Nas infundat si sforait la bebe de 11 luni

09-10-2012
adinamatei26
Nu este medic/terapeut
adinamatei26
Buna ziua,
Domnule dr, va rog sa ma ajutati cu un rasp in privinta acestei pobleme pe care o avem de ceva timp, baietelul meu in varsta de 11 luni, a fost diagnosticat cu otita medie acuta, in urma 1 luna jumatate, a primit tratament cu augumentin 10 zile, ulterior schimband ptr ca avea scaune diareice de la el, si m schimbat pe cedax suspenie 2 ml la 12 ore tot zece zile, de la orl am primit asa ceva, si nurofen ptr durere. Dr pediatru ne-a dat si apa de are de pus in nas, sau ser, si de la farmacie mi-a recomandat colargol 1%care l0am folosit vreo 4-5 zile, am scos mucisorii de ne-am saturat ca nu putea sa respire absolut de loc, secretiile erau apoase, curgeau efectiv din nas..s-a ameliorat cat de cat, dar nasucul se auzea un fornait continuu desi nu mai curgea absolut nimic, cand aspiram u batista bebelusului, .desi el a inceput sa sforaie, si se ude un zgomot f urat ca si cum ar fi plin de secretii in nas cand respira...
Aproximativ dupa 2 sapt de la tratament, a inceput irasi sa curga nasul apos, abundent, sa stranunte.am aspirat, i-am dat paracetamol la 8 ore, incpuse sa tuseasca de la secrtii avea o tuse plina si a doua zi am mers la pediatru, fara febra de data asta, data trecuta facea 39, 4, si am primit urmtorul tratament, si diagnostic, faringita, ar avea un pic vocea groasa, cedax 2 ml 5 zile, ketof 1 ml dimineata si 2 seara 10 zile, pivalone 5 zile, eurespal 5 ml dimineata si 5 ml seara, am terminat antibioticul, pivalone, si eurespalul, mai am ketoful 3 zile de dat, problema persista, in schimb fara tuse, cand si cand mai tuseste, el tot are nasul infundat, tot se aud secretiile alea in nas cand respira, si nu iesa sub nic o forma, nu mai tu ce sa fac, am sunat pednul dr, si a zis sa incerc cu aerosolii, 5 ml de ser fizioligic, 0, 5 dexametazona, si 1ml de acc, din aceasta cantitatae sa-i fac de 2 ori pe zi 6 zile, incep din seara asta, desi numai am am sperante...sa fie bine.
Vreau sa va intreb fluimuciul sirop nu l0ar ajuta am citit prospectul...si nu stiu exact...
Aerosolii trebuiesc facut neaparat cu masca pe nas? sau doar in apropierea nasului, intreb ptr ca nu prea sta, si in somn, se sperie ptr ca face zgomot aparatul.
Cum sa inmoi acele secrteii si sa iasai...din nasuc? ca s-a saturat mititelul de aspirat?
8 comentarii
0
09-10-2012, ora 18:09
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

La ORL nu vi s-a spus cumva ca are polipi?
Faptul ca inca are secretii nazale initial apoase, stranut, tuse, faceti si un consult alergologic, sa nu fie cumva alergic la praful de casa.
Aerosolii sunt buni sa ii curete secretiile: Mucolitic (Acetilcisteina sau Mucosolvan) 1 fiola + Dexametazona - 1 fiola in 10 ml Ser fiziologic - se amesteca in seringa de 20 ml - se folosesc 3ml/sedinta de 2 ori pe zi, 10 zile. La varsta lui nu se poate decat pe mascuta, poate puteti sa il pacaliti cu desene animate ca sa stea.

Multa sanatate!
0
09-10-2012, ora 23:28
adinamatei26
Nu este medic/terapeut
adinamatei26
Multumesc de raspuns, nu mi-a zis nimic de polipi, acum nu mai are secretii poase, dar de fiecare data cand raceste pana cum am aut 2 episoade asa, debuteaza cu acele secretii apoase abundente, ulterior nu mai sunt apoase, si in final se aude ca si cum ar avea mucisori, se aude un horcait asa in nas, desi nu mai iese nimic cu batista beblusului.
Am inceput aerosolii in aceasta seara, sa vedem ce efecte o sa fie pana la final.
Ar avea vreun efect siropul Fluimucil? sau este doar ptr secretii bronsice? mentionez ca -am avut pe tratament cu eurespal 7 zile, tot azi am terminat de dat cele7 zile.
in acest moment ii fac aerosoli, dupa care curat nasucul si pun 2 pic de colargol, 2 ori pe zi.
0
10-10-2012, ora 08:30
maricela 93
Nu este medic/terapeut
maricela 93
la un copil de 2 ani si 11 luni, are o o raceala care dureaza de vreo 2 saptamani si consta in tusa si nas infundat. Ce tratament trebuie sa folosesc si cate zile, pentru aparatul cu aerosoli? Daca puteti sa-mi raspundeti.
0
10-10-2012, ora 10:45
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

pt d-na adinamatei: fluimucil este un mucolitic. Nu i-l mai dati deoarece in aerosoli are deja mucolitic. Colargol puteti sa ii puneti.

pt D-na Maricela: puteti sa ii puneti picaturi in nas pt desfundarea nasului; Biorinil 2 - 3 ori pe zi cate un puf in fiecare nara, nu mai mult de 10 zile daca este foarte infundat si apoi Vibrocil 2 - 3 ori pe zi, in forme mai usoare. Pt tuse dati-i sirop de tuse: daca tusea este productiva ii trebuie mucolitic (ACC, Fluimucil, etc) daca tusea este seaca sirop antitusiv si puteti sa ii dati si vitamina C cu propolis sau 1 lingurita de miere, care are efect calmant.
Daca persista simptomele, dupa tratament mergeti la un consult ORL, faceti-i un exudat nazal si faringian sa nu fie un microb si un consult alergologic sa nu fie alergie, in special la praful de casa.

Toate cele bune!
0
30-03-2013, ora 11:13
buzatu_cipik
Nu este medic/terapeut
buzatu_cipik
buna ziua, am o fetita de 4 ani, de o saptamana ii curge nasu si tuseste dimineata.i am dat fluimucil, nurofen, si ia m pus nazomer in nas, si nu ia trecut, mucii multi nu stiu ce sa mai fac.
0
30-03-2013, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1'. pe forul sunt mii de sfaturi concrete ce se face in acest caz
2 un medic ORL.. dup ace vade nasul este in masura sa va spuna ct de grava este situatia si ce trebuei de facut
0
07-05-2013, ora 10:35
Mary28
Nu este medic/terapeut
Mary28
Buna ziua! Bebelusului meu de numai o luna fara 4 zile a inceput sa ii curga nasul; este o secretie apoasa. Totul a inceput ieri noapte cand a inceput sa ii fornaie nasul si sa respire mai greu. Apoi seara incepuse sa sforaie, iar astazi cand ne-am trezit avea deja aceasta secretie apoasa care nu e in cantitate mare. L-am curatat cu ser fiziologic. Acum doarme, dar cand inspira si expira fornaie si sforaie. Este raceala? Cum il pot ajuta pana ce ajungem la doctor? Multumesc
Ps: Din cauza secretiilor, banuiesc, stranuta f des.
0
28-11-2017, ora 11:55
Miruna 13
Nu este medic/terapeut
Miruna 13
Buna ziua! Fetita mea de 10luni și 2saptamani, ii curge de ieri nasul..și a și stranutat de vreo 3ori. Nu tușește, mănâncă..este activa, se joacă.ce poate fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.