Miopie si nasterea normala

08-12-2011
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Buna ziua. Sunt insarcinata in saptamani si imi doresc foarte mult sa nasc normal, cu epidurala. problema este ca port ochelari, cu dioptrie de -1, 25 si -2 cu cilindru. Parerile medicilor oftalmologi nu sunt unanime, Unii considera ca pot sa nasc normal fara sa risc sa-mi creasca dioptria, altii nu.
Ce ma sfatuiti? Exista vreo analiza pe care sa o pot face, care sa-mi garanteze ca nu-mi va creste dioptria?
Multumesc
7 comentarii
0
08-12-2011, ora 13:36
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Puteti naste natural cu peridurala fara nicio grija. NU exista niciun studiu care sa arate ca nasterea spontana ar favoriza avansarea miopiei.
0
08-12-2011, ora 13:50
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Imi cer scuze, cred ca m-am exprimat gresit. Nu stiu daca miopie este termenul corect, avand in vedere ca am cilindru. Daca imi amintesc corect, este un astigmatism miopic.
0
08-12-2011, ora 15:41
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu e nicio diferenta in atitudinea medicala, puteti naste linistita natural.
0
08-12-2011, ora 15:43
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Buna ziua, eu am minus 5 dioptrii, in evolutie- in sensul ca de vreo 7-8 ani cate jumatate de dioptrie imi pun in plus o data la un an cam jumatate de dioptrie (am 27 ani acum) pot sa nasc normal? sunt multi doctori care zic ca am risc de dezlipire de retina- sau chiar de avansare al miopiei. dar pe de alta parte si mama mea a nascut normal de 2 ori, tot cu -5 dioptrii...
0
08-12-2011, ora 21:43
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Sunt si mai multi doctori care sustin ca miopie - 5 nu e o indicatie pentru operatie cezariana si travaliu expulzia nu favorizeaza avansarea miopiei. Legat de dezlipirea de retina daca nu aveti interventii laborioase chirurgicale in antecedentele oftalmologice si nu aveti o contraindicatie stricta pentru efortul de screamat de la medicul oftalmolog cred ca nu este o problema sa nasteti natural.
0
10-12-2011, ora 18:14
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
si juri tu cu viata si banii tai ca o mioapa cu miopie forte nu va pati nimic de la efortul de nastere? acele persoane care au contraindicatie in a dona sange sau a face orice altceva? garanteaza tu, personal nu cu nume fals si ascuns in fata a mii de identitati (desi nu ai curajul sa ti asumi nimic niciodata) si o sa ti arat o mioapa care vine de la -30, recent operat pana la -8... si o las pe mana ta sa vedem daca poate naste normal
0
03-12-2012, ora 19:59
s3b2styan
Nu este medic/terapeut
s3b2styan
buna cam cat costa sa fac o operatie pt ochii pentru nu a mai purta okelari si ce riscuri sunt
?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nasterea postmatura
  • Mecanismul de nastere in prezentatia craniana
  • Epiziotomia
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Miopia
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • De ce copiii au nevoie de mai multă lumină violet și legătura cu miopia
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  •