NAS INFUNDAT: RINITA ALERGICA SAU SINUZITA? TRATAMENT

23-03-2012
MET
Nu este medic/terapeut
MET
Buna ziua! In luna decembrie 2011 am avut prima oara o sinuzita, tratata destul de greu, pentru ca am vrut sa evit antibioticele cat mai mult. Dupa doua saptamani de tratament cu aerosoli, dexametozona doua zile injectabil, sinupret si antialergic, nasul meu se infunda in continuare. Pana la urma am luat augmentin si fluimucil si mi-a trecut dupa inca o saptamana. Peste aproximativ o luna, iar nas infundat, nu puteam dormi noaptea; fara dureri, decat rareori capul, in crestet. Tensiune in zona nasului, atat. Scurgeri albe, putin lichefiate. Ca sa nu ma mai chinui, tura asta am luat zinnatul pe care il aveam in casa din prima, n-am mai mers la orl-ist. Mi-a trecut intr-o saptamana.
Problema e ca acum am iar nasul infundat. Curge din cand in cand, alb, putin inchegat. Am mers iar la ORL. Doamna dr. crede ca e mai degraba rinita alergica decat sinuzita. La control, cornetele nazale sunt inflamate. Am facut radiografie de sinusuri, apare in regula, o 'minora deviatie de sept'. Tratamentul actual consta in xyzal, inhalant naturist, rinogel si apa de mare. Din pacate nu reusesc sa respir bine fara acel rinogel. La aprox. 8 ore tb sa-mi pun picaturi. Am inteles de la doamna dr ca e posibil sa am nevoie de cauterizarea cornetelor, daca nu imi trece cu acest tratament. Oare ceva pentru stimularea imunitatii nu ar trebui sa iau? Dar alt tratament? Multumesc, multa sanatate tuturor!
2 comentarii
0
24-03-2012, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
poti sa ei sinupret 2 la 8 ore si echinaceea pe aceiasi schema. 10 zile
cauta o farmacie care prepara colargol si pune in nas cate 3 pic la 8 ore
0
24-03-2012, ora 16:36
MET
Nu este medic/terapeut
MET
Multumesc mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.