Modificari nivel hemoglobina dupa operatie cancer de san

07-10-2011
m7711
Nu este medic/terapeut
m7711
Buna ziua,
Mama mea a fost operata in octombrie 2010. Diagnosticul histopatologic a fost 'Carcinom tubulo-lobular invaziv cu metastaze ganglionare axilare', stadializare pT2m N1a-G2, cu mastectomie radicala modificata tip Madden. ULTERIOR OPERATIEI A FACUT CHIMIOTERAPIE, RADIOTERAPIE SI ACUM FACE TRATAMENT HORMONAL. Saptamana trecuta se simtea foarte slabita si a facut niste analize, mod in care s-a depistat un nivel al hemoglobinei de 11.2. Mentionez ca mama mea are diabet, nu i se administreaza insulina, dar face tratament, iar cu 2 luni inainte de operatia la san a suferit o operatie la inima, i s-a pus un stent, si ia si medicamente pentru inima. Este posibil ca nivelul hemoglobinei sa fie modificat de medicamente sau este ceva mai grav? Medicul oncolog nu face decat sa ii ia analizele de sange si sa ii prescrie retetele. Ar trebui ca ulterior operatiei sa mai faca si alte investigatii pentru a vedea daca tumoarea nu s-a extins, sau nu a afectat alte organe? Va multumesc foarte mult.
9 comentarii
0
07-10-2011, ora 09:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Pai si cat era inainte de asta nivelul hemoglobinei si cam care ar fi valoarea la care ai vrea sa fie ? Mama ta are niste simptome legate de asta ?
0
07-10-2011, ora 09:17
m7711
Nu este medic/terapeut
m7711
Pai a fost 11.63 si i s-a facut transfuzie. Poate fi vorba doar de o anemie? Va dati seama ca fiecare amanunt negativ ne ingrijoreaza, deoarece nu stim care ar trebui sa fie procedurile ulterioare operatiei, si daca mai trebuie sa faca ceva sau nu. Din nefericire, comportamentul medicului mi-a transmis un mare dezinteres, inteleg, probabil pentru unii medici pacientii sunt doar "cazuri", dar pentru mine e MAMA.
0
07-10-2011, ora 10:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce transfuzie i s-a facut la 11, 6 hemoglobina ? posibil sa nu fie absolut nici o problema.
0
07-10-2011, ora 10:58
m7711
Nu este medic/terapeut
m7711
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, m-ati mai linistit. Problema e ca se simte foarte slabita, desi inainte, chiar daca are 65 ani, era foarte puternica si rezistenta. Nici macar nu arata de 65 ani. Acum oboseste foarte repede, abia poate face ceva prin casa, tot timpul are o stare de somnolenta, daca merge maxim 500 m oboseste si i se face rau. Trebuie sa faca miscare, dar nu poate. Si o mai si doare mana stanga ingrozitor. Va dati seama, cand ai trecut prin toate cele povestite, ai tendinta sa asociezi toate intamplarile, mai ales cand tu nu te simti bine si aparent totul e in regula
0
07-10-2011, ora 11:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce fel de chimioterapie a facut ? cati ani are ? are boli cardiovasculare asociate/cunoscute ?
0
07-10-2011, ora 11:15
m7711
Nu este medic/terapeut
m7711
Institutul de Boli Cardiovasculare Iasi (3.06.2010)
Diagnostic:
* Infarct miocardic inferior si de ventricul drept acut
* Fibrilatie ventriculara resuscitata
* Angioplastie percutanta cu stent pe artera coronara dreapta
* Diabet zaharat tip 2 noninsulinonecesitant
* Calcifiere de inel mitral si aortic
* Anemie monocroma normocitara
Tratament: aspenter, crestor, cardevilol, corlentor, siofor, sorbifer

Are varsta de 65 ani, am mai scris.

Ce fel de chimioterapie a facut nu stiu, deoarece nu ne-a spus nimeni ce substante s-au folosit. Doar stiu ca solutia era albastra, din cauza inimii.
0
07-10-2011, ora 11:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
probabil mitomicina... vrei sa spui ca nu s-a folosit "cea rosie" din cauza inimii... nu ?
da, bolile ei cardiovasculare multiple si complexe sunt cauza starii de oboseala. trebuie sa urmeze tratament conform recomandarilor cardiologului, altceva nu este de facut. nu pare a fi legat de problema oncologica.
0
07-10-2011, ora 11:39
m7711
Nu este medic/terapeut
m7711
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri. Acum ma simt ceva mai bine. Sper sa se simta si ea mai bine.Luna trecuta a fost la control la Iasi la cardio, nu a trecut testul de viteza, si ei au spus ca din cauza celorlalte boli:)
1
07-10-2011, ora 12:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.