Mor de durere de spate iar doctorii imi spun ca nu am nimic

09-06-2015
enseyvo
Nu este medic/terapeut
enseyvo
Buna seara,

Poate cineva va rog sa imi recomande un doctor neurolog bun?

Am consultat cativa doctori, dr. Luca-Husi - SP. Sanador, dr. Catana, si altii care mi-au dat ketonal si midocalm pastile si mi-au spus ca nu am nimic, iar eu sufar crunt si nu pot sa merg de 2 ani de zile (uneori mai dispare durerea).

Am dureri puternice de spate in partea dreapta jos, durerea se lasa pe fesa drapta si pe picior, picioarele imi amortesc repede, talpile sunt foarte reci, merg schiopatand iar uneori nu pot sa merg deloc, alteori nici sa ma misc, durerea este mai intensa cand stranut sau tusesc, eu m-as regasii la hernie de disc dupa simptome insa doctorii s-au uitat pe RMN si imi spun ca nu am nimic.

Cu toate acestea doctorii mai sus mentionati, nu mi-au dat trimitere nici macar la fizioterapie! Dr. Luca-Husi si Dr. Catana m-au consultat superficial si m-au repezit, am platit si o grama de bani pt consultatie la sanador! Si tot cu durerea am ramas!

Probabil cand voi ajunge in ultimul stadiu vor spune ca am venit prea tarziu!!
2 comentarii
0
13-06-2015, ora 14:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Inseamna ca un disc intervertebral este prea comprimat si apasa pe un nerv care nerv va da aceste dureri ! In afara de antialgice trebuie sa slabiti pt a diminua presiunea asupra respectivului disc si sa faceti cat mai des exercitii de decomprimare sau 'alungire' a coloanei vertebrale, adica stati agatat de o bara cu mainile, cu capul in jos stil liliac odihnindu-se :) sau pe un plan inclinat cel mai simplu, ca acelea pe care se fac abdomene !

Se poate face terapie si la orizontala cu un asemenea aparat :

-*

(*modificat de admin)
0
15-06-2015, ora 15:18
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Tratament cu neuromodulator ati incercat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  •