Miros neplacut al gurii!

12-07-2011
AlexRo
Nu este medic/terapeut
AlexRo
Am o problema foarte foarte mare. De foarte mult timp am respiratia urat mirositoare. Simt mereu ca mi se usuca gura, saliva se face albicioasa si are un miros neplacut; limba este de o culoare neobisnuita, este mereu incarcata si simt aproape mereu un gust ciudat in gura. De asemeni, simt niste secretii in gat, care nu stiu exact ce sunt.

Mentionez ca nu fumez si nu beau cafea. Nu am suferit de boli sau afectiuni importante, decat cand eram mic am avut giardia. Am o igiena orala buna, ma spal pe dinti cel putin de 2 ori pe zi si folosesc apa de gura.

Carui medic sa ma adresez? Ce analize sa-mi fac? Care ar putea fi cauzele acestei afectiuni?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
5 comentarii
0
12-07-2011, ora 22:39
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
sa nu ai ceva la stomac
stomacul nu te doare?
0
12-07-2011, ora 23:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
fa analiza din fecale pt. paraziti intestinali.si iata excluzi ceva, ceeace ce e...mai mult ca sigur.sanatate.
0
13-07-2011, ora 10:53
AlexRo
Nu este medic/terapeut
AlexRo
Da, cred ca am problele la stomac. Mereu am fost sensibil, ma durea stomacul, indigestii, etc.
0
12-08-2011, ora 12:39
AlexRo
Nu este medic/terapeut
AlexRo
am facut analize pentru paraziti intestinali- negativ.
Ce analize sa mai imi fac??
0
02-03-2012, ora 18:06
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Pei in primu rand cauta-ti simptomele. altele decat mirosul in sine. Cel mai bine te duci la un ORL-ist pe care-l crezi mai rasarit si-i spui tot ce ai. iti va da el analizele pe care sa le faci.
1. limba incarcata, poate ai vreo ciuperca = exsudat lingual ( cel mai bine la Inst.Cantacuzino daca esti din Bucuresti ). daca nu-ti iese, mai incearca in 1-2 saptamani. incearca exsudatele nazale si faringiene. totu te duce la 100 de lei + alte 35 Lei ( pentru antifungigrama) + alte 25Lei ( antibiograma )
2. poate ai scurgeri postnazale. simti ceva in gat, iti dregi glasu = radiografie pentru sinusuri.
3. analize pentru alergii, de la 80 la 200 de Lei depinde de laborator.
4. tot zici ca ai stomacu sensibil. vezi cand apare sensibilitatea : cand mananci lactate, dulciuri etc. fa-ti o endoscopie.
5. ecografie abdominala pentru rinichi, ficat etc.
6.bea multa apa.
7. ecografie glanda tiroida.
in principiu iei simptomele si le cauti pe Yahoo, se gasesc niste site-uri de medicina in care sunt prezentate simptome, cauze, tratamente, analize. Site-urile gen : webMD.com. treci acolo in search box ce te supara si vezi tu mai departe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •