Mucotomie baiatel 5 ani si 7 luni

24-10-2013
munteanu25032008
Nu este medic/terapeut
munteanu25032008
Buna ziua. Am un baietel de 5 ani si 7 luni care de un an de zile isi trage nasul s-au sufla din el ca si cum ar avea ceva in el si face din gat iar nasul il are tot timpul infundat, iar cand alearga ii curge nasul mai mult nara dreapta(secretie transparenta) a luat tratament aerius si nasonex 2 luni cu o usoara imbunatatire in sensul ca nu isi mai trage nasul atat de mult fara sa scapam definitiv de acest simptom si sinupret 20picaturi de doua ori pe zi timp de 14 zile.Are vegetatiile adenoide operate.Am fost la Clinica Orl din Cluj iar in urma rinoscopiei am primit diagnosticul:hipertrofie bilaterala mai accentuata la nivelul corzilor de cornet, deviatiae posterioara siunistra convexa, nu are resturi adenoidiene. Ni s-a recomandat mucotomie. As vrea sa aflu mai multe despre aceasta interventie, care sunt riscurile ei, daca dupa interventie vom scapa de toate simptomele. Va multumesc.
2 comentarii
0
24-10-2013, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mucotomia..este rezectia cornetelor.. chirurgical
NU cred ca este cazul de facut asa ceva
1 din cauza ca sau inventat metode mai moderne..cum ar fi reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa sau laser
2 din cauza ca problemele de la nas..sunt strans legate de probelemele de la tractul digestiv, fonul alergic si regimul alimentar incorect
operatia facut acum fara a rezolva problemele generale.. o sa duca la recidiva problemelor nazale
0
30-10-2013, ora 03:07
Cristi 1
Nu este medic/terapeut
Cristi 1
Cu cativa ani in urma am suferit si eu o "MUCOTOMIE INFERIOARA BILATERALA DIN FOARFECA".

Imediat dupa mucotomie mi-a aparut USCACIUNE NAZALA cu care am ramas si la ora actuala. [dupa cum spun si altii care au suferit operatii de mucotomie, acest simptom (uscaciunea nazala) apare la multe persoane dupa mucotomie].

Dupa circa TREI LUNI de la operatie, a inceput ca narile (cand o nara, cand cealalta) sa fie INFUNDATE intr-un mod suparator, infundare de care nu pot scapa decat folosind sprayuri nazale vasoconstrictoare care insa accentueaza uscaciunea nazala si in plus da si usturime. Doctorita care m-a operat mi-a spus ca acum am RINITA IN BALANS.
Uscaciunea nazala si infundarea sunt foarte suparatoare, iritante si stresante, iar somnul a devenit neodihnitor.


Toti medicii care m-au consultat dupa operatie, inclusiv doctorita care m-a operat, mi-au spus ca dupa mai multi ani de la mucotomie apare si un alt tip de rinita numita RINITA ATROFICA.

Iata alte cateva informatii date de medici ORL-isti despre hipertrofia cornetelor si despre mucotomie:

"¢ In urma mucotomiei raman CICATRICE ATROFICE IREVERSIBILE care, in functie de intindere, pot fi MUTILANTE.

"¢ Tot mai rar se practica astazi procedee de ablatie definitiva a mucoasei nazale (mucotomia). Acum se da o atentie marita CONSERVARII MUCOASEI NAZALE - ELEMENTUL NOBIL AL FOSEI NAZALE, sediul receptorilor termici si chimici, dar si efectorul vasomotor cu rol atat de important in functia nasului de CONDITIONARE (umidificare, incalzire, filtrare) a aerului inspirat si de REGLARE a DEBITULUI de aer inspirat.

"¢ HIPERTROFIA cornetelor nazale se poate vedea la COMPUTER TOMOGRAF (sau la RMN) si la VIDEOENDOSCOPIA NAZALA.

"¢ Gradul de infundare nazala inainte de operatie (si dupa operatie) se poate masura in mod obiectiv prin RINOMANOMETRIE (masurarea fluxului de aer in inspir si expir pe fiecare nara).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: