Mod de administrare Likacin

03-01-2012
TBogdan
Nu este medic/terapeut
TBogdan
Buna ziua.
Mamei mele (varsta 56 ani) i-a fost prescris pentru o infectie a tractului urinar medicamentul: likacin 250mg/ml. Masa corporala daca conteaza este in jur de 100kg.Intrebarea mea este cum se administreaza acest medicament?
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
04-01-2012, ora 18:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sunt flacoane injectabile de 250 mg ? La greutatea ei si pentru infectia pe care o are se administreaza 1 flacon la 12 ore, intramuscular, sau chiar 1 flacon la 8 ore [ doza maxima ]. Medicul sau farmacista nu v-a spus cum se administreaza si cat ?
0
05-01-2012, ora 19:17
TBogdan
Nu este medic/terapeut
TBogdan
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns. In ceea ce priveste medicamentul intradevar sunt flacoane injectabile de 250 de mg. Medicul se pare ca a uitat sa mentioneze modul de administrare si acum este in concediu. Am apelat si la cunostintele farmacistei insa nici aceasta nu a stiut sa imi raspunda. Insa un alt aspect pe care nu il cunosc este daca acest medicament se dilueaza? Si daca da cu ce cantitate de solutie?
Va multumesc din nou si va doresc o zi buna in continuare!
0
06-01-2012, ora 16:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De obicei exista si fiole de solvent langa flaconul cu pulbere.Se poate dilua in 2-3 ml de ser fiziologic ; se agita bine pana la dizolvarea completa a pulberii de antibiotic si se face intramuscular.Atat.
0
11-01-2012, ora 12:16
TBogdan
Nu este medic/terapeut
TBogdan
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. O zi buna va doresc in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.