Mobilitate umar drept

07-02-2013
idiceanu
Nu este medic/terapeut
idiceanu
Buna seara, numele meu este Maria si as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de afectiunea pe care o am.Pe scurt...am suferit un accident rutier cu 2luni in urma si am avut luxatie scapulara-humerala dreapta, fractura trohiter humerus dr. Am dureri in articulatia umarului, iar mobilitatea este redusa.
Rezultatul RMN este:
-fractura cominutiva, cu minima deplasare de fragmente la nivelul marelui tubercul humeral
-ruptura partiala tendon supraspinos
-traiect serpiginos subcondral la nivelul capului humeral- mai probabil arie de ostoeonecroza
-bursita subscapulara si subacromiosubdeltoidiana
-modificari de artroza acromio-claviculara.
As dori daca se poate sa interpreteze cineva acest rezultatat si sa-mi spuna o parere de ce trebuie sa fac. Este posibil rezolvarea acestor probleme prin tratament si recuperare sau este necesara o interventie chirurgicala ?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
07-02-2013, ora 22:55
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
problema este destul de frecventa dupa leziunea ce ati avut.
nu ati precizat daca tratamentul a fost conzervativ sau chirugical?
fracturile de tuberculum majus deobicei se vindeca, insa daca se vindeca prin metoda conzervativa atunci des apar calcificari in aceasta zona care pot produce un impingement subacromial (capul humerusului nu are loc suficient sub acromion si se loveste de acesta)
ruptura tendonului supraspinatus iarasi este o leziune frecventa, nu se vindeca fara operatie, cu timpul ruptura se mareste, umarul pierde din putere si cu timpul apare artroza
osteonecroza este un diagnostic ingrijorator, osteonecroza inseamna moartea unei parti a osului cel mai des din cauza unei vascularizari slabe, 2 luni sunt prea putin pentru aprecierea acestei probleme, poate sa revina partea respectiva sau poate sa se necrozeze in totalitate si partea de cap humeral sa se prabuseasca, acesta provocand o artroza rapida. se poate aprecia mai bine dupa 6-12 luni
artroza acromio-claviculara este un diagnostic semnificativ numai daca cauzeaza probleme (in acest caz se poate face o rezectie laterala de clavicula, daca se poate artroscopic)
ce este de facut? in prima faza kinetoterapie, si paralel sa cautati un chirurg ortoped experimentat in chirurgia umarului care sa opereze (preferabil pe cale artroscopica) ruptura de supraspinatus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.