Miros din nas gat

30-10-2012
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Buna seara, de aproximativ doua saptamani 'fuge' lumea de langa mine :) Desi eu nu simt, oricat as incerca, respiratia mea are un miros urat. Nu stiu de unde vine acest miros, din gat, din nas.. habar nu am. Probleme cu dintii nu am absolut deloc. De spalat pe dinti, o fac de doua ori pe zi. Am inceput sa fac gargara cu bicarbonat de sodiu + apa oxigenata + sare, dar se pare ca doar mirosul gurii este indepartat, cel al respiratiei pare a fi diminuat, dar persista. Intentionam sa ma duc la un cabinet ORL desi am mai fost (din cauza clorului de la bazinul de inot care imi provoca raceli puternice vara). Dimineata cand ma trezesc si ma spal pe dinti, simt nevoia sa-mi suflu nasul, dar secretiile sunt in cantitati mici si incolore fara puroi. Din cate stiu am probleme si cu sinuzita. Vara trecuta cand am fost la mare, intr-o dimineata m-am trezit cu dureri puternice la nivelul pometelui dupa care am scos pe nas puroi (cred ca de la apa sarata). Sa fie de la sinuzita? Mirosul acesta a aparut de curand cum v-am spus la inceput.
Multumesc
2 comentarii
0
30-10-2012, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o radiografie Saf...sa vezi ce este in sinus
faci un consult si investigatii la gastrologie
0
31-10-2012, ora 09:40
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Am facut mai demult o radiografie la nivelul fetei, nu stiu daca este cea SAF. Cei de la Hiperdia (unde am facut radiografia) mi-au spus ca am zona maxilara incarcata de puroi. Pe urma am fost la ORL si mi-a dat antibiotice. Simt o secretie intre nas si gat, mi-am luat si aparat de aerosoli si am facut cu serfiziologic, dar nu a dat rezultat pana acum. Ieri am cumparat niste pastile verzi 'Sinupret' si am tras apa cu sare pe fiecare nara. Azi dimineata am vazut ca am inceput sa mai scot putin puroi din gat. Sunt oarecum disperat de situatia in care ma aflu, este mai mult o problema de natura sociala. Multumesc pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •