Mucocel in sinusul maxilar + Sinuzita cronica etmoidala si frontala stg

08-02-2013
efuionut
Nu este medic/terapeut
efuionut
Din luna septembrie imi curge nasul desi am urmat mai multe tratamente recomandate de 2 medici ORL, cu klacid, sinupret, pronthoderm, biorinil si acum medrol ospamox, aerinase, avamys. am facut exudat nazal care a iesit negativ, o radiografie si un CT la sinusuri. Rezultatul la CT a fost sinuzita cronica etmoidala frontala stg, si mucocel la nivelul sinusului maxilar drept de 25mm. De la ORL am fost trimis la chirug maxilo facial ca sa imi extirpe acel mucocel. Chirugul maxilo facial a zis ca nu e nevoie sa extirp acel mucoce l(explicatia a fost ca ar fi prea complicat de extras si nu are sens si ca ar fi o varianta sa il extirp endoscopic la ORL, iar doctorul orl a spus ca daca il scoate endoscopic se reface). Daca puteti sa imi dati un sfat in legatura cu acel mucocel ar fi perfect pentru ca eu in momentul de fata nu mai stiu ce sa cred. Referitor la nas imi curge in continuare dar mai am de continuat tratament cu xyzal (nu stiu daca o sa imi treaca cu asta sau nu) Poate ma ajutati si pe partea aceasta cu un sfat. Va multumesc.
1 comentarii
0
08-02-2013, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie facuta o radiografie la radacina dintelor de sus...de sub sinus...si urmaritbevolutia chistului
2 nu din cauza chistului sunt secretiile nazale
3. trebuie tratata corect sinuzita etmoidala si frontala cu aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie
4 excluse dinn alimentatie toate produsele alergene si producatoare de mucus,..
am mai scris pe forum despre acest aspect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.