Modificari ale salivei in hipertiroidism?

29-06-2012
Divanna
Nu este medic/terapeut
Divanna
Buna seara! Am o prietena care a fost diagnosticata cu Candida spp. la nivel oral acum 1 luna si jumatate. Are si un nodul tiroidian, iar nivelul TSH-ului este 0, 07, dar a refuzat sa ia medicatia prescrisa. Ea a urmat un tratament injectabil (Mycomax) pentru candidoza. Inca nu si-a repetat analiza, dar la acest moment nu are nici unul dintre simptomele clinice ale candidozei orofaringiene ( depozite albicioase, durere, sangerari, disgeuzie, etc). Singura ei problema este faptul ca are in permanenta gura si gatul uscate, saliva este in cantitate foarte mica, iar consistenta ei este vascoasa si lipicioasa, formandu-i-se ca o pasta in cavitatea bucala. Din cauza acestor manifestari ea e convinsa in continuare ca infectia micotica nu a fost eradicata. Eu nu sunt la curent cu faptul daca aceste manifestari ale ei, care sunt independente de celelate simptome din tabloul clinic al candidozei orale, pot constitui ele insele dovezi ca infectia inca persista. V-as ruga sa ma lamuriti si in acest aspect. Intrebarea mea este: Manifestarile ei pot proveni din cauza problemelor de ordin hormonal pe care le are, respectiv hipertiroidismul? Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.