Miros urat din nas si gat

23-01-2013
1255
Nu este medic/terapeut
1255
Am probleme cu respiratia, mai ales dimineata si noaptea. Ma spal de 3 ori pe zi pe dinti, fac gargara cu bicarbonat, folosesc apa de gura Listerine, spray de gura, dar degeaba. Dupa ceva timp, tot imi simt respiratia urat mirositoare. De fapt, simt ca mirosul ar veni din gat, nu stiu exact. Prietenul meu imi spune ca nu e din gura, ci ca atunci cand respir, imi miroase respiratia a gaze, ca mirosul urat ar veni din nas. Ce ar putea fi? Multumesc!
13 comentarii
0
24-01-2013, ora 08:49
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Daca nu ai probleme cu dintii si nici cu fierea, acest miros este un semn de acumulare a toxinelor in corp. Pentru a scapa deaceasta problema neplacuta iti recomand o cura de detoxifiere cu Complexul din plante medicinale si argila Curatarea Organismului. Se ia cate o lingura dimineata cu iaurt, timp de o luna. Continua apoi detoxifierea cu Complexul Curatarea Ficatului, cate o lingura dimineata si seara cu iaurt, timp de o luna. In a treia luna bea 3 cani pe zi din ceaiul Curatarea Sangelui.

Pe perioada de realizare a curei de detoxifiere este important sa tii cont de cateva reguli de dieta: exclude din alimentaţie grăsimile saturate şi a grăsimilor "trans" (untură, lactate grase, margarină, ouă, carne, mezeluri), alimentele cu conservanţi, coloranţi, arome artificiale, zahărul alb şi îndulcitorii artificiali (zaharină, ciclamat, acesulfam), făina albă, precum şi dulciurile şi produsele de patiserie. Evita alcoolul, cafeaua, tutunul, alimentaţia în exces.
Consumă alimente care au efect de alcalinizare şi detoxifiere: fructe şi legume (sub formă de sucuri, crude, coapte sau fierte), cereale şi în cantităţi moderate oleaginoase şi uleiuri vegetale presate la rece. Ia mesele, pe cat posibil la ore fixe, iar seara ultima masă trebuie să fie înainte de ora 19:00.
Bea zilnic de cel putin 2 litri de apă pentru a stimula funcţia de detoxifiere a organismului.
0
19-02-2013, ora 18:56
1255
Nu este medic/terapeut
1255
Multumesc!
0
25-02-2013, ora 00:45
alia82
Nu este medic/terapeut
alia82
Sau poate ca ai sinuzita.
0
25-02-2013, ora 00:52
1255
Nu este medic/terapeut
1255
Nu am niciun simptom in acest sens.
0
05-03-2013, ora 01:26
1255
Nu este medic/terapeut
1255
Buna seara, am inceput sa iau complexul din plante pe care mi l-ati recomandat, beau 2-3l de apa pe zi, dar de cand il iau simt in gat si in gura un miros mai urat. E un semn ca acest complex isi face efectul si ca am toxine in organism? As putea sa iau in paralel si alte produse de detoxifiere, carbovita, silimarina? Sau altceva care sa ma ajute? Multumesc mult!
0
20-03-2013, ora 00:29
1255
Nu este medic/terapeut
1255
Pentru davidvilla: Eu nu am nicio problema cu gatul, iar respiratia neplacuta este, cu siguranta, cauzata de acumularea toxinelor in organism. Referitor la complexul din plante, eu am incetat sa-l mai iau pentru ca avea un gust neplacut (e un amestec ca cel din plicurile de ceai). Am inceput, insa, sa iau carbune medicinal, Carbovita si Carbocit (cate 3 din fiecare/zi). Eu simt diferenta, dar nu a disparut de tot mirosul neplacut. O sa mai continui o perioada cu carbunele dupa care o sa iau Chlorella, am inteles ca e foarte buna pentru eliminarea toxinelor din organism.
0
02-06-2013, ora 15:55
Pamfleticaa
Nu este medic/terapeut
Pamfleticaa
Buna! Ai rezolvat problema? Si eu ma confrunt cu aceeasi problema.Mi-e greu pentru ca am incercat cam orice.Ma spal de 3 ori pe zi, folosesc bicarbonat de sodiu dimineata si seara(gargara+periajul limbii cu bicarbonat), apa de gura, ata dentara.
Daca ai reusit, te rog frumos sa ma ajuti.
Multumesc frumos!
0
23-08-2013, ora 22:51
1255
Nu este medic/terapeut
1255
E mult mai bine ca inainte. Am luat carbune medicinal, filtrum, lactofiltrum. Cred ca problema e de la toxine. Probioticele sau prebioticele ajuta f mult. Eu o sa incerc sa iau din nou lactofiltrum, mi se pare minunat. Am observat si o imbunatatire a aspectului tenului.. sper sa te ajute!!
0
24-08-2013, ora 14:20
ioana142
Nu este medic/terapeut
ioana142
Buna ziua, de cateva saptamani mi-a cazut o plomba de la o masea, fiind plecata din tara nu am fost sa o repar si akm am simitit-o ca misca si langa ea am o punga de puroi...ce ma sfatuiti sa fac...e prea tarziu pana vineri sa mai stau asa cu ea? vineri o sa revin inapoi in tara. Va multumesc din suflet1
0
26-08-2013, ora 10:38
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Mai multi factori pot determina aparitia respiratiei urat mirositoare, cum ar fi unele afectiuni ale gingiei, ale aparatului respirator, dantura afectata de carii, o dieta inadecvata, o digestie lenesa sau constipatia, fumatul sau abuzul de alcool, diferite afectiuni ale ficatului sau ale rinichilor. Dimineata, respiratia urat mirositoare apare, in special, in urma deshidratarii organismului, dar si din cauza cantitatii reduse de saliva secretata peste noapte in cavitatea bucala si care a permis, astfel, dezvoltarea bacteriilor. Respiratia urat mirositoare este asociata, de regula, cu o limba foarte incarcata.

Uite si cateva cauze:

Halitoza psihogena;
Cariile dentare;
Gingivita;
Gingivo-stomatita ulceronecrotica;
Parodontita;
Xerostomie;
Respiratia bucala;
Cancerul oral;
Cancerul de faringe;
Cancerul de laringe;
Cancerul de esofag;
Cancerul gastric;
BRGE;
Amigdalita;
Acalazia cardiei;
Strictura esofagiana;
Sinuzitele cronice;
Rinita atrofica;
Catar;
Bronsiectazii;
Fibroza chistica;
Abcesul pulmonar;
Tuberculoza.
0
20-09-2018, ora 00:58
raikoalfa
Nu este medic/terapeut
raikoalfa
Dl Doctor, mă scuzați, dar din punctul meu de vedere manipulați lumea. Eu va cinsider semi-inutili.

Tratament:
Deparazitare !! plus dieta echilibrata, fara carne de porc( de preferat).
Incercati alimente bogate in proteine. Eu personal, mănânc batoane proteice...nu știu dacă au vreo legatura. Dar sunt bune la gust :)))

Adăugați 2, 3 lingurițe semințe de in, plus 2, 3 bucăți cuisoare. Total max 8 lei.

Din când în când 5% linguriță sare. Care ghiciți ce, sarea este chiar utila pentru organism, doar sa nu abuzam de ea.

La fel tot din când în când, 20% linguriță bicarbonat de sodiu.

Curățați și limba cu o lingurita, după ce va spălați pe dinți.


Era sa uit, și fructe - mere, banane din când în când nectarine.
Cred că portocalele nu sunt indicate.( N-am mai mâncat de vreo 2 luni)

Am avut mucus vreo 15 ani..am scăpat de el complet.

Deparazitarea eu am făcut-o în 2 cure. Căutați pe google info referitoare la medicamentele pt deparazitare, vedeți că sunt toxice pentru ficat, sugerez sa nu abuzați de ele. Sa nu uitați de Liv52 DS.
Tratamentul nu este mai scump de 20 lei.

In cazul in care aveți stafilococ auriu nazal, folosiți Mupirocina! Nu se mai găsește în România, desigur.
In jur de 25 E

Daca o dată cu mucusul aveți și sintome gen, roșeața in obraji, pometi, nas folosiți crema Metrocreme plus Ivermectin 2/bobite pe zi( se găsește la petshop)
Metrocreme - cam 60 lei
Ivermectin -2 lei bobita - propun 20 boabe. 40 lei


Consum alcol( ocazional, gen weekend), sunt și fumator.
Have fun !
0
01-10-2018, ora 09:33
SandaD
Nu este medic/terapeut
SandaD
Recomand exudat faringian! Mirosul neplacut al gurii, daca nu are legatura cu igiena, are legatura cu prezența unui stafiloloc auriu..etc.
0
01-10-2018, ora 22:13
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
mergeti la un gastroenterolog,
Remis Constantin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alterarea simțului mirosului – un semn al declinului cognitiv?
  • Miros ciudat ce îl percepi doar tu - ce ar putea fi
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •