Modificari degenerative disco-somatice

12-06-2014
Cornelia.55
Nu este medic/terapeut
Cornelia.55
Buna! Sunt in varsta de 59 ani si sunt diagnosticata cu hernie de disc. Mi s-a recomandat operatie, dar pentru moment am refuzat-o, incercand fizioterapiile care s-au dovedit a fi inutile. Prezint des semne de ameteala si dezechilibru, tiuit in urechi si dureri la nivelul zonei cervicale. In urma unei radiografii cervicale am primit urmatorul rezultat: Modificari degenerative disco-somatice mai avansate cervical inferior. Bloc vertebral C6-C7 congenital. Tendinta de aplatizare a coloanei cervicale inferioare. Uncartroza. Tin sa mentionez ca timp de o luna am facut tratament cu Betaserc si Canvinton Forte, in urma recomandatiilor medicului de familie, fara a simti vreo ameliorare sau imbunatatire a starii.
5 comentarii
0
13-06-2014, ora 00:16
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
si care e intrebarea?
0
13-06-2014, ora 08:33
Cornelia.55
Nu este medic/terapeut
Cornelia.55
Ce este recomandat sa fac in situatia mea?
0
18-06-2014, ora 10:28
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna-ziua! Nu ati precizat mai exact când vi s-a pus diagnosticul de hernie de disc ati facut si RMN la coloana? Este vorba de hernie de disc cervicala sau lombara? Pentru ca diagnosticul acesta se pune doar pe baza RMN - ului, altfel sunt doar suspiciuni. Este foarte probabil ca simptomele pe care le aveti sa fie de la circulatia cerebrala deficitara, si nu de la hernia de disc. Puteti sa mai incercati cu alte medicamente destinate circulatiei cerebrale, dar acestea trebuie luate o perioada mai lunga, cel putin 3 luni, ca sa isi fac efectul.
0
19-06-2014, ora 22:59
Cornelia.55
Nu este medic/terapeut
Cornelia.55
Da, mi s-a facut RMN, e vorba de o hernie de disc lombara.
0
27-06-2014, ora 11:26
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Hernia de disc lombara nu da simptome la cap. Doar modificarile de tip reumatic ale coloanei cervicale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: