Modificare culoare coroana zirconiu ceramica dupa cimentare

16-07-2013
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Am un dinte frontal devitalizat care si-a schimbat culoarea in timp, acesta devenind inchis la culoare. Mi s-a recomandat de catre medicul stomatolog sa imi pun coroana de zirconiu cu ceramica, aceasta fiind cea mai estetica la ora actuala. Mi s-a realizat lucrarea, a fost destul de bine (nu s-au mai putut reda atat de bine transluciditatile dintilor mei, dar culoarea a fost ok, A2). S-a cimentat provizoriu lucrarea, am stat 2 saptamani cu ea, apoi s-a cimentat definitiv. Cand m-am uitat in oglinda, surpriza...dintele a devenit putin gri. D-na doctor mi-a spus ca initial s-a folosit un ciment alb-galbui, iar pentru cimentarea definitiva unul transparent sau ceva de genul...
Este posibil ca in anul 2013, cand peste tot unde citesti se recomanda lucrarile de zirconiu cu ceramica ca fiind cele mai estetice si chiar sunt considerate lucrari de lux, (adica nu oricine isi permite), sa intampini neplaceri de acest gen?
Avand in vedere ca este un dinte frontal ma asteptam ca lucrarea dupa cimentare sa arate exact ca dintii mei naturali.
18 comentarii
0
16-07-2013, ora 20:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU, nu este normal..
sper sa ai chitanta cu care-ai platit (sigur e muuult)
si sa-i "ceri" alt dinte...
iar
daca nu.sa NU te miri daca, odata, nici nu va recunoaste ca dr ti-a pus...
cele bune,
0
17-07-2013, ora 00:24
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu...chiar nu este normal...si inca ceva, ptr frontali cea mai buna solutie este coroana integral ceramica...nu pe zirconiu, ptr ca full ceramul reda cel mai natural transluciditatea, dar se face doar pe frontali.
0
17-07-2013, ora 15:04
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Coroana integral ceramica nu face sa transpara bontul meu maroniu dupa cimentare?
Cand coroana a fost cimentata provizoriu a fost ok, dar dupa ce s-a folosit alt ciment (cel definitiv) nu-mi venea sa cred ca a devenit gri.
Acum tehnicianul este in concediu si stau asa cu dintele pana in 5 aug., nu am ce face...
D-na doctor mi-a spus ca acesta este cimentul care se foloseste la coronita si nu are ce face...Oricum ma voi duce inapoi pentru un alt dinte...Am si bonurile cu care am platit.
0
19-07-2013, ora 13:18
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
As dori sa-i intreb pe medicii stomatologi care vad cazul meu daca s-au mai confruntat cu o asemenea problema si ce au facut? Eu probabil ma voi duce, imi va lua lucrarea jos, se va face alta, dar cand se va ajunge la cimentare voi avea emotii...
0
07-08-2013, ora 14:01
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Am fost la medic si mi-a taiat lucrarea (foarte greu). Mi-a luat din nou amprenta, acum trebuie sa ma duc din nou pentru luarea culorii dintelui...Am lucrarea taiata, am pus un cui dedesubt, zirconiul transpare, se vede cuiul inchis la culoare pe dedesubt, daca intr-adevar e zirconiu cu ceramica...nu stiu ce sa fac, nu mai am incredere ca la o noua cimentare (cu un alt ciment va fi ok). Trebuia albit bontul dentar inainte? Mentionez ca are o culoare maro. Va rog din suflet sa-mi raspundeti cine stie...Din cate vad nu prea se stie, caci nu imi scrie lumea...
Sunt cimenturi care sunt incompatibile cu dentina, care modifica culoarea coroanei dentare?
0
21-08-2013, ora 15:28
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Ar trebui sa stie toti colegii mei ca zirconiul poseda o propritate numita TRANSLUCIDITATE. Anume din cauza acestei proprietati, in protezarea estetica prin coroane ceramice pe suport de zirconiu, exista anumite nuante. Datorita transparentei, constituie o contraindicatie aplicarea lor pe pivoti de metal, sau reconstituiri coronoradiculare metalice. Prin urmare, pentru a atinge potentialul maxim estetic, se folosesc pivoti din fibra de sticla, precum si materiale fotopolimerizabile transparente. In cazul dintilor vitali, aceste dificultati nu se regasesc.
0
23-08-2013, ora 18:39
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Eu am bontul dintelui meu care a fost slefuit (este inchis la culoare). Acum ar trebui sa mi se strice bontul si sa se puna un pivot cu bont estetic? Mi s-a facut proba la capa de zirconiu, este alba e ok, dar am o teama ca dupa cimentarea definitiva sa nu-si schimbe dintele culoarea din nou.
Sa nu-mi spuneti ca lucrarea aceasta de acrilat care o am in gura ca fiind provizorie este mai estetica decat coroana de zirconiu cu ceramica ca se duce de rapa toata stomatologia...:(( nu se poate asa ceva. Acum am o lucrare provizorie, este ok, nu este gri...
Mi-a mai spus un medic stomatolog ca ar fi fost din cauza cimentului nepregatit corespunzator care s-a folosit la cimentarea definitiva...ca ar fi fost zgarcit medicul la preparare si a pus mai putin una dintre pastele care se foloseste.
Va spun sincer eu am vazut din ce mi-a preparat cimentul acesta: erau doua tuburi cu pasta (unul avea o culoare spre gri). Cat a pus din fiecare la preparare nu stiu. Cert este ca acesta mi-a modificat culoarea dintelui...
Mi-e groaza de o noua cimentare, toate cimenturile definitive au acea pasta grI?
0
26-08-2013, ora 14:42
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Eu recomand sa se faca cimentarea cu PermaCem 2.0, este un ciment de generatie noua, autoadeziv. Datorita formulei adezive imbutatatite, el are o rezistenta adeziva superioara la zirconiu, iar stabilitatea sa cromatica exceptionala da rezultate estetice de durata.
0
27-08-2013, ora 11:57
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Va multumesc pentru sfat, o sa-l transmit si eu medicului. Acum va ramane de vazut daca va cumpara pt. mine acest ciment. Lucrarea mea nu este gata inca, ma tot amana...ca tehnicianul este foarte ocupat.
0
27-08-2013, ora 12:07
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Pentru domnul doctor Zlotea Mircea: Stiti cumva ce culoare are acest ciment, PermaCem 2.0?
Mie din cate am observat imi trebuie unul alb la cimentarea definitiva a dintelui. Cel care s-a folosit era cam gri si asa a devenit si dintele meu, gri.
0
27-08-2013, ora 12:09
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Cu multa placere, costa vre-o 350 de lei seringa.
0
27-08-2013, ora 12:15
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Sigur, este produs in trei variante:

- Transparent
- A2 Universal
- A3 Opak
0
28-08-2013, ora 10:39
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Mie cred ca mi+ar trebui A2, aceasta este culoarea dintelui meu... D-na doctor a folosit unul transparent, care avea tenta de gri
0
31-08-2013, ora 20:23
Elle23
Nu este medic/terapeut
Elle23
Ana21, si eu am patit la fel, am toata partea de sus pusa... 4 dinti din fata-portelan pe zirconiu si pe lateral metalo-ceramica ( i-am cerut tehnicianului cea mai deschisa culoare si mi-a zis ca B1 este cea mai deschisa, si aici am dubii pentru ca lucrare a are mai mult culoare galbui, mai ales la baza dintilor si intre ei).Acum lucrarea e cimentata provizoriu, la cei 4 din fata care sunt din zirconiu si la urmatorul care e ceramica pe metal.culoarea este mai mata si cu nuante de galben.aiurea:(, nu imi inchipuiam ca o lucrare de portelan pe zirconiu (se face atata reclama) sa arate asa.sa fie problema cu pasta sau este alta..?...cum este lucrarea ta acum ?...la fel??...eu tot cred ca problema este alta si nu stiu ce sa fac:(
0
12-09-2013, ora 15:49
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Eu inca nu am lucrarea definitiva. In momentul de fata sunt cu lucrarea provizorie din acrilat si vreau sa zic ca sunt mai multumita acum decat atunci cand am avut lucrarea definitiva (care era din ceramica pe zirconiu si a trebuit sa o dau jos pt. ca era gri dupa cimentarea definitiva). Acum sunt in asteptare...ca tehnicianul sa-mi termine lucrarea de ceramica pe zirconiu.
Sunt foarte curioasa de rezultatul pe care il voi avea dupa a doua cimentare definitiva...
0
12-09-2013, ora 15:54
Ana 21
Nu este medic/terapeut
Ana 21
Din iulie astept sa mi se termine lucrarea definitiva...nu stiu cat se asteapta in alte orase dupa un dinte, dar aici in Brasov, dezastru...
0
14-09-2013, ora 09:23
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Nu este o regula cu asteptarea; 2 luni este peste media de asteptare ( 2-3 saptamani )... depinde de cat de solicitat este laboratorul. Trebuie sa tineti cont ca in in lunile de vara pot sa intervina perioadele de concediu ale personalului. Dar sunt sigura ca se va rezolva!
0
17-06-2020, ora 10:48
dr.mihaifasola
Identitate neconfirmată
dr.mihaifasola
Buna ziua, colorarea zirconiului dupa cimentare se datoreaza bontului sau cimentului. Bonturile albe de zirconiu nu sunt prea indicate caci se pot fractura, deci daca sunt de metal se poate pune strat opac alb pe el, asta se face in cabinet sau direct din laborator. In situatia in care dintele devital este negru se poate deasemenea trata cu opac alb extern si pus ciment opac AO. Cimentul este foarte important la zirconiu, inclusiv eu am scos o lucrare unde numai cimentul era negru si dintii se vedeau gri in fata. Deci trebuie luat un ciment dedicat zirconiu ceramica, preferabil opac alb.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Estetica dentară
  • Dinți albi perfecți
  •