Mucus cu sange din nas, de ce?

17-11-2008
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua de mai multa vreme de cate ori imi trag nasul imi iese mucus cu sange, de ce?Ce poate sa fie?
9 comentarii
0
17-11-2008, ora 13:23
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Poate fi doar o fragilitate vasculara care la efortul de drenare a cailor nazale iese in evidenta sau poate fi asociata o rinita.
Incercati sa faceti o hidratare eficienta(2 l lichid baut cate putin si des sau din fructe, legume, ceaiuri)la care adaugati oral Coenzima Q10 si flavonoide(exista la farmaciile naturiste diverse produse ce au in compozitie flavonoide).
0
17-11-2008, ora 20:35
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, din pacate nu v-am dat foarte multe amanunte, poate ar fi trebuit sa va dau mai multe detalii...O rinita s-ar putea sa fie dar tind sa cred ca mai degraba e vorba de o infectie a cailor respiratorii pt ca am aceste probleme de foarte multa vreme iar cand imi trag nasul nu ma fortez deloc ci pur si simplu mucusul e cu sange iar mai ceva: uneori arunc sputa din gat nu foarte des dar uneori si aceasta iese cu sange.Am fost la trei doctori ORL din Arad (la cei mai buni) fiecare mi-a spus altceva: unul ca e vorba de un focar de infectie si ca trebuie scoase amigdalele, altul ca e vb de o faringita si cu toate ca scot amigdalele nu scap de pb iar al treilea doctor mi-a spus ca problema e de la nas...atunci ce sa mai cred??Acum recent am fost la medicul de familie si mi-a zis ca am faringele foarte congestionat si mi-a dat sa iau 5 zile Ceclor.Mentionez ca acum 5 ani de zile mi-a fost depistat in gat stafilococ auriu.Se poate sa nu fi scapat de acest stafilococ iar in timp acesta sa dea aceste pb??Am pb si cu pielea de 2 ani incoace (reactii pe piele), am auzit ca acest stafilococ da tot felul de probleme.Mi-am facut un exudat anul acesta si culmea laboratorul respectiv mi-a facut doar pt streptococ, asa ceva nu am mai auzit si nu am fost la orice laborator...Maine ma duc sa imi fac iar exudatul (dar la alt laborator) si sper ca de data aceasta sa imi faca si pt stafilococ!Va multumesc.
0
17-11-2008, ora 22:23
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Pe internet nu poate fi vorba decat de o orientare, iar aceasta se face bazandu-ne pe aceste semne si simptome pe care dvs le descrieti sau mentionati.cu cat omiteti mai mult cu atat este mai dificil.in medicina foarte multe patologii seamna intre ele, iar uneori departajarea este realizata doar de examene clinice si paraclinice suplimentare.
In timp microbii de orice fel pot produce aspecte mult mai grave.
Mergeti cu rezultatele de la laborator la medicul curant si urmati tratamentul ce va fi recomandat in functie de antibiograma.
In privinta scoaterii amigdalelor.numai dupa ce s-au incercat mai multe metode de tratament.
Nu uitati in toata aceasta perioada sa va intariti organismul cu fructe autohtone, legume si daca e necesar suplimente naturiste;sa reduceti carnurile si prajelile-acestea supun organismul unor eforturi foarte mari si obositoare.
Ca tratament naturist:ceai de cimbru, puteti face si gargara;Propolis C si Acidophyllus de la farmaciile naturiste.
Sanatate si drum drept!
0
21-11-2008, ora 17:38
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua mi-am facut marti analizele de sange (tot ce ma interesa), exudatul, copro si urina.Azi am primit rezultatele de la analize, totul pare ok in afara de o spasmofilie, nivelul calciului din sange e sub limita normala.Deasemenea se pare ca am probleme si cu tensiunea arteriala care e destul de mica 60 cu 100.Am fost sa vad si de pb. cu stomacul, mi-am facut si ecografie azi si mi s-a spus ca sunt suspecta de boala Crohn.Din cate mi-a zis d-na doctor bubitele de pe piele si mancarimile din gura ar putea avea ca si cauza o alergie, parazitoza sau chiar aceasta boala Crohn (din cate am inteles poate da si acest gen de simptome).Am sa merg si la ORL cat de curand si cred ca totusi am sa mai repet si in alt loc exudatul (sapt viit) pt ca din cate am inteles acest stafilococ nu trece cu una cu doua si am sa cer sa imi ia secretie si din nas si urechi.Sper ca saptamana viitoare sa stiu sigur de unde provin si problemele ORL, am sa imi fac o radiografie sinusala sa nu fie vorba cumva si de o sinuzita.Am avut o fistula la un premolar si mie frica sa nu fi facut sinuzita maxilara.Se vad aceste pb pe aceasta radiografie?Merita sa o fac?Va multumesc si astept raspunsul d-voastra.
0
23-11-2008, ora 15:59
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
ti-as sugera sa nu te iradiezi pana nu te vede ORL-istul.e bine de evitat radiatiile, mai ales in vremea actuala!
da, sinuzita in mod clasic se observa la radiografie, insa pentru asta trebuie sa ajunga la pragul de fidelitate al aparatului respectiv.
intre timp, de ce nu faci tu o coprocultura?
1
15-01-2009, ora 19:55
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, desi au trecut 2 luni de la ultima postare tot nu am reusit sa scap de aceste pb, ba chiar din contra imi iese mai des si mai mult mucus cu sange din nas si sputa din gat si am frecvent gust de sange in gura...Am facut si exudatul faringian atat pt stafilococ cat si streptococ si mi-a iesit negativ iar din cate mi s-a spus coprocultura si urocultura deasemenea mi-au iesit negative.Am mai fost intre timp (sapt. trecuta) la un alt dr. dermatolog pt ca timp de cateva zile mi-au iesit si niste bube mari pe corp dar pana la urma vad ca au trecut, din cate mi-a zis dr. acesta bubele semanau destul de bine cu cele de varicela inainte sa se umple cu lichid, dar varicela nu avea cum sa fie pt. ca am mai avut si mi-a spus ca nu stie ce sunt si m-a trimis la gastroenterologie pt niste analize mai complete, presupunand ca, cauza acestora si al celorlate pb dermatologice ar fi o problema a sistemului digestiv.Pana la urma aceste bube au trecut, dar destul de greu.Ma duc maine si la un alt dr. ORL-ist sa se uite si sa imi spuna si parerea dansului, din cate am auzit este un medic destul de bun sper sa ma lamureasca cat de cat despre ce e vb.
0
27-02-2009, ora 07:05
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am fost la un medic ORL competent din Arad si mi-a spus ca e vorba de o rino-sinuzita cronica alergo-infectioasa, faringita cronica inferioara si otita externa la urechea dreapta.Mi-am facut si radiografie SAF, in urma rezultatului mi-a iesit : "sinusuri frontale hiperpneumatizate; imagine ovalara de intensitate calcara de aprox. 0, 5/1 cm, bine delimitata situata la nivelul osului frontal stang care pe imaginea de profil pare sa se proiecteze in aria sinusala frontala-calcificare?".Urmeaza ca in urmatoarele zile sa imi fac o tomografie craniana.Ce parere aveti?Mucusul si sputa cu sange provin de la aceste afectiuni?Domnul doctor mi-a dat tratament Fromilid Uno 500 1/zi, Telfast 120 1/zi (care l-am inlocuit ulterior cu Aerius pt ca era prea slab pt alergiile mele), Nasonex 2 pufuri de 2 ori/zi in fiecare nara si Garasone 2 picaturi de 2 ori pe zi in urechea cu pb.Am urmat aceste tratament, sunt la finalul lui si ma simt intr-adevar mai bine, observ ca si mancarimile de piele si pb digestive au disparut total de cand am inceput acest tratament.Ce vreau sa mai spun e ca de duminica incoace am luat o raceala, gripa ce o fii... luni si marti am avut dureri de cap, de gat, lipsa poftei de mancare si febra 37-37.6 dupa care mi-a trecut febra dar am ramas in schimb cu o raguseala si nasul care imi curge non stop si foarte mult (care mai degraba pare puroi decat mucus) si senzatia de sputa in gat gata sa fie expectorata.Eu vreau sa va intreb daca e bine ca imi curge atat de mult nasul si e posibil sa fie si de la faptul ca iau acel Fromilid si se curata acum sinusurile si faringele de infectie?Acesta e cauza pt care imi iese atat de mult mucus/puroi din nas si gat?De 3 zile non stop imi iese mucus/puroi si foarte mult, asa ceva in viata mea, cand imi trag nasul aproape ca umplu un intreg servetel (batistutza)...Asta tot la cateva minute chiar!Pt. raceala am luat doar Nurofen raceala si gripa, pt. ca sunt inca in timpul tratamentului pt celelalte afectiuni respiratorii enumerate mai sus, iar in rest am baut ceaiuri calde si si am mancat multe fructe.Va multumesc si astept parerea d-voastra.
0
02-03-2009, ora 19:21
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
ma bucur ca ai rezolvat.este important sa urmezi pe indelete tratamentul.daca se scurge din nas mucozitatea este foarte bine, ramanerea in sinusuri nu este un lucru bun.la asta contribuie si tratamentul.
Se plimba intre noi o gripa urata.esti oricum sub tratament cu Fromilid si nu ar trebui sa-ti faci griji.
0
13-06-2010, ora 02:25
crysaeby
Nu este medic/terapeut
crysaeby
buna seara am o rugaminte cn poate sa imi rasp si mie am un baiat de 7 ani acum 2 ani sia spart capul la arcada de atunci are numai prob iam facut radiografie si ne spus ca are sinuzita mazilara pe partea stanga iam tot dat tratamente dar degeaba nu ii trece si acum de curand iam facut iar analize deoarece ii tot curge sange din nas si cica are timpul de coagulare mare adica 5.1 min si vasele de sange subtiri iam dat tratament dar aseara ia curs iar cn ma poate ajuta cu un sfat sau ce sa ii dau ptr sinuzita si cu sangerarile nasale plssssssssss
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •