Muschi mandibula umfla precedat de furnicaturi

15-10-2010
mituc
Nu este medic/terapeut
mituc
Aseara, in momentul in care am inceput sa maninc un biscuite am simtit furnicaturi la nivelul gurii, ca atunci cind esti copil si ai o pofta extraordinara pentru ceva. Senzatia asta n-am mai simtit-o de pe la 4-5 ani, insa de data asta mi s-a umflat muschiul mandibulei si ce mai e prin spate, pina aproape sub ureche.

Nu ma doare, e doar enervant si simt acele furnicaturi in zona glandelor salivare indiferent ce bag in gura (alimente, sau ma spal pe dinti, sau folosesc apa de gura). Obrazul drept este vizibil deformat iar muschii respectivi se relaxeaza imediat ce-i masez, dar incep sa revina la starea tensionata destul de repede.

Nu sint sigur ca am postat unde trebuie (ORL), dar dat fiind faptul ca singurul lucru cu care pot corela sint acele furnicaturi la nivelul cavitatii bucale si limbii care preced tensionarea muschilor respectivi.

Mentionez ca nu sint alergic la nimic (sau cel putin nu eram, pina acum mai putin de un an) si nu am infectii dentare si nici carii profunde. Acum vreo 3 zile am reusit sa scap in sfrisit de o candidoza pentru care inca ma mai tratez cu apa de gura (ceva uzual de la lacalut, nu corsodyl) si glicerina boraxata (am inceput cu glicerina acum 2 zile, la citeva ore dupa ce am remarcat si disparitia candidozei).
1 comentarii
0
15-10-2010, ora 16:01
mituc
Nu este medic/terapeut
mituc
Ok, parotidita. Sper sa nu fie oreion, e singura boala de copilarie pe care nu am facut-o.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.