Miros urat in nas

31-05-2010
dumidor
Nu este medic/terapeut
dumidor
Buna ziua, ma confrunt si eu cu o problema suparatoare. De ceva vreme una dintre nari este ceva mai infundata, iar dupa ce suflu nasul simt un miros extrem de urat ( de canal :) ). In timp ce suflu nasu simt si unele pacaneli in ureche, care si aceasta este usor infundata. Ce tratamen pot urma impotriva acestui miros extrem de urat?? Multumesc anticipat.
41 comentarii 12 Înainte ›
0
31-05-2010, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initilal tre sa vezi cauza mirosului.
1. faci o radiografie SAF.. sa vezi ce fel de sinuzita este
2. mergi la Stomatologie.. sa vada daca nu cumva acea sinuzita este din cauza unui dinte stricat de sus, de sub sinus.
NUmai un tratament cu antibiotic.. posibil sa nu ajute.. cred ca o sa fie ceva mai comlicat..
0
04-08-2010, ora 00:03
keri22
Nu este medic/terapeut
keri22
ORL -este cumva radiografie la plamani ?
Si eu am aceeasi problema imi miroase nasul de 4-5 luni foarte urat, imi curg mucozitati foarte mult si dimineata imi este infundat..acest lucru este numai de la caldura.
Ce ar trebui sa fac
0
19-02-2011, ora 22:53
dancingninja
Nu este medic/terapeut
dancingninja
Buna seara,

De cateva luni ma confrunt cu un miros urat in nas, apare si dispare, dar in ultimul timp a devenit mai des doar ca nu la fel de suparator (la inceput era groaznic). Mentionez ca nu am secretie nazala decat in cazul in care sunt racita. Am si limba incarcata si as dori sa stiu daca e posibil ca aceasta sa fie o cauza. Tin sa precizez ca mirosul neplacut se accentueaza in cazul in care mananc prajeli, seminte sau ciocolata (sau orice altceva care contine cacao), de asemenea ma deranjeaza si la contactul cu aerul rece. As dori sa imi spuneti ce medic ar trebui sa vad sau ce tratament as putea urma. Va multumesc.
0
20-02-2011, ora 09:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana la tratament trebuie sa aflati de unde vine acel miros. exista cateva posibilitati
1. O sinuizta purulenta { trebuie factua radiografia SAF }
2. infecta dentara { consult stomato}
3 si cea mai reala, din ce ati descris ca aveti o problema gastrica { helicobacter polori} si trerbuie sa faceti investigatii si tratament la gastrologie
0
13-02-2013, ora 10:31
dumidor
Nu este medic/terapeut
dumidor
Buna ziua,

Am o mica ( sau mare ) problema. De la sfarsitul lunii decembrie am in permanenta urechea stanga infundata, am crezut ca am un dop si am incercat sa rezolv problema cu a-cerumen. Nu am reusit, asa ca am luat calea ORL-ului unde, in urma timpanograme am aflat ca am lichid in spatele timpanului. Am inceput sa fac infiltratii ( 5 sedinte ) acum sunt la a treia, insa am inceput sa am o sangerare la nara in care fac acele infiltratii. Nu stiu ce sa mai fac acum, urechea nu mai este infundata, in schimb am aceste sangerari nazale. Sa continui cu infiltratiile sau sa le opresc ? Va multumesc.
0
13-02-2013, ora 14:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatiile fierbinti.. le opresti
faci aromoterapie cu ulei volatil de eucalipt//
0
20-04-2013, ora 09:23
JoitaManuela
Nu este medic/terapeut
JoitaManuela
Buna ziua.Anul trecut am facut o sinuzita puternica si a fost nevoie de punctii si antibiotic.Dar de atunci am ramas cu ameteli si un miros ciudat in nas(cand suflu parca miroase a infectie si am mucozitati galbui).Stiu ca am rinosinuzita bilaterala cronica dar nu stiu cum sa scap de ameteli mai ales ca cei de la Sp. Coltea spun ca am si spondiloza cervicala.Multumesc.
0
20-04-2013, ora 14:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci investigatii la maxilo-facial...sa vezi daca nu sunt probleme la dantura de sus de sub sinus care intretine sinuzita purulenta
2 faci un ct pentru sinusurile maxilare sa fii sigur ca sa vindecat sinuzita
3. ameteala poate fi si de la rinichi, ficat, anemie, cervicoartroza, tensiune mica sau mare.s.a
se fac investigatii fund de ochi, ecografii abdominale, consult balneo si neurologie
pana se afla cauza
0
09-09-2013, ora 13:53
JoitaManuela
Nu este medic/terapeut
JoitaManuela
Multumesc pentru raspuns.Intre timp am facut urmatoarele investigatii:
-ecografie generala: colecist rasucit
-ekg : tulbuarari dizelectrilitice de tip hipocalcemic( am tratat)
-eco inima : normal
-la analizele de sange vsh si fibrinogen putin marite( anexita si rana col uterin/intre timp tratate)
-tensiunea 98/65 -105/70 (asa este de obicei)
-teste vestibulare ok ( Spitalul Panduri-Dr Pascu)
-CT normal (sinuzita vindecata)
-RMN cu urmatoarele concluzii:
--bucla vasculara UPC dreapta, cu patrundere intracai, fara contacte nervoase la acest nivel; -largire de spatii lichidiene perivasculare Virchow-robin bazal bilateral; -fara restrictii de difuzie a apei infra sau supratentorial; -hipertrofie mucozala cornete nazale mijlociu si inferior pe partea stanga; mici chiste sebacee, partial calicificate, scalp frontal si parietal inalt drept, cu dim de pana la 1.2 cm -latero-deviatie dreapta a sepului nazal - See more at: http://forum.romedic.ro/prod/Rezultat_RMN._Ajutati-ma_cu_un_raspuns!_080981.html#sthash.0Ef0I2xn.dpuf.
-reumatologie: rectitudinea coloanei cervicale cu formare osteofite C-5 C-6.Tratament: Sermion 30 mg 1/zi si Betaserc24 mg 1/zi.Va multumesc pentru ajutor.
0
10-09-2013, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. te intorci la orl...tratezi sinuzita si operezi ce e de operat...sept.cornete
2 ameteala e de la tensiunea mica si de la acele schimbari a vaselor vazuta pe rmn
tre sa vada un neurochirurg rezultatul
luati ceaiuri si medicatie cu Ginseng...pentru a normaliza circulatia
0
12-09-2013, ora 09:12
JoitaManuela
Nu este medic/terapeut
JoitaManuela
Multumesc.Neurologul care a vazut Rmn-ul a spus ca este in limite normale( in afara de orl) si ca trebuie doar sa iau Sermion si Betaserc in continuare pentru a ajuta circulatia.Si tensiunea am avut-o asa intotdeauna, ametelile au aparut odata cu acea sinuzita urata.
0
23-12-2013, ora 16:39
marynela27
Nu este medic/terapeut
marynela27
Buna ziua, sunt o fata cu varsta de 23 de ani, iar de aproximativ o saptamana cand am racit, simt un miros foarte neplacut in nas la 2-3 zile dupa si persista si acum.
Am fost la medical de familie inainte de a fi racita, intrucat aveam o durere in piept foarte ciudata iar cand respiram ma ardea gatul. Mi s-a recomandat sa fac un test de scaun pentru Helicobacter Pylori iar in foaia cu rezultate a iesit absent.
Imi puteti recomanda ce as putea face in privinta mirosului ciudat din nas?
Am observant de asemeni ca am inceput sa am niste stari de voma si ragaieli (eructatii) din minut in minut.
Ar putea fi o problema doar pe fond nervos, sau sa fie o hiperaciditate gastrica ?
Va multumesc anticipat.
0
23-12-2013, ora 18:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mirosul poate veni din sinus.. daca este o snuzita Odontogena.
in acest caz.., urgent, maine trebuei mers la un stomatolog, de vazut daca nu provine problema de la un dinte de sus de sub sinus.. si peurma la ORL.. pentru a confirma sau infirma sinuzita
2. mirosul poate veni si de la problemele gastrice care dau Halena
nu pot sa dau un sfat concret ana nu stiu cauza...
0
18-05-2014, ora 18:25
ionel81
Nu este medic/terapeut
ionel81
Buna ziua am o problema am o ameteala ca un fel de dezecilibru si cate odată si intepaturi prin cap, daca iau xanax mă simt Putin mai bine, mentionez ca mi se mai infunda si nasu am făcut puncti si nu a iesit nimic rog sa mă ajutati ca nu stiu unde sa mă duc am fost si la neurolog, am făcut si tomograf, si film la sinusuri dar nimica.
0
19-05-2014, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ametela poate avea ca si cauza problemele digestive sau problemele de circulatie cerebrala, tensiune arteriala mica, KG in plus., hidratare proasta..s.m.a cauza
medcul de familie poate sa va ajute cu un sfat Daca DVS.. nu realizati care ar fi cauza
0
23-10-2014, ora 10:10
monnalexa
Nu este medic/terapeut
monnalexa
Buna ziua. Cu riscul de a ma repeta, va rog sa imi oferiti o parere in aceeasi problema, cu mirosul urat din nas. Sotul meu are aceasta problema, iar in ultimul an s-a agravat atat de tare incat se umple de miros o casa intreaga in cateva minute. Este un miros groaznic si intepator. Nu seamana cu halena gurii. Mai mult decat atat, el nu simte nimic. Am observat ca apare atunci cand sta in aburi, ceata, sau uneori dupa ce se barbiereste. Din radiografii si RMN in urma cu 2 ani nu reiesea nimic (desi mirosul exista). Ne-au spus doar ca are deviatie de sept si cornetele putin inflamate (sau marite, nu imi amintesc exprimarea). A facut exudat faringian si nu are infectie. Ce putem face?
Multumesc.
0
23-10-2014, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asa gen de miros am intalnit numai in cazul de sinuzite odontogene cu osteita
investigati radacina dintilor si mai repetati o radiografie sau ct la sinusuri
0
08-12-2014, ora 23:27
carolinas
Nu este medic/terapeut
carolinas
Ma scuza-ti de deranj, am si eu o intrebare daca ati putea sa ma jutati o sa va fiu foarte recunoscatoare. Eu am racit si din a doua zi seara deja, simteam ca parca ceva lichid se misca in nasul meu (ca si cum ar incepe sa mearga apa calda in robinet) si toata noaptea ma durea foarte tare nasul ( dar a avut loc numai in nara stinga durerea) iar dimineata m-am trezit cu un miros foarte urit din nasul meu. Ce imi sugerati?... Ms anticipat!!!
0
09-12-2014, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un consult al stomatolog
infectiile dentare de sus, sub sinus..duc la osteita si o infectie in sinus cu un miros specific
2 dupa se face consult la ORL..sa se faca o radiografie SAF sa se decida cat de grav este si daca e cazul de punctii sau nu
3 pana rezolvi cu investigatiile
tre sa faci inhalatii cu ceai cald si ulei volatil de eucalipt
sa desfunzi bine nasul cu spreiuri si sa.l sufli intens ca sa dreneze tot
0
18-12-2014, ora 11:16
rominaduca
Nu este medic/terapeut
rominaduca
Bună ziua,
Am o fetita de 3 ani jumate care când răceşte se aduna o grămadă secreţii în gat şi nu prea le elimina, ii mai curge şi nasul vâscos, se aude cum le înghite şi uneori parca e un filtru cafea în gat. Noaptea nu tuşeşte, doar rar după ce bea lichide. Ziua nu tuşeşte în continuu. Face rar febra.nasul şi când nu e răcita are mucisori mai uscaţi. Şi când mănâncă uneori parca ar irita-o ceva în gat de la firimituri, şi mai tuşeşte sec.are şi un fond alergic.Poate fi şi de la aerul din camera? Am luat higrometru şi indica umiditatea intre 40 şi 45. E ok sau ar trebui mai umed. Eu una îmi simt gatul uscat şi la fel nasul e uscat cu secretii.Sunt îngrijorată ca din toamna tuşeşte, o săptămână nu, apoi iar, şi tot asa.
0
14-05-2016, ora 20:05
User05066
Nu este medic/terapeut
User05066
Buna ziua ! Domnule medic as avea si eu nevoie de un sfat, o sugestie ! Am 20 de ani si am aceeasi problema de cateva luni am sesizat un miros foarte urat din nas. Dimineata ma trezesc cu gura plina de saliva amara si un miros foarte urat venind din nas.Miosul persista pe toata durata zilei orice as manca sau as bea. Am avut ceva probleme cu cariile pe care le'am rezolvat saptamana trecuta. Am avut o infectie maxilara sub sinus de la un dinte cariat pe care l'am extras. Acum la palpare inca mai simt in zona sinusului o umflatura. Exista o diferenta intre cele doua parti ale obrazului ( stang si drept ) in zona sinusului. Am crezut ca extragerea dintelui si rezolvarea problemei dentare ma va ajuta dar inca am aceeasi problema care a devenit de natura psihica si sociala. Unde ar trebui sa merg la spital ? Ce investigatii ar trebui sa fac ? Cat ma costa si cu cine vorbesc prima data ? Ajutati'ma va rog! .
0
14-05-2016, ora 22:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce m scris e forum depsre Sinuzita Odontogena
pe privat ai setat ceva increct nu am putut sa.ti raspund acolo
0
21-08-2017, ora 12:50
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
Buna ziua,

Am o problema de la inceputul anului, am fost la medicul de familie, la orl, cardiolog si pneumolog si fiecare doctor imi spune ca nu am nimic. am urmatoarele simptome:

Principale:
Mucus in exces pe nas. Il suflu constant
Mucus verde cand trag din nas sa scuip
Mucus uscat sau gros
Sange cand suflu prea mult / dupa ce folosesc apa de mare
Respiratie greoaie pe nas
Wheezing
Respiratie urat mirositoare
Mucusul are un gust oribil, il simt zilnic in gat
Dureri de burta

Secundare:
Urechi infundate (posibil de la suflat nasul prea mult)
Ameteli cand ma ridic de pe scaun
Fata amortita
Dureri piept
Durere nas
Uneori dureri de cap
Oboseala
Imunitate scazuta
Pocnituri in nas cand respir

Am facut CT de doua ori pe anul acesta. Mi s-a spus ca nu am sinuzita. Am avut un stafilococ acum 3 luni, am luat oxacilina si s-a rezolvat. Doctorul de familie m-a suspectat de un reflux gastric si mi-a oferit medicamentatie pentru 2 luni si regim. Nu ma mai doare stomacul in fiecare zi, mai am dureri de piept din cand in cand.

Ma puteti ajuta cu privire la problemele mucoasei? Este clar o infectie, am fost la 4 doctori ORL si toti mi-au spus ca problema nu este de ORL.
0
21-08-2017, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, problemele ORL sunt secundare
este vorba de un tract digestiv cu probleme
posibil un reflux gastro-esofagian in somn.. cand acidul ajunge in gat si inflameaza mucoasele
dar ce este mai grav cred ca sunt probleme si la intestine.
un intestin intoxicat, care nu mia poate digera lactatele, fainoasele ( Producatoare de MUCUS)
mucusul format..sistemul limfatic.. in trage de acolo si vrea sa.l elimine prin mucoase
asa ca investigatii serioase la Gastrologie
exclude toate alimentele producatoare de MUCUS
cure de detoxifiere pentru intestine
0
05-10-2017, ora 09:53
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
Buna ziua,

Am fost la gastrologie. Dupa o endoscopie am fost diagnosticat cu gastrita si posibil reflux. Nu am bacteria helicobacter.

Am inceput sa i-au medicamentatia (debridat, digex, controloc si motilium). Mi-am schimbat alimentatia, mananc doar peste si legume in cea mai mare parte.

Mucoasa verzuie a disparut aproape in totalitate. Mai apare uneori dupa masa de dimineata cand ajung la birou.

Ametelile cand ma ridic de pe scaun si ocazionalele dureri de musculatura de dimineata au mai ramas.

Ar mai fi altceva ce as putea face?
0
05-10-2017, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
hidratare fortata cu apa si ceaiuri
verificarea tensiunii arteriale
0
05-10-2017, ora 16:25
mihai39284
Nu este medic/terapeut
mihai39284
imi cer scuze ca intreb - de ce mi-as verifica tensiunea?
0
05-10-2017, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiindca doar o persoana cu tensiune mica, cu anemie, cu hidratare incorecta are ameteli cand se ridica de pe scaun
0
13-10-2017, ora 16:12
Vasi-lica
Nu este medic/terapeut
Vasi-lica
Referitor la anemie și amețeli, o persoana anemica demult timp, cu tratament pentru reflux, care împiedică absorbția fierului, sideremie sub valoarea minima, întrebarea mea este : e posibil ca gâtul, inflamația farigelui sa nu se vindece din cauza unui singe de proasta calitate? Mulțumesc
Adaug și tensiune mica.
0
14-10-2017, ora 18:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gatul nu se vindeca din cauza ca regimul alimentar nu este ales corect si nu este foarte strict
fiindca tratamentul pentru reflux nu este complet
acidul gastric ajunge noaptea in faringe si irita tot acolo
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miros ciudat ce îl percepi doar tu - ce ar putea fi
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •