Mycoplasma si ureaplasma

13-05-2009
Meedeea
Nu este medic/terapeut
Meedeea
Sunt insarcinata in 22 de saptamani si la examenul secretiei mi s-a descoperit mycoplasma hominis si ureaplasma si mi s-a recomandat tratamentul cu Prystinamicina sau Josamycina, meicamente ce nu se gasesc in Romania. Va rog frumos daca exista alternative la aceste medicamente care se gasesc si in Romania sa mi le spuneti si mie. Multumesc anticipat
6 comentarii
0
13-05-2009, ora 14:46
megghi
Nu este medic/terapeut
megghi
vorbeste cu farmacistul sau doctorul care ti-a prescris, si poate iti da alta alternativa
0
14-05-2009, ora 19:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Prystinamicina si Josamycina sunt macrolide amandoua.In Romania gasesti, din aceeasi clasa de antibiotice Eritromicina [ Atentie! in sarcina nu prea e indicata ], Azitromicina [ atentie! in sarcina nu e prea indicata], Claritromicina [interzisa in sarcina] sau Rovamicina [ singura care se pare ca o poti lua]. Daca ti s-au indicat aceste medicamente presupun ca esti in strainatate si motivul pentru care nu-ti procuri ceea ce ti s-a indicat sunt banii.Eu zic ca, oricat ar costa, sa-ti cumperi de acolo.Sunt medicamente foarte bune si tocmai potrivite pentru situatia ta.Numai bine!
0
15-05-2009, ora 10:30
Meedeea
Nu este medic/terapeut
Meedeea
Multumesc frumos pentru raspuns. Nu ma aflu in strainatate, sunt in Romania, dar as putea sa fac rost e ele si nu banii sunt problema ci faptul ca aceste medicamente contin Wilprafen, substanta interzisa in timpul sarcinii., de aceea nu le va prea potrivite si ceream o alternativa la aceste medicamente fara sa risc in situatia mea. Multumesc frumos
0
15-05-2009, ora 20:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste medicamente nu contin Wilprafwn. Wilprafen este denumirea comerciala data de firma producatoare.Substantele active sunt prystamicina si josamycina, iar aceste substante active sunt "imbracate" de catre firmele producatoare cu diferiti excipienti, ingredienti care le face permise sau interzise in sarcina.Medicamentul Wilprafen nu se ia in sarcina pentru ca pe langa substanta activa are alte substante chimice cu efecte toxice asupra embrionului.Dar sunt alte medicamente, cu aceeasi substanta activa, dar cu alta denumire ce se pot lua, dar care le gasesti numai in strainatate.Fa tratament cu Azitromicina sau cu Eritromicina caci nu se va intampla nimic, dar inainte de asta consulta din nou ginecologul la care ai mers.Numai bine!
0
02-06-2009, ora 11:48
di13
Nu este medic/terapeut
di13
am treci cutii de Josalid (nume comencial pt substanta activa Josamycina) de 750mg (14 capsule/cutie). Daca sunteti interesata va rog sa-mi scrieti -
0
31-07-2018, ora 15:27
AliceG
Nu este medic/terapeut
AliceG
Buna! Sunt interesata de Josalid. Mai ai disponibile cutiile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •