Multiple tumori cerebrale

07-06-2010
alexandrupr1de
Nu este medic/terapeut
alexandrupr1de
In urma cu 2 saptamani, mamei mele in varsta de 42 de ani i-a aparut o formatiune tumoroasa la glanda parotida si a fost ingrijorata. asa ca si-a facut scanare CT si din pura intamplare doctorul i-a gasit o tumoare de 6 cm diametru pe partea stanga a creierului (in zona crestetului) si inca 2 mai mici de 2mm si de 4 mm diametru. pe raportul medical scrie "formatiune tumoroasa bine delimitata, intens iodofila cu o parte cerebeloasa de 2, 5 cm diametru. Am cautat pe internet si mama mea a avut putine dintre simptomele caracteristice unei tumori de asemenea dimensiuni. a avut cateva dureri de cap dar in ultima saptamana niciuna, si sustine ca se simte chiar bine surprinzator. luni se va duce la un neurolog cu radiografia CT pentru indrumare. banuiesc ca operatie este musai necesara dar marea mea ingrijorare este sa nu fie canceroasa. se poate ca cineva sa aiba 3 tumori pe creier si sa fie toate benigne? si ce inseamna "cu continut cerebelos de 2, 5 cm diametru? inseamna cumva ca tumora este inclusa si in creier? daca da se poate scoate? si tumora la parotida poate sa aiba legatura cu cea cerebrala?

sunt foarte ingrijorat, am doar 17 ani si o sora de 8 ani si nu vrea sa-mi pierd mama. as dori un raspuns cat mai sincer si detaliat.

si inca ceva. de cateva luni a avut probleme cu vederea (nu putea sa citeasca de aproape) asa ca a inceput sa poate ochelari cam de o luna. poate fi pentru ca tumora ii apasa pe centrul vizual? in afara de cele spuse nu a avut ameteli, stari de voma, lesin, pierderi de cunostinta etc. va multumesc
3 comentarii
0
08-06-2010, ora 02:30
alexandrupr1de
Nu este medic/terapeut
alexandrupr1de
cineva?
0
11-06-2010, ora 12:35
monica.moni75
Nu este medic/terapeut
monica.moni75
As vrea sa iti raspunda cineva. Eu nu pot decat sai doresc multa sanatate mamei tale. Cu ajutorul vostru se va face bine, doar voi aveti puterea sai tineti moralul sus si sai dati puterea sa lupte. Stiu ce spun pt.ca si eu sunt mama.Numai bine va doresc.
0
02-10-2011, ora 15:48
marina maria
Nu este medic/terapeut
marina maria
Dragele mele imi pare f rau ce vi se intmpla.Si eu sunt o mamica a doua fete si la fetita mea sa descoperit un chist tot asa.Intradevar cateodata nu vede bine dar ea a si cazut de mai multe ori.Vedeti ce spune medicul el va poate sfatui cel mai bine.Este f important sa o incurajati si sa aveti si voi putere sa treceti peste.De unde sunteti?Noi maine mergem la Cluj la profesorul Florian la neurochirurgie di Cluj Napoca.Va doresc multa sanatate si putere.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tumorile cerebrale vor fi depistare mai rapid, cu ajutorul unor teste de sânge
  • Dieta ketogenică - de ajutor pentru persoanele cu cancer cerebral?
  • Medicamente antidiabetice asociate cu scăderea riscului de tumori cerebrale
  •