Mononucleoza infectioasa...? Rog indrumare...

14-06-2013
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, am facut zilele trecute analiza pt. virusul Epstein Barr VCA IGG si mi-a iesit pozitiva, adica 94... Ma intreb daca am sau nu mononucleoza infectioasa... Intr-adevar am probleme de sanatate de peste 3 ani de zile intre care si cu gatul frecvent faringita, usturimi in gat, gura si asa m departe si durere in zona splinei plus alte cateva pb de sanatate... Ce vreau sa mentionez e ca de fiecare data cand mi-am facut exudat faringian si mi-am facut si pt. candida mi-a iesit negativ desi in ultimii ani fac frecvent faringita, doar in nas mi-a iesit stafilococ auriu... Din cate am inteles acest virus il face cam 95% din populatie pana la varsta de 5 ani desi nu la toata lumea da simptome si ramane de cele mai multe ori in sange fara sa provoace mononucleoza infectioasa... Ma intreb eu sufar de mononucleoza sau pur si simplu am avut acest virus in trecut si am imunitate la el...? Ce mai vreau sa mentionez e ca acum 1 an si ceva am facut analiza Anticorpi Heterofili si mi-a iesit negativa... Problemele acestea de sanatate le am de peste 3 ani, deci ar fi trebuit sa iasa pozitiva acea analiza daca era vorba de mononucleoza sau ar trebui sa fac si analiza pt. anticorpii VCA IGM pt a sti exact daca e vorba sau nu de mononucleoza? Sa repet oare si analiza Anticorpi Heterofili? Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
15-06-2013, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faceti consult la contagioase ca sa scoateti acest gand care va domina
2: faceti consult la gastrologie, defapt aici sunt problemele de baza care afecteaza direct faringele si indirect sistemul imunitar.. care defapt esre in masura sa lupte cu virusii...
0
17-06-2013, ora 00:02
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, am sa merg la contagioase, sper sa gasesc un medic bun, nu m-as duce la Spitalul de boli infectioase Arad, nu sunt prea multumita de doctorii de acolo, nu mi se par profesionalisti deloc sa nu mai spun de d-na Blajovan, o dezamagire totala de medic, numai de asa ceva sa nu ai parte lipsa totala de profesionalism...iar cabinete individuale de infectioase in Arad este unul singur al unui medic iesit la pensie la care am fost dar nu m-a lamurit nici nu m-a ajutat cu pb de sanatate, singura solutie e sa-mi gasesc un medic de boli infectioase in Tm. M-am speriat putin cu acest virus Epstein Barr, mi-a spus un medic ORL acum 2 ani ca acest virus poate da simptome de genul faringitei si altele dar nu mi-a dat trimitere la analize si nici nu am luat prea in serios, acum m-am speriat putin cand am vazut ca mi-a iesit pozitiv IGG, chiar nu ma asteptam... Am sa merg din nou la gastrologie, am fost la cativa medici pana acum dar nu m-au ajutat mare lucru nici nu stiu sigur daca e o pb, doar supozitii pe baza de ecografie si cam atat... De fapt v-am mai spus, sunt foarte dezamagita de medicii din Arad, rareori dai de unul priceput si care isi face treaba cum trebuie, mergi cu o problema la doctor si vii acasa mai buimac decat ai plecat si cu banii dati... Recunosc sunt si exceptii in Arad dar foarte putine...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.