratamente, intrucat medicii de pana acum nu prea m-au ajutat.Va multumesc
3 comentarii
0
02-08-2012, ora 11:39
parvuiordana
Nu este medic/terapeut
parvuiordana
poate un tratament naturist v-ar ajuta mai mult
0
04-08-2012, ora 21:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Scuzati-ma, dar nu am inteles elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-08-2012, ora 11:52
loredanasilvia
Nu este medic/terapeut
loredanasilvia
varsta=36, 72kg/160cm, munka sedentara de birou, durerea a inceput acum 3 luni pe piciorul drept cel cu proteza, dupa tratament cu midocalm 450mg pe zi +diclotard 100mg pe zi, pe acest picior a cedat.Intr-o zi am stat purin aplecata sa calc, la ridicare am simtit o durere in spate care a coborat pe picior pana la genuchi, adurat 3 ore cu intensitate maxima in repaus; am luat un midocalm de 150mg si in 1/2 ora mi-a trecut.dupa cateva zile a revenit si am introdus acelasi tratament(450midocalm+100diclotard )la care mai ceda si mergeam totusi putin schiopatand cu durere suportabila, cum intrerup tratamentul durerea incepe iar ff puternica.Acum sunt pe acelasi tratament dar dimineata este ff dureros mai ales de la genuchi in jos, dupa 30-60 min mai cedeaza dar tot ma doare si nu pot pleca din casa, la servici nu mai spun. Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.