Miscari involuntare ale capului!

10-01-2014
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Buna ziua!
De o saptamana am niste simptome tare ciudate.Daca pun capul intr-o anumita pozitie si il mentin timp de 30 de secunde sau mai mult imi tresalta capul dintr-o data, nu tare dar indeajuns incat sa se observe.Poate fi o problema neurologica sau este doar un tic?
Imi simt capul greu in ultima perioada si daca nu sunt atent parca il scap incet incet si se duce in jos.
Mentionez ca am avut unele dureri ale capului in partea occipitala aproape de varful capului dar doar intr-o singura parte, si anume in partea stanga.Asta dupa ce am fost racit si la fiecare aplecare a capului, ma durea in acea zona, sau cand tuseam tare sau cand suflam nasul.Mentionez ca pe 6 noiembrie 2013 am fost operat de septoplastie si resturi de vegetatii adenoide, aveam un sindrom respirator obstructiv al narilor destul de sever si inca astept beneficiile operatiei, acum dupa 2 luni de zile inca nu pot respira pe nas decat pe o singura nara insa greu.Dupa ce am racit, asta pe 25 decembrie m-am tratat cat de bine am putut dar de revelion cand de abia imi revenisem un pic m-am spalat pe cap si am iesit in frig si am stat cam 5 minute.E posibil sa ma fi prins un curent si din cauza aceasta sa am aceste miscari involuntare de cap?E ceva legat de muschii gatului?
Nu stiu ce se intampla..as aprecia tare mult daca m-ati putea lamuri!
10 comentarii
0
10-01-2014, ora 18:15
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
O problema ce trebuie investigata. Din relatarea dumneavoastra, mai ales ca ati avut si o interventie chirurgicala recenta, reiese ca problema pe care o povestiti este suficient de importanta ca sa trebuiasca investigata neaparat. Va recomand sa va adresati unui neurolog care va va ghida investigatiile si va va stabili si un tratament. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
10-01-2014, ora 18:30
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Multumesc mult pt raspunsul dmv domnule dr.! Apreciez mult.Totusi ar mai fi ceva sa va intreb.Dupa operatie nu am avut probleme de genu..aceste simptome au aparut acum recent dupa ce am racit.E posibil sa fi fost doar un curent? A-ti putea sa imi oferiti niste sfaturi si un diagnostic in privinta asta?
0
11-01-2014, ora 02:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cum se pune un diagnostic. Raceala despre care vorbiti a putut functiona ca factor declansant sau agravator. La nivelul muncii unui medic nu poti sa te joci cu pareri si nici sa pui diagnostice pe date insuficiente. Raman la parerea si la propunerea mea ca situatia dumneavoastra trebuie investigata atent si apoi stabilit un diagnostic si un tratament corespunzator. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
11-01-2014, ora 17:50
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Apreciez şi susţin recomandările domnului doctor. Nu muşchii gâtului sunt problema ci factorii care declanşează aceste manifestări. Apoi ORL-istul vă poate spune de ce încă respiraţi greu.
0
11-01-2014, ora 18:32
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru sfaturile dumneavoastra.Voi face investigatii!
0
11-01-2014, ora 20:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Salut colaborarea. Salut si apreciez pozitia Domnului Chiurtu si decizia dumneavoastra de a face investigatii. Astept cu interes vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
17-01-2014, ora 17:19
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Va salut cu respect!
Dupa cateva investigatii facute, m-i s-a spus ca nu prezint semne neurologice si mi-a fost pus diagnosticul de hipocalcemie si pe langa asta mai am si ceva stari de anxietate pulsul fiind mai mereu pe langa 90 dar tensiunea e buna:12, 8.Ca si medicamente iau acum Remotiv, Calciu si Sindolor pentru muschii spatelui si cefei pe care ii simt foarte incordati.Am 3 zile de cand iau acest tratament si am observat ca miscarile involuntare de cap pe care le aveam incet incet au inceput sa se diminueze, acum le simt doar putin.
Intrebarea mea este urmatoarea...cam in cat timp dispar cu totul aceste miscari involuntare de cap?
0
17-01-2014, ora 23:15
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Efectele unui tratament. In acest caz nu exista o regula universal valabila, dar daca dumneavoastra constatati ca simptomele scad mereu inseamna ca evolutia e buna. Cred ca ar fi bine daca ati apela si la putina miscare, kinetoterapie si niste masaje medicale facute de profesionisti. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
18-01-2014, ora 11:27
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Multumesc tare mult de sfaturi domnule dr.!Simptomele aproape ca au disparut, oricum..am observat ca atunci cand sunt foarte stresat, asa cum sunt eu in perioada sesiunii miscarile involuntare incep sa devina mai vizibile si persistente, sper sa pot scapa in totalitate de aceste simptome.
Multumesc inca o data pentru raspunsurile dumneavoastra!
0
19-01-2014, ora 01:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Multumesc pentru multumiri. Cu multa placere va stau la dispozitie si in alte situatii in care credeti ca aveti nevoie de un sfat, de o indrumare sau de o informatie din domeniul cu care ma ocup. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum se dezvoltă ticurile nervoase?
  •