Muschi incordati si tremurat usor al miinilor la efort

11-08-2009
cio1974
Nu este medic/terapeut
cio1974
Salut,

Am o problema, de citeva zile poate chiar 1-2 saptamini am muschii de la ambele miini incordati in starea de relaxare. As zice chiar tot corpul il simt incordat dar e accentuata durerea la nivelul bratelor/antebratelor cit si la picioare in zona coapselor, dureri la genunchi plus dureri la incheieturi. Nu sint de intensitate nici macar medie dar suficient cit sa stii ca exista. La contractie puternica fortata a muschilor miinile tremura usor dar senzatia e placuta, ca si cum se relaxeza muschii respectivi. Aceiasi senzatie si la muschii coapselor sau contractia degetelor de la picioare. Efectuarea unor miscari de precizie care solicita muschii sa stea partial incordati si miscarea sa fie lina/cursiva (spre exemplu urmarirea unui contur imaginar cu pixul in aer) creaza ceva probleme, pentru ca aparent starile intre contractat si relaxat genereaza o usoara durere in muschii respectivi.

Cu citeva zile inainte de aparitia acestei dureri la nivelul miinilor am avut dureri de spate la nivelul omoplatului sting care erau foarte puternice dar au trecut imediat cu bengay sau ceva asemanator.

Nu am avut probleme cu greutatea niciodata, acum am 1.87m inaltime cu 87Kg, lucrez la calculator de acasa, nu fac sport deloc, deplasarile le fac exclusiv cu masina, nu merg deloc pe jos decit ceva metri prin casa si gradina. Si fac asta de peste 3 ani de zile.

Tatal meu a fost diagnosticat cu Parkinson de multi ani si urmeaza un tratament motiv care ma determinat sa consult un neurolog. Am facut un test cu 2 pastile de Madopar plus 3 de nu-s ce pentru stomac. Teoretic ar fi trebuit sa dispara sau sa amelioreze durerile in 2 ore dar nu a intervenit nici-o schimbare ba dimpotriva dupa 3-4 ore am avut o senzatie de ameteala si de voma care a disparut pina dimineata. In continuare imi simt muschii incordati si cu o usoara durere la interior. Daca apas puternic articulatiile sau muschii sau tendoanele toate reactioneaza cu un raspuns dureros.

Am incercat sa joc tenis special pentru a forta muculatura si dupa 1 ora de joc nici macar nu am obosit prea tare iar durerea din musculatura si articulatii a disparut pentru o perioada. ramina insa acel tremurat usor daca fortez.

E posibil sa fie totusi Parkinson si sa nu reactioneze la aceste pastile sau poate fi altceva? Acest diagnostic a fost pus dupa nici 2 minute de examinare, perioada in care nu am aratat semnele specifice de tremurat sau altceva (am urmarit un deget cu privirea, am ridicat bratele intinse la nivelul umerilor si la final cu pumnul strins incordat am ridicat pe rind picioarele urmarind daca apar tremuraturi) doar ca s-a insitat ca daca este tatal meu bolnav nu ar avea ce sa fie altceva la mine. Mi se pare cam ciudat. De asemnea neurologul mi-a recomandat un examen RMN pentru depistarea unei eventuale tumori, chiar e necesar?

Multumiri anticipate.
2 comentarii
0
12-08-2009, ora 10:11
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Salut,

consulta un medic homeopat cu experienta care face exclusiv homeopatie clasica (unitara).
Poate fi o impla intoxicatie cu anumite metale (zinc, cupru, etc) care da asemena efecte.
Nu ti-as recomanda nici un tratament medicamentos caci astfel de medicamente agraveaza absolut tot, si fac vindecarea aproape imposibila, dupa cum am vazut deja la foarte multi.
1
22-12-2015, ora 08:06
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Este de la vertebre, statul la calculator, efort putin. Radiografie cploana inclusiv cervicala, nu este niciun parkinson. Nervii de pe coloana tensioneaza muschii aceasta stare poate determina si spondiloza cervicala prin contractura muschilor de la nivelul acela. Tremurul este tot de acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.