Mucozitati abundente la copii

13-02-2014
Andrei Ungureanu
Nu este medic/terapeut
Andrei Ungureanu
Buna ziua,

Am si eu o mare nelamurire.
Baiatul meu are 8 ani jumatate si face inot de performanta de aproximativ 6 luni. Are antrenamente de 5 ori pe saptamana.
De cand a inceput inotul, ii curge nasul toata ziua. Alte simtome nu are, nu il doare capul, nu tuseste doar are multe mucozitati (se sterge la nas de 5-10 ori pe zi).
De cateva ori i-am facut aerosoli cu fluimucil dar mi-e frica sa nu ii compromit plamanii.
Ce se poate face pentru a stopa mucozitatile?
4 comentarii
0
13-02-2014, ora 12:58
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Poate e un pic alergic la clorul din apă? Mie mi se mai întâmplă dar trebuie o perioadă de adaptare şi nu mai păţesc aşa. Nu îi mai daţi medicamente dacă nu e nevoie...
0
13-02-2014, ora 17:04
Andrei Ungureanu
Nu este medic/terapeut
Andrei Ungureanu
Asa este, si noi credem ca este vorba de o alergie la clor. Am citit despre asta niste articole in inlimba engleza.
Dar nu vreau sa se cronicizeze si am crezut ca poate il putem ajuta sa scape de aceasta alergie.
0
13-02-2014, ora 20:52
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Exista posibilitatea ca, intr-adevar, copilul sa fie alergic la o anumita substanta din apa de la bazin, cel mai probabil clorul.
In acest sens se pot efectua teste alergologice, insa cel mai indicat ar fi sa va adresati unui pediatru care poate dicta examinarile ce trebuie efectuate si in functie de particularitatile copilului.
Renuntati, va rog frumos, la aerosolii cu Fluimucil, si incercati sa stati departe de ei cat mai mult posibil.
O seara placuta!
0
13-02-2014, ora 21:35
Andrei Ungureanu
Nu este medic/terapeut
Andrei Ungureanu
Multumesc mult pentru raspuns.
In aceasta seara am facut o programare pentru maine la un dr. ORL-ist.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •