Molar crescut stramb

23-12-2014
alexionut123
Nu este medic/terapeut
alexionut123
Buna ziua, am o foarte mare problema, de cateva saptamani ma dor ingrozitor cateva masele de pe partea stanga jos dar si vreo 2 de sus, intr-un final m-am gandit sa ma duc la stomatolog sa-mi fac o radiografie, si mi-a gasit ca imi creste maseaua de minte stramb, le impinge pe restu si se inghesuie si de aceea am dureri. Poza cu radiografia: http://tinypic.com/r/jgsk2d/8
Mi sa spus ca trebuie interventie chirurgicala, operatie. Si mi-e cam frica, as vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin asta sau daca cunoasteti, este grav ce am sau este dureros la operatie ? Sau cat dureaza operatia ? Trebuie sa umble si la cealalta masea ? Tin sa mentionez ca molarul s-a infipt in maseaua cealalta si a strambat-o la cat a impinso.
Astept un raspuns, va multumesc mult !
1 comentarii
0
28-12-2014, ora 19:46
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Este un caz clasic de incluzie dentara de molar minte inferior. Operatia se face cu anestezie locala ( sau in anumite cazuri, cu anestezie generala ), deci nu ar trebui sa fie dureroasa. Trebuie facuta o radiografie in care se vede toata maseaua, de preferat radiografie panoramica sau alta radiografie retroalveolara. Din pacate alta varianta nu exita, doar sa amanati interventia, dar este posibil sa va tot dea complicatii acest molar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul